Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ogłosili natychmiastowe stawiennictwo w jednostkach WOT
Monika Majko
Monika Majko 08.11.2021 20:50

Ogłosili natychmiastowe stawiennictwo w jednostkach WOT

zolnierze
twitter.com/terytorialsi

Żołnierze dwóch podlaskich batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej dostali pilne wezwanie do jednostek. Rzecznik WOT, pułkownik Marek Pietrzak, zaapelował o wyrozumiałość do pracodawców zatrudniających mundurowych.

- Nasi żołnierze na co dzień wykonują normalne obowiązki, pracują, funkcjonują w społeczeństwie. W tej chwili jest tutaj wyższy stan konieczności, dlatego też podjęliśmy decyzję o ich alarmowym stawiennictwie - tłumaczył Marek Pietrzak, cytowany przez Radio Białystok.

WOT wezwał żołnierzy do jednostki

Pilne wezwanie do jednostek otrzymali w poniedziałkowe popołudnie żołnierze 1. Podlaskiej Brygady OT z 11 i 14. Batalionu Lekkiej Piechoty. Wezwani muszą stawić się we wskazanej jednostce wojskowej do godziny 21:00. W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej wprowadzono alert gotowości, który będzie obowiązywał do odwołania. Pilne powołanie nie oznacza jednak, że mundurowi od razu rozpoczną działania na granicy.

- Oni na razie są powołani. Zostaną zakwaterowani i włączeni w nasze struktury służby czynnej na odcinku wsparcia straży granicznej. Będą do dyspozycji natychmiastowej - mówił pułkownik Pietrzak.

Tysiące migrantów koczuje na granicy polsko-białoruskiej

Z informacji przekazanych przez rzecznika WOT wynika, że powołanych zostało obecnie około tysiąc osób z Białegostoku i Hajnówki. Żołnierze tej formacji już wcześniej wspierali Strażników Granicznych w działaniach na granicy polsko-białoruskiej.

W poniedziałek doszło do masowego szturmu na polską granicę. Tysiące migrantów podjęło próbę siłowego przejścia na stronę Polski. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, działania te udało się udaremnić.

Migranci rozbili obóz w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy. Grupy pilnują białoruskie służby. W związku z napiętą sytuacją przy wschodniej granicy kraju prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skróceniu swojej wizyty na Słowacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Radio Białystok/Twitter