Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty. Chodzi o głośną sprawę

29 Listopada 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała we wtorek (29 listopada) prokuratorskie zarzuty złośliwego przeszkadzania we mszy świętej i obrazy uczyć religijnych. Posłance Lewicy za te czyny grozi nawet do dwóch lat więzienia. Główna zainteresowana nie przyznała się do winy.

Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty

Chodzi o głośną sprawę z 25 października 2020 r. To właśnie wtedy, w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu posłanka Lewicy, zdaniem prokuratury, złośliwe przeszkadzała w wykonywaniu aktu religijnego Kościoła katolickiego. Joanna Scheuring-Wielgus pojawiła się wówczas wewnątrz świątyni wraz ze swoim mężem, a oboje trzymali w milczeniu wymowne transparenty: "Kobieto sama umiesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie".

Zdaniem śledczych posłanka zawiniła "znieważając jednocześnie miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędów religijnych i obrażając uczucia religijne innych osób". 29 listopada, Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała w toruńskiej prokuraturze zarzuty w kontrowersyjnej sprawie.

- Nie przyznałam się do winy. Złożyłam krótkie wyjaśnienia. Powiedziałam, że 25 października 2020 roku wspólnie z mężem weszliśmy do kościoła — w ciszy. Każdy z nas trzymał w ręku hasła. Byliśmy w kościele ok. 60 sekund. Był to protest w ramach ogólnopolskiej akcji "Słowo na niedzielę". Był to protest przeciwko wtrącaniu się Kościoła w życie intymne kobiet. Akcja była sprzeciwem wobec haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - oznajmiła tuż po usłyszeniu zarzutów prokuratury posłanka.

Joanna Scheuring-Wielgus pozbawiona immunitetu

Niedawno sejm RP pozbawił posłanki immunitetu. O uchylenie przysługującej ochrony Joannie Scheuring-Wielgus wnioskowała prokuratura. Śledczy wnioskowali wówczas o pociągnięcie posłanki do odpowiedzialności właśnie w sprawie złośliwego przeszkadzania we mszy.

Joanna Scheuring-Wielgus większością głosów straciła przysługującą osłonę. Wówczas w głosowaniu udział wzięło 452 posłów. Za uchyleniem immunitetu posłanki było 236 polityków. Przeciw było 206 posłów, a 10 osób zdecydowało o wstrzymaniu się od głosowania.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP/ Twitter

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]