NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Popularny lek pilnie znika z aptek. "Ciężkie i zagrażające życiu" działania niepożądane
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.09.2023 21:36

Popularny lek pilnie znika z aptek. "Ciężkie i zagrażające życiu" działania niepożądane

apteka
materiały własne Iberion

Pilny komunikat skierowany do pacjentów. Jeden z leków dostępnych w aptekach jest pilnie wycofywany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wśród osób, które zażyły lek wystąpiły ciężkie działania niepożądane.

Popularny lek znika z aptek

Popularny lek wykorzystywany przy leczeniu napadów padaczkowych pilnie znika z aptek w całym kraju. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował pilny komunikat, pacjenci mogą być w niebezpieczeństwie.

Lek, który znika z pólek aptecznych w kraju to lek sprzedawcy pod nazwą “Sabril”. Urzędnicy zdecydowali się na ten krok po doniesieniach, iż po zażyciu Sabrilu doszło do niepożądanych i ciężkich działaniach u dwóch pacjentów. Wyjaśniamy szczegóły.

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych. Synoptycy zdradzili, czego możemy się spodziewać

Wydano specjalny komunikat, mowa o "ciężkich i zagrażających życiu" działaniach niepożądanych

Sabril trafia do osób z napadami padaczkowymi, które są oporne na leczenie. Dodatkowo lek wycofywany z aptek przepisywany jest nawet niemowlętom chorującym na zespół Westa. Prezes URPL Grzegorz Cessak wydał specjalny komunikat.

Leku Sabril wskazanego w komunikacie nie należy spożywać. - Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia ciężkich i zagrażających życiu działań niepożądanych przy zamianie zanieczyszczonego produktu Sabril na produkt z serii bez zanieczyszczenia, zwłaszcza gdy produkt z zanieczyszczonej serii był stosowany długotrwale. Pacjenci powinni pamiętać, aby nie przerywać terapii produktem leczniczym Sabril z zanieczyszczonej serii, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem - czytamy w komunikacie. Podano numery wycofanych partii leku.

W lipcu Sabril był już wycofywany przez GIF

Pacjenci usłyszeli od prezesa URPL, iż należy zgłaszać wszystkie ewentualnie działania niepożądane, jakie występują w przypadku zażycia leku Sabril. To nie pierwszy taki przypadek z danym lekiem w ostatnim czasie. Powodem było o wykrycie w nich śladowych ilości tiaprydu (powyżej 0,3 ppm).

Główny Inspektorat Farmaceutyczny już w lipcu wycofał dwie serie preparatu Sabril. Wówczas chodziło o pudełka leku opatrzone numerem serii: 2987B (tabletki powlekane 500 mg, data ważności 30.04.2025 r., 100 tabletek) oraz numer serii leku Sabril (granulat do sporządzania roztworu doustnego, data ważności: 31.05.2024 r.).

Źródło: abczdrowie.pl

Tagi: GIF apteka