Goniec.pl > Wiadomości > Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji
Piotr Dutka
Piotr Dutka 29.09.2022 11:17

Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji

Screen Youtube / Donald Tusk / Kanał Oficjalny
Screen Youtube / Donald Tusk / Kanał Oficjalny

Od bardzo wielu lat Donald Tusk jawi się jako prawdziwy lider opozycji, który byłby w stanie zakończyć rządy Prawa i Sprawiedliwości. Instytut Badań Pollster w sondażu przygotowanym dla „Super Expressu” zapytał Polaków, kto powinien stanąć na czele zjednoczonej opozycji. Jak się okazało, murowany kandydat do zwycięstwa ma bardzo poważnego rywala. Do o gry włączył się bowiem prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Nie jest żadną tajemnicą, że partie opozycyjne muszą się zjednoczyć, jeśli myślą o zwycięstwie w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Ich liderzy od jakiegoś czasu negocjują warunki ewentualnego wspólnego startu w wyborach w następnym roku, a także ustalają wszelkie szczegóły dotyczące utworzenia rządu.

Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji. Wynik sondażu pozbawił złudzeń

Nie jest tajemnicą, że opozycja potrzebuje prawdziwego lidera z krwi i kości, który poprowadzi do okazałego zwycięstwa. Instytut Badań Pollster w sondażu przygotowanym dla „Super Expressu” zadał Polakom pytanie, kto powinien stanąć na czele partii opozycyjnych.

Jak się okazało, najwięcej głosów zdobył przewodniczący PO Donald Tusk. Wybrało go 26 procent ankietowanych. Tuż za nim uplasował się wiceszef PO Rafał Trzaskowski, który zdobył 25 proc. głosów.

Jak widać, aktualny prezydent Warszawy może być dla Tuska realnym zagrożeniem. 50-letni polityk sukcesywnie zwiększa swoje notowania, a także umacnia zaufanie polskiego społeczeństwa.

Politolog Rafał Chwedoruk nawiązał do wyników przeprowadzonego badania na łamach "Super Expressu". Ekspert zaznaczył, że pomiędzy oboma politykami są pewne różnice, które mogą mieć realny wpływ na to, kto stanie na czele zjednoczonej opozycji.

W opinii eksperta, Donald Tusk wywodzi się ze środowiska liberałów gospodarczych, a Trzaskowski jest bardziej liberałem obyczajowym.

- Przy przywództwie Tuska będziemy mówić o opozycji jako o „PO Plus”, a przy przywództwie Trzaskowskiego będzie to „Rafał Trzaskowski Plus - zaznaczył Chwedoruk w rozmowie z "Super Expressem".

Warto podkreślić, że "opozycyjne podium" uzupełnił Szymon Hołownia, który może się pochwalić poparciem 18 proc. badanych. Co ciekawe, na czwartym miejscu znalazł się były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, którego popiera 10 procent ankietowanych.

Pozostali potencjalni liderzy opozycji to: Adrian Zandberg (3 proc.), Bronisław Komorowski (3 proc.), Robert Biedroń (3 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (3 proc.), Włodzimierz Czarzasty (2 proc.).

Warto zaznaczyć, że badanie zrealizował Instytut Badań Pollster 21–22 września 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych Polaków.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Super Express