Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nieoficjalne: Szturm na granicy polsko-białoruskiej coraz bliżej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 08.11.2021 10:18

Nieoficjalne: Szturm na granicy polsko-białoruskiej coraz bliżej

szturm
Twitter/ Franak Viačorka

Rośnie presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej. Służby przyglądają się sytuacji, która może się zaognić w każdej chwili. Jak przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski.

Straż Graniczna ma w ostatnich dniach ręce pełne roboty. Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk oświadczył dziś w Polskim Radiu 24, że w każdej chwili może dojść do siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Niezależni dziennikarze potwierdzają te informacje i prognozują, że w Kuźnicy Białostockiej wkrótce rozpocznie się szturm.

Straż Graniczna przygotowana na eskalację

- Przyglądamy się sytuacji. Wiemy o takiej sytuacji, obserwujemy zagęszczenie. Do tej pory nie podeszli do granicy państwowej. Czekamy na ruch służb białoruskich. Każde działanie migrantów odbywa się pod ich dyktando - powiedział w rozmowie z goniec.pl, chor. SG Michał Tokarczyk.

W mediach społecznościowych krążą filmiki, pokazujące duże grupy migrantów zmierzających w kierunku granicy. Niektórych z nich mają na granicę dowozić taksówki, które utworzyły duże korki.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan opublikował na swoim Twitterze filmik z przybyszami ze Wschodu, którym nie udało się przekroczyć granicy, w związku z czym zostali zawróceni do lasu. Tymczasem na ulicach Mińska widać coraz mniej uchodźców, którzy przenieśli się na pogranicze.

Z kolei Łukasz Bok z konflikty.pl pisze, że z kilku niezależnych źródeł ma informację o wielu policyjnych radiowozach, które pędziły w kierunku przejścia granicznego w Kuźnicy. Migrantów mają odprowadzać i pilnować uzbrojeni Białorusini. Jak zapowiedział rzecznik rządu, Piotr Müller, w związku z sytuacją na granicy, o godzinie 13 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem między innymi premiera.

Służby w stanie gotowości

- Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Premier Mateusz Morawiecki napisał zaś na Facebooku, że granica państwa polskiego jest "świętością, za którą przelewały krew pokolenia Polaków".

Polskie służby postawione są w stan najwyższej gotowości. Policja zbiera posiłki z całego kraju. Wczoraj w region Kuźnicy przemieszczono dużą liczbę funkcjonariuszy.

- To głównie funkcjonariusze oddziałów prewencji z całej Polski. Są oni wyposażeni w sprzęt do tłumienia zamieszek. Do tego w całym rejonie Podlasia wzmożone są patrole drogowe. Wypatrują one "kurierów", którzy przemycają ludzi z granicy. Będziemy starali się pomóc Straży Granicznej i wojsku jak tylko możemy - powiedział Onetowi podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: Twitter, Onet

Tagi: policja