Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Borys Budka zwrócił się do Pawła Kukiza. Dyskutowali o ustawie antykorupcyjnej
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 16.09.2021 18:32

Borys Budka zwrócił się do Pawła Kukiza. Dyskutowali o ustawie antykorupcyjnej

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News Jakub Kaminski

W mediach społecznościowych doszło do sprzeczki między Pawłem Kukizem a Borysem Budką. Poszło o ustawę antykorupcyjną, która niedawno trafiła do sejmowej komisji. Poseł Platformy Obywatelskiej zarzucił artyście nieudolne układanie się z Prawem i Sprawiedliwością. Nie musiał długo czekać na odpowiedź lidera partii Kukiz’15.

Antykorupcyjna ustawa partii Kukiz’15 stała się przedmiotem komisji sejmowej ds. zmian w kodyfikacjach w czwartek 16 września. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości podczas obrad natychmiast odrzucili poprawki zgłoszone przez opozycję. To natomiast nie spodobało się Borysowi Budce.

Niezadowolony taką sytuacją poseł Platformy Obywatelskiej postanowił zwrócić się wprost do Pawła Kukiza za pośrednictwem mediów społecznościowych, sugerując, że współpraca z partią rządzącą nie przynosi efektów, na jakie liczył. Po chwili na Twitterze wywiązała się sprzeczka między politykami.

– W tej chwili na posiedzeniu sejmowej komisji Twoi nowi koledzy z PiS odrzucili poprawki opozycji i „wyłamali zęby” przepisom antykorupcyjnym. Zakaz pracy parlamentarzystów w spółkach skarbu państwa dopiero od nowej kadencji. Chyba nie o to Ci chodziło, prawda? – napisał na swoim profilu Borys Budka.

Paweł Kukiz: „zaostrzycie ustawę”

Borys Budka nie musiał czekać zbyt długo na odpowiedź Pawła Kukiza. Poseł oświadczył, że Platforma Obywatelska będzie miała okazję, by zaostrzyć ustawę antykorupcyjną, jeśli tylko obejmie władzę w najbliższych wyborach parlamentarnych. Odniósł się także do wcześniejszych zapowiedzi Donalda Tuska, który zapowiadał wprowadzenie podobnych przepisów antykorupcyjnych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Jak za dwa lata obejmiecie władzę, to zaostrzycie tę ustawę. A przy okazji – chętnie poznałbym szumnie zapowiadany lata temu przez D. Tuska „Pakiet Ustaw Antykorupcyjnych i Antysitwowych”. Gdzie go (pakiet) mogę znaleźć? – odpisał lider partii Kukiz’15.

W głosowaniu posłowie PiS odrzucili poprawki opozycji, które dotyczyły kwestii wprowadzenia zakazu pracy posłów w spółkach skarbu państwa od 2022 roku. Ustawa sugeruje natomiast, by nastąpiło to dopiero od następnej kadencji parlamentu. Lider Kukiz’15 nie ukrywał, że przegłosowanie tej ustawy będzie miało wielki wpływ na jego dalszą współpracę z partią rządzącą.

Ustawa antykorupcyjna Pawła Kukiza

Posłowie partii Kukiz’15 chcą, by w przypadku osób skazanych za korupcję zaostrzono kary. Zgodnie z projektem ustawy mają one zostać między innymi pozbawione praw publicznych oraz utracić możliwość zajmowania stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Liderowi ugrupowania bardzo zależy na tym, by projekt ustawy przeszedł przez parlament jeszcze jesienią 2021 roku. Współpraca między Kukiz’15, a PiS jest szczególnie ważna dla partii rządzącej, ponieważ obecnie liczy ona 227 głosów, czyli nie ma większości. Głosy posłów Kukiz’15 są bardzo istotne, by PiS mogło przegłosować najważniejsze ustawy – w tym także te związane z Polskim Ładem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter