Goniec.pl
wincenty edmund pawlaczyk (1)

facebook.com Paweł Pawlaczyk

Nie żyje Wincenty Edmund Pawlaczyk

16 Września 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Wczoraj późnym wieczorem za pośrednictwem mediów społecznościowych, Paweł Pawlaczyk przekazał wiadomość o śmierci swojego ojca. Były wiceprezydent Kalisza, Wincenty Edmund Pawlaczyk miał 82 lata. Zmarł 15 września.

Wincenty Edmund Pawlaczyk był nie tylko cenionym lokalnym politykiem. Mieszkańcy cenili go za liczną działalność społeczną. Był również prawnikiem, instruktorem harcerskim i przewodnikiem PTTK.

wiadomości TVP

"Wiadomości" oskarżają TVN o "antymięsny lobbing". Kuriozalny materiał w TVP

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Wincenty Edmund Pawlaczyk

- 15 września zasnął w Panu Wincenty Edmund Pawlaczyk, wspaniały ojciec, dziadek i pradziadek. Dobry człowiek, który całe życie służył Bogu, Polsce i bliźnim. R.I.P. - napisał Paweł Pawlaczyk.

Wincenty Edmund Pawlaczyk w wieku trzech lat przeniósł się do Kalisza i z tym miastem związał się aż do śmierci. W Warszawie studiował prawo, a po ukończeniu nauki pracował jako radca prawny, wcześniej odbył aplikację sędziowską.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Mieszkańcy cenili go za udział w wielu przedsięwzięciach i powoływanie do życia kolejnych. Zmarły m.in. współpracował społecznie z Telefonem Zaufania, po 1977 roku zaangażował się w udzielanie porad prawnych działaczom Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w Kaliszu.

W 1981 r. został wybrany przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego i współpracował z kaliską "Solidarnością". Po ogłoszeniu stanu wojennego dzięki jego poręczeniu z aresztu wypuszczono innego działacza, Bogusława Śliwę.

Zanim został wiceprezydentem, przez 12 lat, począwszy od 1990 roku, był radnym rady miasta. Potem kandydował na stanowisko prezydenta. Ostatecznie nowy prezydent mianował go wiceprezydentem.

W 2007 roku przeszedł na emeryturę. Wtedy też postanowił wznowić działalność lokalnego PTTK. Nadal pozostawał na stanowisku przewodniczącego Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Współpracował również z Caritasem, prowadził poradnię społeczno-rodzinną. W 2010 r. został odznaczony tytułem i odznaką "Zasłużony dla Miasta Kalisza".

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, Kalisz Nasze Miasto

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Projekt "Stop Aborcji" został odrzucony. Pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się zebrać ponad 86 tys. podpisów

Czytaj więcej >
cmentarz

Wiadomości

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej

Czytaj więcej >
PAVEL ORLOVSKY/AFP/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

UE przyjęła piąty pakiet sankcji wobec Białorusi

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński o Niemczech: "Chcą budowy IV Rzeszy"

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Wejherowo: Nie żyje 6-latka potrącona na przejściu dla pieszych

Czytaj więcej >
wichury

Wiadomości

Niż "Daniel" przechodzi nad Polską. Uwaga na silny wiatr i połamane drzewa

Czytaj więcej >