Goniec.pl > Wiadomości > Ukraina będzie starać się, by "gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu". Wymowny wpis Zełenskiego po wygranej Kalush Orchestra
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.05.2022 08:12

Ukraina będzie starać się, by "gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu". Wymowny wpis Zełenskiego po wygranej Kalush Orchestra

Wołodymyr Zełenski gratuluje Kalush Orkiestra i wspomina o Eurowizji w Mariupolu
MARCO BERTORELLO/AFP/East News; AFP PHOTO /UKRAINIAN PRESIDENCY PRESS OFFICE

Lawina gratulacji od najważniejszych polityków po wygranej Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizja 2022. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina zadba o to, by "pewnego dnia" uczestnicy Eurowizji pojawili się w Mariupolu. Zwycięstwo kraju okupowanego obecnie przez Rosję skomentowali również Ursula von der Leyen, czy Boris Jonhson.

- Nasza muzyka inspiruje Europę. W przyszłym roku będziemy gospodarzami Eurowizji! - napisał Wołodymyr Zełenski tuż po ogłoszeniu zwycięstwa Ukrainy w tegorocznej Eurowizji.

Prezydent Ukrainy dumny ze swoich reprezentantów w krótkim komentarzu zapewnił, że jego rodacy zrobią wszystko, by przyszłoroczny finał Eurowizji odbył się na terenie okupowanego obecnie kraju. Wspomniał nawet o Mariupolu, gdzie trwa heroiczna wręcz walka z Rosjanami.

Wołodymyr Zełenski skomentował zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji

Po wygraniu przez Ukrainę Eurowizji 2022 Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych wiele mówiący wpis na temat konkursu. Wygrana Kalush Orchestra w czasie, gdy w Ukrainie trwa wojna jest wyjątkowo symboliczna.

Prezydent Zełenski postanowił w jasnych słowach pokazać, iż liczy, że zwycięzcy będą mogli za rok zorganizować półfinały w swoim kraju. Niemniej możliwe, że to nie Kijów będzie w centrum uwagi eurowizyjnych gości i widzów.

- Dołożymy wszelkich starań, aby pewnego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym! - napisał Wołodymyr Zełenski pod zdjęciem Kalush Orchestra na scenie w Turynie.

Ukraina wygrała Eurowizję po raz trzeci, a Wołodymyr Zełenski w swoim wpisie dodaje, że wierzy, iż nie był to ostatni raz. W związku z trwającą wojną podkreślił, że muzyka jego kraju podbija Europę, a ukraińska "odwaga imponuje światu". - Jestem pewien, że nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko - dodał.

Zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji 2022 skomentował nie tylko Wołodymyr Zełenski. Gratulacje postanowiła opublikować również Ursula von der Leyen oraz Boris Johnson. - Zmiękczyliście nasze serca, przyjaciele. Ma to dla nas ogromne znaczenie. Przesyłamy całą Waszą miłość i wsparcie naszym odważnym obrońcom w Azowstalu i na linii frontu - dodał natomiast ukraiński rząd na swojej oficjalnej stronie.

Świat gratuluje Kalush Orchestra i Ukrainie zwycięstwa w Eurowizji 2022

Po raz kolejny swoje wsparcie dla Ukrainy zademonstrowała Ursula von der Leyen, która przy okazji zwycięstwa Kalush Orchestra podkreśliła, że Unia Europejska jest z Ukrainą. - Gratulacje Kalush Orchestra i Ukraina za wygraną na Eurowizji. Dziś wieczorem Wasza piosenka zdobyła nasze serca. Świętujemy Wasze zwycięstwo na całym świecie - czytamy we wpisie na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nie zabrakło również gratulacji z Wysp. Boris Johnson, którego kraj nie musi rywalizować w półfinałach, również wyraził swoje uznanie dla Kalush Orchestra. - Gratulacje dla Ukrainy za wygranie Konkursu Piosenki Eurowizji 2022. Jest to wyraźne odzwierciedlenie nie tylko Waszego talentu, ale też niezachwianego poparcia dla Waszej walki o wolność - napisał premier Wielkiej Brytanii.

Przyszłoroczna Eurowizja odbędzie się w Ukrainie?

Przypomnijmy, że zgodnie z tradycją Eurowizja odbywa się w kraju, który zwyciężył ostatni konkurs. W tym roku zawodnicy z całej Europy śpiewali we włoskim Turynie z racji zeszłorocznego zwycięstwa Måneskin.

Dzięki wygranej Kalush Orchestra Eurowizja 2023 powinna odbyć się w Ukrainie, jednak wojenne realia stawiają na tych planach duży znak zapytania. Wołodymyr Zełenski zdaje się być pewnym, że uczestniczy i goście Eurowizji będą mogli przyjechać do jego kraju.

Kalush Orchestra podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji zdobył - wykonując piosenkę "Stefania" - 631 punktów. Zwycięstwo Ukraińcom zagwarantowała publiczność. Drugie miejsce zajął Sam Ryder z Wielkiej Brytanii, a trzecie Chanel reprezentująca Hiszpanię.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl