Oszustwo – przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym.
Pilna wiadomość dla wszystkich użytkowników bankomatów. Maszyna może nagle wciągnąć kartę płatniczą i ją zatrzymać. To niepokojące zjawisko nie świadczy jednak o awarii, a o próbie oszukania nas. Istnieje także szansa, że niedługo później nasze konto bankowe zostanie wyzerowane. Jak uniknąć takiej sytuacji?
W czasach, gdy przestępcy nieustannie atakują internautów za pomocą kolejnych kampanii phishingowych, Ministerstwo Cyfryzacji zaleca wykonanie jednego kroku. Ten prosty sposób pozwoli na zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa w sieci i spokoju w obliczu natrętnych wiadomości. Oto co zrobić, aby skorzystać ze specjalnej usługi.
Zastrzegłeś numer PESEL? Ministerstwo Cyfryzacji właśnie wydało pilny komunikat do 4 milionów Polaków w sprawie ochrony ich danych. Zastrzeżenie numeru przed nieautoryzowanym wykorzystaniem to kluczowy aspekt w walce z oszustami, jednak osoby, które zdecydują się na taki krok, muszą pamiętać o pewnych zasadach.
Poczta Polska alarmuje ludzi przed perfidnymi oszustami, którzy mają coraz bardziej perfidne metody, aby naciągać obywateli. “Wykorzystują zaufanie Polaków do pocztowców” - czytamy w komunikacie. Spółka przytoczyła także przykład kobiety, która wykiwana przez złodzieja straciła aż 85 tys. złotych.
Bardzo niecodzienna i przykra sytuacja spotkała 21-letniego mieszkańca powiatu wyszkowskiego, który zamówił przez internet buty znanej marki. Paczkę co prawda otrzymał, jednak w środku znajdowało się coś zupełnie innego, a do tego krótki, rozbrajająco szczery dopisek. Sprawą zajmuje się policja.
PKO Bank Polski wydał w poniedziałek ważny komunikat, w którym przestrzega swoich klientów przed działaniami oszustów. Cyberprzestępcy podszywają się pod bank i wysyłają fałszywe wiadomości. Ujawniono, jak może wyglądać taki mail. - Nie otwieraj załączników i nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach - ostrzega PKO BP.
Pewna 31-latka z małopolski uwierzyła, że wymienia prywatną korespondencję z popularnym wokalistą. Kobieta miała nawet spotkać się z nim podczas najbliższego koncertu w specjalnej strefie VIP. Ostatecznie do spotkania nie doszło, a stan jej konta poważnie się uszczuplił. Sprawę obecnie bada policja.
Policjanci z Rybnika poszukują 32-letniej kobiety, miała dopuścić się wielu przestępstw. Według ustaleń służb Jessica Galasik była członkinią zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się w pewnym oburzającym procederze. Mundurowi liczą, że dzięki udostępnieniu zdjęcia kobiety uda się ją schwytać.
Pewien policjant wpadł na bardzo niecodzienny i perfidny sposób na dodatkowy zarobek. Wykorzystując swoją pozycję i możliwości, oszukiwał kierowców. Jego plan okazał się jednak skuteczny do czasu. Wpadł, gdy próbował oszukać emerytowanego funkcjonariusza.
CERT Polska ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy mogą wyłudzić nasze dane logowania do Facebooka lub poczty e-mail. Sposoby działania oszustów są bardzo przebiegłe i łatwo się na nie nabrać. Należy zatem bardzo uważać na to, w co klikamy.
W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu ochrona danych osobowych staje się coraz bardziej istotna. Jednym z najważniejszych elementów tej ochrony jest zabezpieczenie numeru PESEL, który pełni rolę unikalnego identyfikatora każdego obywatela Polski. Okazuje się, że wielu z nas nieświadomie udostępnia go w miejscach, w których nie powinno się podawać tak wrażliwych informacji.
Oszuści znajdują coraz to nowsze sposoby na wykorzystanie naszej nieuwagi. Okazuje się, że już samo odebranie telefonu może doprowadzić do ich sukcesu. Wystarczy, że powiemy jedno słowo na samym początku połączenia. Lepiej pamiętać o tym następnym razem, kiedy otrzymamy połączenie od nieznanego numeru.
Pilny komunikat w sprawie swoich klientów wydał bank BNP Paribas, który ostrzega, że mogą oni w łatwy sposób stracić pieniądze. Nową akcją oszustów jest przesyłanie wiadomości SMS z aktywnym linkiem do strony ściągającej dane. Chodzi tutaj o bardzo wrażliwe informacje, a strona jest łudząco podobna do oficjalnej. Sprawdź, czy jesteś w stanie uniknąć zagrożenia.
62-letnia mieszkanka Gdańska straciła ponad 6 tys. zł po tym, jak chciała pomóc swojej przyjaciółce w wygranej. Kobieta została poproszona o to, aby zagłosować w konkursie. Niedługo potem zobaczyła, jak z konta zaczynają znikać jej pieniądze. Policja ostrzega – ta metoda oszustów wciąż zyskuje na popularności.
12 lipca 2024 roku, nocna podróż norweskiego turysty w Trójmieście zakończyła się szokującym odkryciem. Po imprezie, wracając taksówką do swojego mieszkania, nieświadomy turysta padł ofiarą oszustwa. Następnego dnia zauważył, że z jego konta bankowego zniknęła równowartość... ponad 20 tysięcy złotych!
Jak donosi dziennikarka “Faktu”, w jednym ze sklepów sieci Pepco miało dojść do niecodziennej promocji. “Moją uwagę zwróciły dwie sukienki, ale po spojrzeniu na ich metki dosłownie zdębiałam. Czyżbym miała do czynienia z fikcyjną promocją?!” - pyta dziennikarka. Sieć się tłumaczy.
Mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego straciła 12 tysięcy złotych po tym, jak zgłosiła się do wykonywania drobnych prac. W rzeczywistości pracodawcami 40-latki byli oszuści, dla których kobieta wykonywała zlecenia. Policja zaapelowała o zachowanie czujności, ta metoda naciągaczy jest coraz częstsza.
Wyjątkowo nieprzyjemne doświadczenie spotkało mężczyznę, który odwiedził stolicę swojego kraju. Będąc w Warszawie pierwszy raz od ponad 30 lat skorzystał z usług taxi, a następnie dostał rachunek, którego się nie spodziewał.
Skandaliczna próba oszustwa na Dolnym Śląsku. 21-letni mężczyzna chciał zapłacić za zakupy podrabianym banknotem. Dzięki szybkiej reakcji kasjerki, jego przekręt szybko został zdemaskowany i nieuczciwy klient trafił w ręce policji. Teraz grozi mu nawet do 8 lat więzienia.
Opowieści o oszustwach hotelarzy nie są niczym nowym. Nieraz turyści przekonywali się np. że wybrany przez nich obiekt noclegowy wcale nie wygląda tak, jak w katalogu czy w sieci. Przedstawiane jako schludne i luksusowe wnętrza potrafią okazać się prawdziwą ruiną. Nikt nie mógł jednak spodziewać się, że można aż tak zmanipulować ogłoszenie, jak w przypadku pewnej podróżniczki z Argentyny. Jej nagranie to hit na TikToku.
Niecodzienny zabieg właściciela zoo w Chinach wywołał niemały skandal. Chcąc przyciągnąć większą liczbę zwiedzających, zdecydowano o zaangażowaniu psów. Te miały udawać… pandy, których brakowało w ogrodzie. Stylizacja wykonana przez pracowników zoo nie była jednak wystarczająco przekonująca.
Klientka sklepu chciała zaoszczędzić na zakupach. Przy kasie samoobsługowej trzykrotnie zważyła jabłka. Nie miała pojęcia, że obserwuje ją ochrona oraz kamery zamontowane przy urządzeniu. 53-latce grozi nawet 8 lat więzienia.
Wyjątkową czujnością wykazała się pewna sprzedawczyni z Bolesławca. Kobieta nie dała się nabrać na fortel klientki i szybko odkryła, że ta chciała ją oszukać. 63-letnia kobieta próbowała bowiem zapłacić za zakupy replikami banknotów o nominale 200 złotych. Teraz grozi jej do dwóch lat więzienia.
Policjanci z Olsztyna poszukują mężczyzny, który może mieć związek z oszustwem metodą "na wnuczka". Mundurowi opublikowali jego wizerunek, a wszystkich, którzy mogą pomóc w tej sprawie, proszą o kontakt. Ofiara przestępstwa straciła sporą kwotę pieniędzy, wierząc w zapewnienia oszustów.
Suknia ślubna i chęć zarobienia pieniędzy stały się dla kobiety z Podkarpacia. Była panna młoda wystawiła białą suknię na sprzedaż. Chęć zysku i zainteresowanie ze strony kupującego sprawiło, iż straciła 23 tys. zł. Policja ostrzega przed schematem działania oszustów.
Wraca stara metoda oszustów na kradzież. Złodzieje coraz chętniej sięgają teraz po sposób na tzw. “przewałkę”, modyfikując go w zależności od sytuacji. Mieszkanka Biłgoraja straciła w ten sposób prawie 3 tys. złotych, ofiarą przestępców padła też seniorka z Tarnobrzega. Wyjaśniamy zatem, na czym polega cała idea i jak się przed nią bronić.
Urzędnicy ministerstwa finansów przestrzegają przed kolejnymi próbami oszustwa. Przestępcy chcą wykorzystać brak naszej czujności oraz fakt, że trwa czas rozliczania podatku PIT za 2023 rok. W sprytny i podstępny sposób podszywają się więc za pracowników państwowych instytucji, aby wyłudzić wrażliwe dane. Resort dokładnie wskazuje, co powinno wzbudzić nasz szczególny niepokój.
Ważny komunikat wprost od Narodowego Funduszu Zdrowia. Tematem są rzekome bony lekowe oraz wiadomości na temat kart podarunkowych przeznaczonych dla pacjentów aptek. NFZ ostrzega, można stracić pieniądze.