Goniec.pl
"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Screen z programu "Tłit" Wirtualnej Polski

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Po tragedii w Przewodowie niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała Polsce udostępnienie systemów przeciwlotniczych Patriot oraz myśliwców Eurofighter, które miałyby chronić naszą przestrzeń powietrzną. - Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone przypadkowymi uderzeniami - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, odnosząc się do propozycji szefa polskiego MON, który chciał przekazać systemy Ukrainie.

Mimo że Niemcy odmówiły przekazania Patriotów Ukrainie, argumentując, że systemy należą do zintegrowanej obrony powietrznej NATO, oferta dla Polski wciąż jest aktualna, co potwierdził dziś kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Piotr Molecki/East News

Niemcy zajęły jasne stanowisko ws. baterii Patriot. Niepokojące słowa, "Polska jest szczególnie narażona"

CZYTAJ DALEJ

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wciąż broni jednak swojego pomysłu, co budzi sprzeciw zarówno wielu obywateli, jak i ekspertów. - Czy ta propozycja (PiS-u - red.) się broni z punktu widzenia efektywności dla polskiego bezpieczeństwa? - pytała w programie "Newsroom Wirtualnej Polski" Agnieszka Kopacz-Domańska, która gościła generała Tomasza Drewniaka, byłego inspektora sił powietrznych.

Niemieckie Patrioty trafią do Ukrainy? Generał Drewniak: "Trochę to dziwnie brzmi"

- Nie bardzo. Na razie polskie bezpieczeństwo jest zagrożone przypadkowymi uderzeniami, bo nie mieliśmy jeszcze świadomych uderzeń rosyjskich pocisków na terytorium Polski. Gdybyśmy odnieśli to do sytuacji, którą mieliśmy dwa tygodnie temu, to Ukraińcy strzelaliby do własnych rakiet? Trochę to dziwnie brzmi - ocenił ekspert.

Zdaniem byłego inspektora sił powietrznych "Patrioty na granicy polskiej miały pokazać integrację NATO, że kraje NATO sobie pomagają. Taki był cel przesłania Patriotów do Polski". Pomysł polskiego MON wydaje się więc nieuzasadniony. Co więcej, Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że jeśli Patrioty trafią do Ukrainy, zostaną zniszczone.

- Dlaczego mieliby się zawahać? Patrioty byłyby tak samo na wyposażeniu ukraińskich Sił Zbrojnych, jak polskie czołgi, słowackie systemy S-300 i każdy sprzęt dostarczony z różnych krajów świata, który Rosjanie próbują zniszczyć. Jeżeli Rosjanie mieliby szanse je zniszczyć, to by je zniszczyli, lub próbowali zniszczyć. Legenda Patriotów zaciemnia obraz. To system do niszczenia rakiet balistycznych. Nie używajmy młotka do zabijania muchy, bo zaraz okaże się, że będziemy strzelać z Patriota, który kosztuje nieprawdopodobne pieniądze do irańskiego drona wartego tyle, co samochód osobowy. Może kiedyś Patrioty trafią na Ukrainę, ale myślę, że trafią wtedy, gdy wojna się skończy - podsumował generał Tomasz Drewniak w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Lech Wałęsa wraca do polityki? Padła zaskakująca deklaracja

  • Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty. Chodzi o głośną sprawę

  • Sześć godzin czekał na SOR-ze na pomoc. Nie doczekał się lekarskiej interwencji

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >