Goniec.pl
[II-51]

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada

27 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rodzicu, masz czas tylko do 30 listopada, by złożyć wniosek o przyznanie 300 złotych na dziecko. Za nieco ponad miesiąc mija termin i opiekunowie, którzy go przegapią, nie będą mieli już szansy otrzymać pieniędzy. Tegoroczne wnioski składa się w inny sposób. Rządzący zmienili zasady i zniknęła tradycyjna możliwość dostarczenia dokumentów.

Tylko do końca listopada rodzice i opiekunowie mogą starać się o przyznanie pieniędzy w ramach świadczenia 300 plus.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Dolnośląska policja zawiesiła pomysłowe nekrologi na cmentarzach

CZYTAJ DALEJ

300 złotych przyznawane jest w ramach tego programu wszystkim rodzicom, których dzieci uczą się i nie skończyły 20 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami pobieranie 300 plus przysługuje do 24. roku życia.

Rodzicu, przegapisz termin i nie dostaniesz pieniędzy

Osoby uprawnione do otrzymania pieniędzy w ramach programu 300 plus muszą się spieszyć. Złożenie wniosku po 30 listopada sprawi, że pieniądze nie wpłyną na konto, mimo iż w domu mieszkają uczące się dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tegoroczny okres składania wniosków różni się nieco od poprzednich lat. Termin końcowy został ten sam, jednak rządzący zdecydowali się na wprowadzenie istotnych zmian.

Przede wszystkim złożenie wniosku w formie papierowej, tradycyjnej nie jest już możliwe. Rodzice i opiekunowie mogą to robić tylko za pośrednictwem Portalu Usług Elektronicznych PUE ZUS, rządowego portalu Emp@tia oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Pieniądze nie będą już wypłacane w gotówce

Kolejną istotną zmianą, która może zaskoczyć sporą część rodziców pobierających 300 plus jest fakt, iż w tym roku wykluczono jedną z form wypłaty pieniędzy na uczące się dziecko.

Poza zrezygnowaniem z tradycyjnej formy złożenia wniosku, oszczędności przynieść ma również wycofanie możliwości wypłaty gotówki. Od tego roku rodzice i opiekunowie 300 plus dostawać będą przelewem na konto. Dodatkowo organem odpowiedzialnym za program stał się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany nie objęły wysokości świadczenia wprowadzonego przez PiS. Rządzący, mimo rosnącej inflacji i kosztów życia, nie podnieśli kwoty należnej w ramach 300 plus.

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Nie warto odkładać dopełnienia formalności do ostatniej chwili. Jakich danych potrzeba do poprawnego złożenia wniosku o przyznanie pieniędzy na uczące się dziecko?

Przede wszystkim niezbędne jest podanie danych takich jak PESEL, data urodzenia, czy stan cywilny osoby składającej wniosek. Dodatkowo koniecznie jest podanie takich samych informacji w przypadku dzieci, których dotyczy wniosek.

W formularzu wypełnić trzeba również rubrykę dotyczącą miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy podanie numeru konta bankowego, gdzie przelane mają zostać pieniądze.

Zanim 300 złotych wpłynie na konto, trzeba udowodnić, że dziecko mieszkające w domu pobiera naukę. We wniosku pojawić musi się oświadczenie na ten temat. Konieczne jest jeszcze poinformowanie, do jakiego rodzaju szkoły uczęszcza.

Ważna informacja znajduje się na samym końcu wniosku. Rodzice i opiekunowie składający dokumenty zaznaczyć muszą, że zapoznali się ze specjalnym pouczeniem. Dotyczy ono bezpośrednio potwierdzenia, że wiadomości, jakie podano we wniosku o przyznanie 300 plus, są zgodne z prawdą.

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Niewiarygodne sceny w "Tańcu z gwiazdami". Widzowie oniemieli, polały się łzy

25 października na antenie Polsatu emitowany jest finał "Tańca z Gwiazdami". W wieloletniej historii programu tanecznego nie obyło się bez serii wpadek. Przypominamy największe z nich.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: fakt.pl, gov.pl, zus.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Pieniądze

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

Czytaj więcej >

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >