Goniec.pl > Polska > Polacy zabrali głos na temat Jana Pawła II. Najnowszy sondaż ujawnił całą prawdę
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 16.03.2023 10:17

Polacy zabrali głos na temat Jana Pawła II. Najnowszy sondaż ujawnił całą prawdę

Jan Paweł II
MASSIMO CAPODANNO/ East News

Dyskusja wokół Jana Pawła II wywołana przez reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" nie ustaje. Od kilku dni polska opinia publiczna żyje w głównej mierze sprawą rzekomej wiedzy papieża Polaka co do przypadków pedofilii w polskim kościele i jego zaniechań w tej kwestii. Teraz Super Express zapytał samych Polaków co myślą na temat byłej głowy Kościoła Katolickiego.

“Czy Jan Paweł II jest dla ciebie autorytetem?”

“Czy Jan Paweł II jest dla ciebie autorytetem?” - tak brzmiało pytanie, które na zlecenie Super Expressu zadał Instytut Badań Pollster grupie 1037 dorosłych Polaków. Badanie wykonano w dniach 13-14 marca, czyli tydzień po emisji reportażu “Franciszkańska 3” na antenie TVN24.

Jak się okazuje, na tak postawione pytanie pozytywnie odpowiedziało aż 70 proc. ankietowanych. 21 proc. udzieliło odpowiedzi "nie", a dziewięć proc. "nie wiem". 

 

 

Klienci Biedronki tracą promocje. To trzeba wiedzieć, inaczej stracisz korzystne rabaty

Opinia Polaków ws. uchwały sejmowej

Ostatnią burzę wokół postaci papieża skomentował w rozmowie z SE socjolog Jarosław Flis. - Ci, którzy wzywają do obalenia jego pomników, wypychają się na margines -podkreślał ekspert. 

W dodatkowym badaniu dla gazety zapytano Polaków o opinię w kwestii niedawnej uchwały sejmowej o obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Z sondażu wynika, że 45 proc. ankietowanych ocenia ją zdecydowanie dobrze, 22 proc. raczej dobrze, 11 proc. raczej źle, 22 proc. zdecydowanie źle.

Burza wokół Jana Pawła II

Skandal wybuchł w poniedziałek 6 marca, po tym jak na antenie TVN24 został wyemitowany reportaż Marcina Gutowskiego pod nazwą “Franciszkańska 3” . Materiał wywołał prawdziwe trzęsienie ziemi na polskiej scenie polityczno-społecznej, gdyż ukazuje Jana Pawła II, jeszcze za czasów arcybiskupstwa krakowskiego, jako osobę, która celowo tuszowała przypadki pedofilii wśród podległych mu księży. 

W ostatnich dniach sprawą rzekomych zaniechań wobec seksualnych przestępców w polskim kościele żyje niemal cały kraj. W tej sprawie wypowiedziało się wiele osób zarówno ze świata kościoła, jak i polityki. Do dyskusji włączył się m.in. o. Tadeusz Rydzyk. 

 

Źródło: SE.pl