Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polska w nocy poderwała myśliwce. Ważny komunikat wojska
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 14.06.2024 08:38

Polska w nocy poderwała myśliwce. Ważny komunikat wojska

Myśliwiec
Fot. Flickr/FAB

W nocy z czwartku na piątek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych. "To kolejna bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce" - podano w komunikacie. 

Wojsko wydało komunikat

W nocy z czwartku na piątek (14 czerwca) tuż przed godziną 3:00, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w południowo-wschodniej części Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany "z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych".

Uwaga, w południowo-wschodnim obszarze kraju może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych - napisano w komunikacie opublikowanym na platformie X.

Śmiertelny wypadek na torach. Ratownicy byli bezradni

Kolejna bardzo pracowita noc

Sytuacja miała oczywiście związek z toczącą się wojną w Ukrainie i aktywnością royjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu, które tej nocy operowało na zachodnich terenach naszego sąsiada. 

To kolejna bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce z uwagi na obserwowaną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej wykonującej uderzenia z użyciem rakiet manewrujących i bezzałogowych statków powietrznych typu Shahed na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie terytorium Ukrainy - czytamy w komunikacie wojska.

ZOBACZ: Ciało żołnierza na terenie jednostki wojskowej. W akcji prokuratura 

Wojsko Polskie jest w stałej gotowości

W piątek 14 czerwca po godzinie 6 rano wojsko poinformowało o zakończeniu akcji i powrocie do standardowej działalności operacyjnej. Zapewniono również o stałej gotowości Wojska Polskiego, do zapewnienia bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej. 

Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a Dowództwo Operacyjne RSZ na bieżąco monitoruje sytuację - podsumowano.