Goniec.pl
Wołodymyr Zełenski gratuluje Kalush Orkiestra i wspomina o Eurowizji w Mariupolu

MARCO BERTORELLO/AFP/East News; AFP PHOTO /UKRAINIAN PRESIDENCY PRESS OFFICE

Ukraina będzie starać się, by "gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu". Wymowny wpis Zełenskiego po wygranej Kalush Orchestra

15 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Lawina gratulacji od najważniejszych polityków po wygranej Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizja 2022. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina zadba o to, by "pewnego dnia" uczestnicy Eurowizji pojawili się w Mariupolu. Zwycięstwo kraju okupowanego obecnie przez Rosję skomentowali również Ursula von der Leyen, czy Boris Jonhson.

- Nasza muzyka inspiruje Europę. W przyszłym roku będziemy gospodarzami Eurowizji! - napisał Wołodymyr Zełenski tuż po ogłoszeniu zwycięstwa Ukrainy w tegorocznej Eurowizji.

Putin

Rosyjskie myśliwce wzbiły się w niebo tuż przy polskiej granicy. Piloci Putina w stanie gotowości

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Ukrainy dumny ze swoich reprezentantów w krótkim komentarzu zapewnił, że jego rodacy zrobią wszystko, by przyszłoroczny finał Eurowizji odbył się na terenie okupowanego obecnie kraju. Wspomniał nawet o Mariupolu, gdzie trwa heroiczna wręcz walka z Rosjanami.

Wołodymyr Zełenski skomentował zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji

Po wygraniu przez Ukrainę Eurowizji 2022 Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych wiele mówiący wpis na temat konkursu. Wygrana Kalush Orchestra w czasie, gdy w Ukrainie trwa wojna jest wyjątkowo symboliczna.

Prezydent Zełenski postanowił w jasnych słowach pokazać, iż liczy, że zwycięzcy będą mogli za rok zorganizować półfinały w swoim kraju. Niemniej możliwe, że to nie Kijów będzie w centrum uwagi eurowizyjnych gości i widzów.

- Dołożymy wszelkich starań, aby pewnego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym! - napisał Wołodymyr Zełenski pod zdjęciem Kalush Orchestra na scenie w Turynie.

Ukraina wygrała Eurowizję po raz trzeci, a Wołodymyr Zełenski w swoim wpisie dodaje, że wierzy, iż nie był to ostatni raz. W związku z trwającą wojną podkreślił, że muzyka jego kraju podbija Europę, a ukraińska "odwaga imponuje światu". - Jestem pewien, że nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko - dodał.

Zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji 2022 skomentował nie tylko Wołodymyr Zełenski. Gratulacje postanowiła opublikować również Ursula von der Leyen oraz Boris Johnson. - Zmiękczyliście nasze serca, przyjaciele. Ma to dla nas ogromne znaczenie. Przesyłamy całą Waszą miłość i wsparcie naszym odważnym obrońcom w Azowstalu i na linii frontu - dodał natomiast ukraiński rząd na swojej oficjalnej stronie.

Świat gratuluje Kalush Orchestra i Ukrainie zwycięstwa w Eurowizji 2022

Po raz kolejny swoje wsparcie dla Ukrainy zademonstrowała Ursula von der Leyen, która przy okazji zwycięstwa Kalush Orchestra podkreśliła, że Unia Europejska jest z Ukrainą. - Gratulacje Kalush Orchestra i Ukraina za wygraną na Eurowizji. Dziś wieczorem Wasza piosenka zdobyła nasze serca. Świętujemy Wasze zwycięstwo na całym świecie - czytamy we wpisie na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nie zabrakło również gratulacji z Wysp. Boris Johnson, którego kraj nie musi rywalizować w półfinałach, również wyraził swoje uznanie dla Kalush Orchestra. - Gratulacje dla Ukrainy za wygranie Konkursu Piosenki Eurowizji 2022. Jest to wyraźne odzwierciedlenie nie tylko Waszego talentu, ale też niezachwianego poparcia dla Waszej walki o wolność - napisał premier Wielkiej Brytanii.

ukraina eurowizja 2022 kalush orkiestra

Eurowizja 2022. Niezwykły apel po występie reprezentantów Ukrainy. Prosili o pomoc

CZYTAJ DALEJ

Przyszłoroczna Eurowizja odbędzie się w Ukrainie?

Przypomnijmy, że zgodnie z tradycją Eurowizja odbywa się w kraju, który zwyciężył ostatni konkurs. W tym roku zawodnicy z całej Europy śpiewali we włoskim Turynie z racji zeszłorocznego zwycięstwa Måneskin.

Dzięki wygranej Kalush Orchestra Eurowizja 2023 powinna odbyć się w Ukrainie, jednak wojenne realia stawiają na tych planach duży znak zapytania. Wołodymyr Zełenski zdaje się być pewnym, że uczestniczy i goście Eurowizji będą mogli przyjechać do jego kraju.

Kalush Orchestra podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji zdobył - wykonując piosenkę "Stefania" - 631 punktów. Zwycięstwo Ukraińcom zagwarantowała publiczność. Drugie miejsce zajął Sam Ryder z Wielkiej Brytanii, a trzecie Chanel reprezentująca Hiszpanię.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Świeczka - nie żyje

Wiadomości

Krosnowice: Spełnił się najgorszy możliwy scenariusz. Zaginiona Natalia nie żyje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Księża znęcali się nad Ireną w ciemnej piwnicy. "Krzyczała, że boli"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. Auta w wyniku zderzenia wpadły na torowisko. Uderzył w nie tramwaj

Czytaj więcej >
Pieniądze

Wiadomości

Polacy oszczędzą nawet 3 tys. zł na rachunkach za prąd

Czytaj więcej >
Twitter/Israel Foreign Ministry

Wiadomości

Zamach terrorystyczny w Jerozolimie. Nie żyje 7 osób, 10 zostało rannych

Czytaj więcej >
Zachodnie czołgi trafią do Ukrainy. Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA

Wiadomości

Zachodnie czołgi trafią do Ukrainy. Czy to punkt zwrotny wojny? [KOMENTARZ]

Czytaj więcej >