Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.10.2021 22:14

Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rodzicu, masz czas tylko do 30 listopada, by złożyć wniosek o przyznanie 300 złotych na dziecko. Za nieco ponad miesiąc mija termin i opiekunowie, którzy go przegapią, nie będą mieli już szansy otrzymać pieniędzy. Tegoroczne wnioski składa się w inny sposób. Rządzący zmienili zasady i zniknęła tradycyjna możliwość dostarczenia dokumentów.

Tylko do końca listopada rodzice i opiekunowie mogą starać się o przyznanie pieniędzy w ramach świadczenia 300 plus.

300 złotych przyznawane jest w ramach tego programu wszystkim rodzicom, których dzieci uczą się i nie skończyły 20 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami pobieranie 300 plus przysługuje do 24. roku życia.

Rodzicu, przegapisz termin i nie dostaniesz pieniędzy

Osoby uprawnione do otrzymania pieniędzy w ramach programu 300 plus muszą się spieszyć. Złożenie wniosku po 30 listopada sprawi, że pieniądze nie wpłyną na konto, mimo iż w domu mieszkają uczące się dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tegoroczny okres składania wniosków różni się nieco od poprzednich lat. Termin końcowy został ten sam, jednak rządzący zdecydowali się na wprowadzenie istotnych zmian.

Przede wszystkim złożenie wniosku w formie papierowej, tradycyjnej nie jest już możliwe. Rodzice i opiekunowie mogą to robić tylko za pośrednictwem Portalu Usług Elektronicznych PUE ZUS, rządowego portalu Emp@tia oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Pieniądze nie będą już wypłacane w gotówce

Kolejną istotną zmianą, która może zaskoczyć sporą część rodziców pobierających 300 plus jest fakt, iż w tym roku wykluczono jedną z form wypłaty pieniędzy na uczące się dziecko.

Poza zrezygnowaniem z tradycyjnej formy złożenia wniosku, oszczędności przynieść ma również wycofanie możliwości wypłaty gotówki. Od tego roku rodzice i opiekunowie 300 plus dostawać będą przelewem na konto. Dodatkowo organem odpowiedzialnym za program stał się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany nie objęły wysokości świadczenia wprowadzonego przez PiS. Rządzący, mimo rosnącej inflacji i kosztów życia, nie podnieśli kwoty należnej w ramach 300 plus.

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Nie warto odkładać dopełnienia formalności do ostatniej chwili. Jakich danych potrzeba do poprawnego złożenia wniosku o przyznanie pieniędzy na uczące się dziecko?

Przede wszystkim niezbędne jest podanie danych takich jak PESEL, data urodzenia, czy stan cywilny osoby składającej wniosek. Dodatkowo koniecznie jest podanie takich samych informacji w przypadku dzieci, których dotyczy wniosek.

W formularzu wypełnić trzeba również rubrykę dotyczącą miejsca zamieszkania, numeru telefonu, czy podanie numeru konta bankowego, gdzie przelane mają zostać pieniądze.

Zanim 300 złotych wpłynie na konto, trzeba udowodnić, że dziecko mieszkające w domu pobiera naukę. We wniosku pojawić musi się oświadczenie na ten temat. Konieczne jest jeszcze poinformowanie, do jakiego rodzaju szkoły uczęszcza.

Ważna informacja znajduje się na samym końcu wniosku. Rodzice i opiekunowie składający dokumenty zaznaczyć muszą, że zapoznali się ze specjalnym pouczeniem. Dotyczy ono bezpośrednio potwierdzenia, że wiadomości, jakie podano we wniosku o przyznanie 300 plus, są zgodne z prawdą.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: fakt.pl, gov.pl, zus.pl