Goniec.pl > Polska > Kościół w panice, ten materiał ma pogrążyć Jana Pawła II. Zacznie się już w poniedziałek
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 05.03.2023 16:38

Kościół w panice, ten materiał ma pogrążyć Jana Pawła II. Zacznie się już w poniedziałek

Już w poniedziałek TVN24 wyemituje nieprzychylny polskiemu papieżowi materiał.
Sejm RP, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Już jutro na antenie TVN24 zostanie wyemitowany nowy reportaż z cyklu “Bielmo”, poświęcony możliwej wiedzy Jana Pawła II o problemie pedofilii w Kościele oraz jej rzekomego tuszowania. Stacja po raz kolejny wzięła pod lupę działalność polskiego papieża i dotarła do ofiar, które zdecydowały się przerwać milczenie.

Ten materiał pogrąży Jana Pawła II?

Śmierć Jana Pawła II pozostawiła po sobie, ogromną wywrę w polskim narodzie, której do dzisiaj nie potrafi wypełnić żadna osoba, mogąca stać się dla społeczeństwa autorytetem. Jeszcze nim doszło do ostatniego pożegnania polskiego papieża, zdecydowana większość wiernych na całym świecie domagała się, by uznać Jana Pawła II za świętego Kościoła Katolickiego. Tak też się stało.

Niedługo potem jednak w mediach zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o osobach, które doświadczyły ze strony duchownych molestowania, o czym miał rzekomo wiedzieć polski papież i niewiele czynić, by tę sytuację zmienić. Dodatkowe wątpliwości roznieciła również książka holenderskiego pisarza Ekke Overbeeka, “Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”, w której można było przeczytać m.in., iż polski papież miał być w pełni świadomym, iż pedofilia nie omija również murów świątyni.  

Od pewnego czasu rewizją pontyfikatu Jana Pawła II zajmują się również dziennikarze TVN24, którzy usiłują dotrzeć do kolejnych ofiar księży, mających mieć powiązania z bliskim otoczeniem Jana Pawła II. 

1500zł za każdą złotówkę? Koniecznie przeszukaj portfel, możesz się wzbogacić

Czy to koniec Jana Pawła II? "Docieramy do ofiar"

- Docieramy do świadków, do ofiar, do ludzi, którzy osobiście twarzą w twarz informowali kardynała Karola Wojtyłę o nadużyciach seksualnych podlegających mu księży. Dziś po raz pierwszy po ponad 50 latach mówią o tym - przekazał dziennikarz TVN24 oraz autor reportażu “Bielmo”. 

Materiał zostanie wyemitowany na antenie stacji już w najbliższy poniedziałek. Dziennikarz w swojej historii niejednokrotnie podejmował trudne i niewygodne dla Kościoła tematy, zajmując się m.in. działalnością kard. Stanisława Dziwisza. Jak podkreślał autor materiału, tym razem skupił się na okresie życia Karola Wojtyły przed objęciem tronu Stolicy Piotrowej.

- Myśmy już dwa lata temu dostali pierwsze sygnały (...) i relacje o tym, że w Krakowie należałoby poszukać odpowiedzi na to, co Jan Paweł II, wcześniej jeszcze jako kardynał, metropolita krakowski Karol Wojtyła, wiedział o przypadkach nadużyć seksualnych księży, którzy mu podlegali - komentował dziennikarz, który skierował swoje kroki na ul. Franciszkańską 3 w Krakowie, gdzie urzędował swego czasu przyszły papież. 

Jan Paweł II. Pedofilia w Kościele

Od kilku lat osoby, które doświadczyły pedofilii ze strony przedstawicieli Kościoła, zrywają kajdany milczenia i decydują się na wyjawienie skrywanej przez lata bolesnej tajemnicy. Wśród niektórych oskarżonych księży pojawiają się duchowni z nominacji lub z otoczenia Jana Pawła II. 

Fakty te są nie mniej bolesne dla wielu wiernych, według których Karol Wojtyła jest najwybitniejszym Polakiem w dziejach. Pojawiające się w mediach kolejne informacje związane z osobami pokrzywdzonymi za czasów pontyfikatu polskiego papieża do tego stopnia uderzają w jego wizerunek, iż niektóre szkoły podjęły dyskusję o rezygnacji z papieskiego imienia, które ich placówka nosi. 

Niewątpliwie obecne pokolenie winno sprawiedliwie rozliczyć Jana Pawła II ze wszystkich poczynań, które wpłynęły na los osób skrzywdzonych ze strony przedstawicieli Kościoła. Niemniej, nie powinno się zapominać o słowie oraz czynach, jakie pozostawił po sobie Karol Wojtyła: o jego refleksyjnej poezji, głębokich rozwiązaniach, homiliach, ale nade wszystko motywacji narodu polskiego do wypędzenia komunizmu. Jego dziedzictwo do dziś jest m.in. przyczynkiem do zaangażowania Joe Bidena w sprawy wschodniej flanki NATO. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: tvn24.pl/se.pl