Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Ogrzewający domy zapłacą jak ogromne koncerny? Minister alarmuje

20 Listopada 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Parlament Europejski planuje rozszerzenie systemu handlu emisjami CO2 na transport drogowy i budynki. Politycy partii rządzącej obawiają się, że w związku z tą decyzją ogrzewający domy zapłacą irracjonalnie wysokie rachunki. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała o zmiany w projekcie.

Minister Anna Moskwa skierowała apel do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, europosła i głównego negocjatora Parlamentu Europejskiego ds. reformy ETS Petera Liese, a także do wicepremiera Czech Mariana Jureczki.

Anna Moskwa w apelu do Parlamentu Europejskiego: Znaleźliśmy się w "czasach kryzysu cen energii"

PAP donosi, że szefowa resortu klimatu i środowiska "z rosnącym niepokojem" śledzi rozwój dyskusji dotyczącej rozszerzenia unijnego systemu handlu emisjami. Anna Moskwa zaznaczyła, że znaleźliśmy się w "czasach kryzysu cen energii", który uczynił europejskie gospodarstwa domowe "jeszcze bardziej bezbronnymi w tych niespokojnych czasach".

- Z tego powodu gorąco apeluję o wyłączenie gospodarstw domowych z nowego systemu rynkowego, ponieważ ciepły dom zimą nie powinien być towarem rynkowym, ale prawem obywateli - napisała minister, podkreślając, że PE także zaproponował wyłączenie gospodarstw domowych z zakresu ETS.

W październiku zawieszenia systemu ETS domagał się Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj dla dobra mieszkańców potrzebujemy uwolnić wiele uprawnień do emisji CO2, najlepiej wpuścić w rynek dziesiątki, setki milionów uprawnień. Bądź administracyjnie zamrozić cenę na poziomie 20-30 euro. Prosiłem dzisiaj o przynajmniej sześć miesięcy, jeśli nie o 12 miesięcy, jeśli nie o dwa lata. Niestety, na razie KE jest głucha na te wezwania - mówił premier.

Czym jest system ETS?

System ETS, znany także jako "wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla", jest największym po chińskim systemem handlu emisjami CO2 na świecie. Rozwiązanie to od lat wiąże się z licznymi kontrowersjami i budzi niepokój Zjednoczonej Prawicy.

System ETS przedstawiany jest przez nią jako jeden z głównych powodów wysokich cen energii. Rozwiązane jest skonstruowane tak, by środki pozyskane z uprawnień do emisji dwutlenku węgla pozostawały w kraju i były przeznaczane na unowocześnianie energetyki.

Od 2013 roku polski rząd zarobił na sprzedaży uprawnień ponad 60 miliardów złotych. Połowa pieniędzy miała zostać przeznaczona na transformację energetyczną i odnawialne źródła energii. Tak się jednak nie stało.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

  • Jarosław Kaczyński nazwał się "dyktatorem". Pogratulował zebranym spotkania ze sobą

  • Kontrole w mieszkaniach w całej Polsce. Czy trzeba wpuścić inspektorów?

  • Jarosław Kaczyński zakpił z Romana Giertycha. Odpowiedź będzie mu się śniła po nocach

Źródło: PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]