Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Policja poszukuje tego mężczyzny. Trudno uwierzyć, czego miał się dopuścić
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.04.2024 10:20

Policja poszukuje tego mężczyzny. Trudno uwierzyć, czego miał się dopuścić

podejrzany
fot. KMP w Olsztynie

Policjanci z Olsztyna poszukują mężczyzny, który może mieć związek z oszustwem metodą "na wnuczka". Mundurowi opublikowali jego wizerunek, a wszystkich, którzy mogą pomóc w tej sprawie, proszą o kontakt. Ofiara przestępstwa straciła sporą kwotę pieniędzy, wierząc w zapewnienia oszustów.

Metoda "na wnuczka" cały czas zbiera swoje żniwa

Metoda oszustwa "na wnuczka" mimo wielu ostrzeżeń i apeli policji wciąż jest na porządku dzienny. Sprawcy wykorzystują najczęściej osoby starsze, łatwowierne i samotne. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych, którzy tracą z reguły oszczędności swojego życia.

Jak zaznaczają służby, oszuści zazwyczaj bardzo przytomnie typują potencjalną ofiarę, często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach najbardziej popularnych wśród seniorów.

Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową - przypomina policja.

15-letnia Emilka zginęła pod kołami tramwaju. Straciła życie przez rówieśnika?

Policjanci z Olsztyna poszukują tego mężczyzny

Do kolejnego zdarzenia i oszustwa metodą "na wnuczka" doszło na początku roku w Olsztynie. Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wyjaśniają okoliczności tej sprawy. 

Policjanci udostępnili wizerunek podejrzanego mężczyzny, który może mieć związek z tym zdarzeniem.

Oszukana osoba przekazała sprawcom gotówkę w kwocie 20 tys. zł. Policjanci zabezpieczyli nagrania z kamer monitoringu, na których zarejestrowany został wizerunek mężczyzny, który może mieć związek z opisanym przestępstwem - informują olsztyńscy mundurowi.

olsztyn.png
fot. KMP w Olsztynie

Informacje, które mogą przyczynić się do ustalenia danych personalnych osoby widocznej na filmie, można przekazać do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, pod nr tel.: 47 731 34 46, 47 731 38 32, 47 731 34 24 lub na skrzynkę mailową: [email protected]

Policja przypomina

Jak informuje policja, coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia w związku z oszustwami metodą "na wnuczka" lub "na policjanta". Oszuści jednak wciąż potrafią skutecznie przekonać swoje ofiary, do przekazania środków. 

Pamiętajmy, że zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Policja przypomina, że oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.