Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat, chodzi o popularny syrop na kaszel dla najmłodszych. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej. Konieczne było wstrzymanie sprzedaży leku w całym kraju.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wstrzymaniu w obrocie leku na receptę. Stosowany jest on w kilku przypadkach, m.in. odwodnienia i płukania ran. W uzasadnieniu decyzji możemy przeczytać, że w przypadku tego leku występuje “brak spełnienia wymogów jakościowych”, oraz “ryzyko niesterylności”.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat, chodzi o lek przepisywany pacjentom kardiologicznym. Poinformowano o wycofaniu z obrotu produktu, wszystko przez niepokojące wyniki badań. GIF informuje, że może on ”stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów”. Niektórzy pacjenci doznali już dreszczy i bólu w klatce piersiowej.
Popularny lek znika z aptek w całym kraju. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wykrytych nieprawidłowościach w preparacie wykorzystywanym przez pacjentów zmagającym się z cukrzycą typu II. Mowa o producie leczniczym sprzedawanym pod nazwą Viglita (Vildagliptinum), 50mg.
Ibuprofen Dr. Max 400 mg w miękkich kapsułkach wycofany z obrotu - to popularny lek przeciwbólowy. Decyzja o wycofaniu leku ze sprzedaży ma rygor natychmiastowej wykonalności - informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie popularnego leku, który stosowany jest w terapii jednego z najczęstszych zaburzeń układu pokarmowego. Ze względu na stwierdzenie niższej zawartości substancji czynnej, produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Podano numery wycofanych serii.
Jest nowe ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Organ wydał pilny komunikat w sprawie popularnego leku na gorączkę. Obrót medykamentem musiał zostać wstrzymany w całym kraju z powodu “realnego zagrożenia dla pacjentów”. Chodzi o nieprawidłowości jakościowe, mogące wpływać na dawkowanie i przebieg leczenia.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku Corsib. Preparat stosowany jest m.in. w przy leczeniu nadciśnienia. Z leku najprawdopodobniej będzie musiała zrezygnować duża ilość pacjentów. W Polsce na nadciśnienie choruje 10 mln osób.
Ważna wiadomość dla wszystkich rodziców i opiekunów. Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie i zakazie wprowadzania do obrotu popularnego produktu leczniczego dla dzieci. Chodzi o APAP dla dzieci FORTE. Znane są przyczyny tak drastycznych kroków.
Lek przeciwbólowy pilnie wycofany z obrotu. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję na temat kilku serii znanego preparatu. Powód nie jest błahy. Doszło do wykrycia nieprawidłowości, która sprawia, iż żaden z pacjentów nie powinien go spożywać. Znamy dokładne numery widoczne na opakowaniach wycofywanego leku.
Apteki w całym kraju otrzymały pilny komunikat na temat popularnego leku. Doszło do fatalnej pomyłki, która może zakończyć się źle dla pacjentów przyjmujących preparat. Główny Inspektor Farmaceutyczny wskazuje wprost: “istnieje uzasadnione podejrzenie”.
Popularny lek znika z aptek w całym kraju. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, iż medykament stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz przewlekłej niewydolności serca musi zostać pilnie wycofany. Dotyczy to dwóch serii. Znamy powód.
Pilny komunikat skierowany do pacjentów. Jeden z leków dostępnych w aptekach jest pilnie wycofywany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wśród osób, które zażyły lek wystąpiły ciężkie działania niepożądane.
Ważna wiadomość dla wielu pacjentów. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zmuszony był wstrzymać krajową dystrybucję leku, powszechnie używanego domięśniowo dla złagodzenia intensywnego bólu po urazach ciała. Wszystkie wskazane przez GIF serie nie spełniły wymagań jakościowych. Poniżej podajemy szczegółowe informacje dotyczące medykamentu.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie wycofania ze sklepów serii jednej z popularnych herbat działających uspokajająco. Decyzja ta jest związana z wykryciem w wadliwej partii produktu zanieczyszczonej Stevia rebaudiana, której nadmierne spożycie może wpłynąć na zdrowie.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał zaktualizowaną listę leków, których dostępność może być w najbliższym czasie utrudniona. Jak wyliczył dziennikarz radia RMF FM, łącznie w aptekach może zabraknąć 45 różnych rodzajów leków, wsród których znajdując się m.in. przeciwpadaczkowe oraz przeciwcukrzycowe nowej generacji.
Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z obrotu na terenie całego kraju została wycofana seria leku znieczulającego, używanego podczas operacji oraz zabiegów wymagających aplikacji środka.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o pilnym wycofaniu popularnego leku. Miał pomagać wątrobie i jelitom, ale z Niemiec dotarła rekomendacja o ściągnięciu preparatu z półek. Mowa o syropach Lactulose-MIP.Zdecydowanie częściej Polacy otrzymują wiadomość o wycofaniu przez sanepid produktów spożywczych, jednak również Główny Inspektorat Farmaceutyczny czuwa nad bezpieczeństwem.Popularny lek znika z aptek w całej Polsce. Trafiał do pacjentów walczących z zaparciami oraz leczącymi encefalopatię wątrobową. Wiadomość o podejrzeniach wobec syropów Lactulose-MIP dotarła zza zachodniej granicy.
Ważny komunikat ze strony Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W toku wydanych decyzji postanowiono o wycofaniu z obrotu kilku popularnych wśród Polaków produktów leczniczych. Korzystanie z nich może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. Lista leków, których pacjenci nie powinni zażywać, opublikowana została na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego. Znalazły się na niej:Sumilar HCT o numerze serii 12574261 i dacie ważności do 30 kwietnia 2023 r.Biotrakson o numerze serii 25020921A i 25030921A z datą przydatności do 30 września 2023 r.Hemkortin-HC o numerze serii D0222 ważnej do 31 października 2025 r.Vigantol o numerze serii 20CQ046 ważnej do 28 lutego 2025 r. oraz o numerze serii 19KQ193 ważnej do 31 października 2024 r.Polopiryna Hot Max o numerze serii 902038 z datą ważności do 30 kwietnia 2022 r. lub 902272 ważną do 30 czerwca 2022 r.Febrisan oznaczony serią 477001 i ważny do 30 czerwca 2022 r.Zaleca się, aby pacjenci, którzy posiadają wskazane produkty lecznicze w swoich apteczkach, skonsultowali się ze swoimi lekarzami w celu ustalenia sposobu kontynuowania terapii.Wszelkie wątpliwości można rozwiać korzystając z pomocy udzielanej przez konsultantów bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800 190 590, którą obsługuje NFZ oraz Rzecznik Praw Pacjenta. Dla przyjmujących leki dostępny jest także numer telefonu Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: 22 635 99 66.Wycofanie produktu leczniczego z obrotuGłówny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego w przypadku, gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że nie spełnia on określonych wymagań jakościowych. Decyzja może być również podjęta na wniosek podmiotu odpowiedzialnego w związku z decyzją własną, na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w przypadku gdy stosowanie produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie oraz na wniosek Ministra Zdrowia lub Prezesa Urzędu w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego.Produkt wycofany z obrotu nie może być dłużej jego przedmiotem. W ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ) działa specjalny program informatyczny, który blokuje w systemach komputerowych aptek wycofany produkt leczniczy.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Wojna w Ukrainie. Do kraju wróciło już 4,8 miliona uchodźców, "zauważalna tendencja"Krystyna Pawłowicz oskarżona o rasizm. Sprawa trafiła do sąduUSA przekażą Ukrainie nowoczesne rakiety. Kijów musiał spełnić kluczowy warunekŹródło: GIF
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu w Polsce dwóch serii leku Biotrakson. Wskazane w ostrzeżeniu produkty można zwracać do aptek. Stwierdzono w nich wadę jakościową, mogącą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów.Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie miał innego wyjścia i musiał wycofać z obrotu na terenie całego kraju dwie serie antybiotyku Biotrakson, który podaje się domięśniowo lub dożylnie. Powodem wydania decyzji okazała się poważna wada jakościowa.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wycofaniu popularnego leku na przeziębienie. Z aptek znikną dwie partie preparatu. Wszystko z powodu wykrycia wady jakościowej.Dwie serie lekarstwa nie będą już dostępne w żadnej aptece w Polsce. W ten sposób GIF chce zadbać o bezpieczeństwo konsumentów.