Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polska nagle poderwała samoloty. Ważny komunikat wojska
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 22.06.2024 08:37

Polska nagle poderwała samoloty. Ważny komunikat wojska

Polskie myśliwce
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wieczorem w piątek 21 czerwca Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z obserwowaną aktywnością Federacji Rosyjskiej i uderzeniami rakietowymi na cele w Ukrainie, poderwano polskie i sojusznicze statki powietrzne.

Wojsko wydało komunikat

Późnym wieczorem w piątek 21 czerwca Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych. Miało to związek z rosyjskimi uderzeniami na cele w Ukrainie oraz aktywnością wojsk Federacji Rosyjskiej. 

Uwaga, w południowo-wschodnim obszarze kraju może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych - przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.

Nowa opłata w sklepach, dotknie wszystkich klientów. Wiemy, ile będzie wynosić

Intensywna aktywność wojsk rosyjskich

Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami z użyciem rakiet manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych typu SHAHED oraz rakiet balistycznych, wykonywanymi na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie terytorium Ukrainy - czytamy w komunikacie.

Ostatni raz tak wzmożona aktywność rosyjskiego lotnictwa została zaobserwowana w nocy z 13 na 14 czerwca. Wówczas również poderwane zostały polskie maszyny powietrzne, a wojsko informowało o bardzo pracowitej nocy. 

Wzmożone ataki na ukraińskie cele

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone ataki sił rosyjskich na cele w Ukrainie. Zdaniem brytyjskiego ministerstwa obrony, ma to związek ze skutecznymi atakami ukraińskich sił powietrznych.

W ostatnich kilku dniach Rosja skoncentrowała się na uderzeniach pociskami manewrującymi w ukraińskie bazy lotnicze, co jest odpowiedzią na skuteczne ataki ukraińskich sił powietrznych - przekazali w czwartek Brytyjczycy. 

Polskie wojsko zapewnia natomiast o naszym bezpieczeństwie, informując w komunikacie, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. 

Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a Dowództwo Operacyjne RSZ na bieżąco monitoruje sytuację.