Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty. Chodzi o głośną sprawę
Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała we wtorek (29 listopada) prokuratorskie zarzuty złośliwego przeszkadzania we mszy świętej i obrazy uczyć religijnych. Posłance Lewicy za te czyny grozi nawet do dwóch lat więzienia. Główna zainteresowana nie przyznała się do winy.
Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty
Chodzi o głośną sprawę z 25 października 2020 r. To właśnie wtedy, w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu posłanka Lewicy, zdaniem prokuratury, złośliwe przeszkadzała w wykonywaniu aktu religijnego Kościoła katolickiego. Joanna Scheuring-Wielgus pojawiła się wówczas wewnątrz świątyni wraz ze swoim mężem, a oboje trzymali w milczeniu wymowne transparenty: "Kobieto sama umiesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie".
Zdaniem śledczych posłanka zawiniła "znieważając jednocześnie miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędów religijnych i obrażając uczucia religijne innych osób". 29 listopada, Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała w toruńskiej prokuraturze zarzuty w kontrowersyjnej sprawie.
Dzisiaj jako podejrzana zeznawałam dlaczego weszłam do kościoła z napisem KOBIETO SAMA UMIESZ DECYDOWAĆ. Prokurator Marcin Licznerski UPARCIE chciał skazać mego męża a teraz mnie. Broni mnie mec. Artur Nowak. pic.twitter.com/w293pXcVQT
— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) November 29, 2022
- Nie przyznałam się do winy. Złożyłam krótkie wyjaśnienia. Powiedziałam, że 25 października 2020 roku wspólnie z mężem weszliśmy do kościoła — w ciszy. Każdy z nas trzymał w ręku hasła. Byliśmy w kościele ok. 60 sekund. Był to protest w ramach ogólnopolskiej akcji "Słowo na niedzielę". Był to protest przeciwko wtrącaniu się Kościoła w życie intymne kobiet. Akcja była sprzeciwem wobec haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - oznajmiła tuż po usłyszeniu zarzutów prokuratury posłanka.
Joanna Scheuring-Wielgus pozbawiona immunitetu
Niedawno sejm RP pozbawił posłanki immunitetu. O uchylenie przysługującej ochrony Joannie Scheuring-Wielgus wnioskowała prokuratura. Śledczy wnioskowali wówczas o pociągnięcie posłanki do odpowiedzialności właśnie w sprawie złośliwego przeszkadzania we mszy.
Joanna Scheuring-Wielgus większością głosów straciła przysługującą osłonę. Wówczas w głosowaniu udział wzięło 452 posłów. Za uchyleniem immunitetu posłanki było 236 polityków. Przeciw było 206 posłów, a 10 osób zdecydowało o wstrzymaniu się od głosowania.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Małopolska. Bus przewożący niepełnosprawne dzieci wypadł z drogi. Na miejscu wszystkie służby
Poważna kłótnia Wołodymyra Zełenskiego i Witalija Kliczko. Wszystko na oczach całego świata
Roszada w PiS. Poseł zrezygnował z mandatu. Jego miejsce ma zająć brat wicepremiera
Źródło: PAP/ Twitter