Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty. Chodzi o głośną sprawę
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 29.11.2022 16:15

Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty. Chodzi o głośną sprawę

sejm
Piotr Molecki/East News

Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała we wtorek (29 listopada) prokuratorskie zarzuty złośliwego przeszkadzania we mszy świętej i obrazy uczyć religijnych. Posłance Lewicy za te czyny grozi nawet do dwóch lat więzienia. Główna zainteresowana nie przyznała się do winy.

Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty

Chodzi o głośną sprawę z 25 października 2020 r. To właśnie wtedy, w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu posłanka Lewicy, zdaniem prokuratury, złośliwe przeszkadzała w wykonywaniu aktu religijnego Kościoła katolickiego. Joanna Scheuring-Wielgus pojawiła się wówczas wewnątrz świątyni wraz ze swoim mężem, a oboje trzymali w milczeniu wymowne transparenty: "Kobieto sama umiesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie".

Zdaniem śledczych posłanka zawiniła "znieważając jednocześnie miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędów religijnych i obrażając uczucia religijne innych osób". 29 listopada, Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała w toruńskiej prokuraturze zarzuty w kontrowersyjnej sprawie.

- Nie przyznałam się do winy. Złożyłam krótkie wyjaśnienia. Powiedziałam, że 25 października 2020 roku wspólnie z mężem weszliśmy do kościoła — w ciszy. Każdy z nas trzymał w ręku hasła. Byliśmy w kościele ok. 60 sekund. Był to protest w ramach ogólnopolskiej akcji "Słowo na niedzielę". Był to protest przeciwko wtrącaniu się Kościoła w życie intymne kobiet. Akcja była sprzeciwem wobec haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - oznajmiła tuż po usłyszeniu zarzutów prokuratury posłanka.

Joanna Scheuring-Wielgus pozbawiona immunitetu

Niedawno sejm RP pozbawił posłanki immunitetu. O uchylenie przysługującej ochrony Joannie Scheuring-Wielgus wnioskowała prokuratura. Śledczy wnioskowali wówczas o pociągnięcie posłanki do odpowiedzialności właśnie w sprawie złośliwego przeszkadzania we mszy.

Joanna Scheuring-Wielgus większością głosów straciła przysługującą osłonę. Wówczas w głosowaniu udział wzięło 452 posłów. Za uchyleniem immunitetu posłanki było 236 polityków. Przeciw było 206 posłów, a 10 osób zdecydowało o wstrzymaniu się od głosowania.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP/ Twitter