Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > COVID-19 znowu szaleje Polsce. Dane są niepokojące. "Nie mam żadnych środków zapobiegawczych"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.11.2023 21:30

COVID-19 znowu szaleje Polsce. Dane są niepokojące. "Nie mam żadnych środków zapobiegawczych"

covid
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mimo iż temat wirusa COVID-19 w Polsce w ostatnim czasie nieco ucichł, to statystyki z ostatnich tygodni są powodem do niepokoju. - Zbliżamy się do dziennej liczby zakażeń COVID-19 sprzed dwóch lat - mówi w rozmowie z Radiem ZET doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

COVID-19 szaleje w Polsce

COVID-19 ponownie szaleje w Polsce. W ostatnich tygodniach masowo przybywa nowych zakażeń. Według doktora Pawła Grzesiowskiego obecnie w Polsce jest od kilkudziesięciu do nawet 100 tysięcy przypadków dziennie. Zaledwie w ciągu doby wykrywanych jest około tysiąca zakażeń. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej wprost alarmuje, że tak fatalnej sytuacji nie było od dwóch lat. 

Nie mam żadnych środków zapobiegawczych, rząd de facto nie komentuje w ogóle sytuacji epidemicznej. Tak naprawdę jesteśmy pozostawieni sami sobie – mówi w rozmowie z Radiem Zet. 

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

COVID-19. Statystyki są nieubłagalne

Doktor podkreśla, że pomimo tego iż zachorowania przebiegają lżej, to nie można ich w żaden sposób lekceważyć. – Mamy przede wszystkim zakażenia gorączkowe z bólem gardła, głowy, mięśni i osłabieniem. Pamiętajmy jednak, że każdy ostry COVID może skończyć się odległymi skutkami i powikłaniami zatorowo-zakrzepowymi – mówi.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie mówiła PAP, że skala zachorowań na COVID-19 może być większa od podawanych oficjalnie nawet kilkanaście razy. – W niektórych województwach wynosi on nawet 75 proc. Pokazuje to, iż rzeczywista liczba zakażeń jest znacznie większa – stwierdziła. 

COVID-19. Szczepionki przeciwko mutacji Kraken od 6 grudnia

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że od 6 grudnia dostępne będą szczepienia przeciwko nowej mutacji koronawirusa XBB (Kraken) - preparat firmy Novavax. To już trzecia szczepionka przeciwko tej mutacji zarejestrowana w Unii Europejskiej. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że bezpieczna i bardzo skuteczna.

Warto podkreślić, że obecnie żaden wariant koronawirusa nie został przez WHO sklasyfikowany jako Variant of Concern (VOC), czyli ten o zwiększonej zaraźliwości i ryzyku ciężkiego przebiegu choroby.

 

Źródło: PAP/Radio Zet

Tagi: COVID-19