Pfizer pozywa Polskę. Firma żąda gigantycznej kwoty
Koncern farmaceutyczny Pfizer pozwał Polskę. Wszystko w związku z niewywiązaniem się z umowy dotyczącej szczepionek. Pierwsza rozprawa przewidziana jest na 6 grudnia.
Polska nie odebrała 60 mln szczepionek od firmy Pfizer
Polska zrezygnowała w zeszłym roku z odebrania 60 mln szczepionek firmy Pfizer. Adam Niedzielski, ówczesny szef resortu zdrowia zapewniał, że sytuacja epidemiczna jest znacznie lepsza i nie ma już tak dużego zapotrzebowania na preparaty.
Polska nie odebrała szczepionek pomimo obowiązującej umowy, ponieważ jak argumentował minister, negocjacje dotyczące zakupu preparatu były prowadzone przez Komisję Europejską. Umowa była zawarta pomiędzy firmami farmaceutycznymi a KE, a Polska nie była bezpośrednią stroną.
Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła ciszaPfizer pozywa Polskę za niewywiązanie się z umowy dot. szczepionek
- Na początku zaczęliśmy te szczepionki przekazywać albo odsprzedawać tym krajom, które niestety nie miały dostępu w pierwszej kolejności, takiego, jaki miała zagwarantowany Polska. Udało nam się oddać lub sprzedać blisko 30 mln tych preparatów - mówił Adam Niedzielski. Z kolei premier Mateusz Morawiecki powoływał się na siłę wyższą, czyli wybuch wojny w Ukrainie.
Pfizer nie przyjmuje polskich tłumaczeń i pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej na kwotę 6 mld zł - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na 6 grudnia.
COVID-19 znów szaleje w Polsce. Szczepionki przeciwko wariantowi Kraken od 6 grudnia
W ostatnich tygodniach w Polsce masowo przybywa nowych zakażeń. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że od 6 grudnia dla wszystkich chętnych dostępne będą szczepienia przeciwko nowej mutacji koronawirusa XBB (Kraken) - preparat firmy Novavax. To już trzecia szczepionka przeciwko tej mutacji zarejestrowana w Unii Europejskiej. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że bezpieczna i bardzo skuteczna. Szczepienie jest bezpłatne.
Warto podkreślić, że obecnie żaden wariant koronawirusa nie został przez WHO sklasyfikowany jako Variant of Concern (VOC), czyli ten o zwiększonej zaraźliwości i ryzyku ciężkiego przebiegu choroby.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna