NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Gwiazdor TVP pokazał, ile zapłacił za "darmowe leki". Nie przebierał w słowa
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.09.2023 11:22

Gwiazdor TVP pokazał, ile zapłacił za "darmowe leki". Nie przebierał w słowa

apteka
Iberion

Mimo iż od 1 września program bezpłatnych leków 75 plus rozszerzony został do wieku 65 plus, to wielu emerytów wciąż narzeka na swoją sytuację materialną i skarży się, że leki – pomimo zapowiedzi – wcale nie są ani darmowe, ani nawet tańsze. Seniorzy są wściekli i zawiedzeni. Swoim rozgoryczeniem odnośnie tej sytuacji podzielił się również w mediach społecznościowych znany dziennikarz TVP. Nie przebierał w słowach.

Darmowe leki dla seniorów

Darmowe leki dla osób poniżej 18 roku życia oraz seniorów powyżej 65 roku życia obowiązują od 1 września 2023 r. Wynika to z ogłoszonej w Dzienniku Ustaw, 29 sierpnia 2023 r. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Minister Katarzyna Sójka przekonywała, że z listy darmowych leków, które będą dostępne od 1 września, będzie mogło skorzystać łącznie niemal 16 mln Polaków. Czy leki rzeczywiście są bezpłatne? Emeryci przyznają, że tylko niewielka część z tych, których naprawdę potrzebują.

Mateusz Murański do dziś nie został pochowany? "Nie ma takiego miejsca"

Gwiazdor TVP grzmi na Facebooku. Pokazał ile zapłacił za leki

Jednym z rozgoryczonych seniorów jest między innymi znany dziennikarzy TVP, Andrzej Bober, który w latach 80. XX wieku prowadził popularny program "Listy o gospodarce" podzielił się w swoich mediach społecznościowych istnym "paragonem grozy" z apteki. Gwiazdor zapłacił za leki 204 zł i nie omieszkał tego dosadnie skomentować. Zarzucił obecnej władzy obłudę i cynizm.

- To jest rachunek z apteki dla 2 osób 65+, który miał wynosić 0 PLN. To jest dowód na kłamstwa, obłudę i cynizm PIS-owskiej szajki - podpisał zdjęcie paragonu Bober.

Darmowe leki. Trzeba spełnić trzy kryteria

- Lista darmowych leków jest publikowana w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Leków 65 plus jest sporo (3800), ale są one tylko na receptę. Czyli nie wszystkie leki w Polsce mają zerową odpłatność - wyjaśnia Bolesław Piecha z PiS, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak informuje na swojej stronie internetowej serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, bezpłatnie leki przysługują wszystkim osobom, które łącznie spełniają 3 kryteria:

  • mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat,
  • lek znajduje się w wykazie „D1” lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia,
  • mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.