Goniec.pl > Podwyżka

Podwyżka

pieniądze
14.09.2023 15:18 Ceny energii w 2024 roku. Czy będą podwyżki? Eksperci wskazali jasno

Fatalne wiadomości dla Polaków. Czwartkowa “Rzeczpospolita” donosi, że w 2024 roku możemy spodziewać się gigantycznych podwyżek cen energii. W najczarniejszym scenariuszu, wzrost może wynieść nawet 70 proc. w porównaniu z tym, co płacimy obecnie. Czy rząd zdecyduje się na kolejne zabiegi ochronne?

paliwo
27.08.2023 14:35 Ostatnia chwila, aby zatankować bak do pełna. Ceny paliw mogą drastycznie pójść w górę

Koniec wakacji w tym roku zmartwi nie tylko uczniów, ale i dorosłych. Wraz z nastaniem września kierowcy będą musieli pożegnać się z letnimi obniżkami na stacjach cen paliw. Do tego wszystkiego, analitycy dokładają jeszcze przewidywania niemałych podwyżek. To być może ostatni moment, by zatankować samochód do pełna, nie rujnując przy tym swojego budżetu.

Julia Przyłębska oraz Krystyna Pawłowicz
22.08.2023 16:47 Szykują się ogromne podwyżki dla sędziów TK. Prawie 10 tys. złotych więcej dla Julii Przyłębskiej

Wiele wskazuje na to, że sędziowie mogą liczyć na rekordowe podwyżki w przyszłym roku. Jak podaje "Fakt", najwięcej mogliby zyskać sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, których miesięczne wynagrodzenie może wzrosnąć nawet o 7-10 tys. zł. brutto. Problem w tym, że przyglądając się pracy akurat sędziów TK, trudno znaleźć dobre argumenty świadczące za tym, że wspomniana podwyżka im się należy. 

Pieniądze
09.06.2023 21:05 Będą podwyżki dla pracowników budżetówki. Rząd podał konkretne kwoty

Podczas środowej (7.06) konferencji w Hucie Stalowa Wola przedstawiciele związków zawodowych oraz rządu podpisali porozumienie dotyczące m.in. emerytur i podwyżek w sektorze budżetowym. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe świadczenia na bieżący rok oraz planowane podwyżki proporcjonalne do inflacji za przyszły rok.

"Opłata lodówkowa" już niedługo zawita do sklepów?
14.02.2023 20:16 Wejdziesz do sklepu i mocno się zdziwisz. Szykuje się nowa opłata

Ceny w sklepach nie przestaną rosnąć? Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców szuka kolejnych sposobów na oszczędności i zapłacą za nie klienci. Mowa o tzw. opłacie lodówkowej.

pieniądze
02.02.2023 20:25 Kolejne radykalne podwyżki. Tym razem Polacy dostają po kieszeniach za wywóz śmieci

Radykalne podwyżki nie omijają żadnych obszarów życia w Polsce. Od wielu miesięcy Polacy muszą zmagać się nie tylko ze skokowym wzrostem cen podstawowych produktów spożywczych, paliw na stacjach benzynowych, ale także wysokimi rachunkami za prąd, gaz, opał itd. Jak się okazuje, nasi rodacy muszą sięgnąć głębiej do kieszeni także przy opłatach za wywóz śmieci. Najgorzej pod tym względem jest we Wrocławiu.

Ogrzewający domy zapłacą jak ogromne koncerny?
20.11.2022 16:05 Ogrzewający domy zapłacą jak ogromne koncerny? Minister alarmuje

Parlament Europejski planuje rozszerzenie systemu handlu emisjami CO2 na transport drogowy i budynki. Politycy partii rządzącej obawiają się, że w związku z tą decyzją ogrzewający domy zapłacą irracjonalnie wysokie rachunki. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała o zmiany w projekcie.Minister Anna Moskwa skierowała apel do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, europosła i głównego negocjatora Parlamentu Europejskiego ds. reformy ETS Petera Liese, a także do wicepremiera Czech Mariana Jureczki.

Zdenerwowany mężczyzna zapytał Tuska o pieniądze z Brukseli. Odpowiedź polityka trafiła w punkt
21.09.2022 15:13 Zdenerwowany mężczyzna zapytał Donalda Tuska o pieniądze z Brukseli. Odpowiedź polityka trafiła w punkt

Donald Tusk ponownie zawitał do Radomia, gdzie mówił o horrendalnych cenach prądu i fatalnej sytuacji mieszkańców miasta. Polityk odniósł się także do ostatnich ataków na jego osobę przypuszczonych przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz porannego orędzia Władimira Putina. W pewnym momencie przemówienie lidera PO zostało zakłócone przez drobny incydent.Donald Tusk spala kolejne litry paliwa, jeżdżąc po Polsce i odwiedzając postawionych w trudnej sytuacji obywateli. Lider PO ma póki co ten przywilej, że jest w opozycji i z łatwością może punktować rządzących za ich błędy, a tych jest niemało.Były premier w ostatniej swojej aktywności mocno skupia się zwłaszcza na kwestiach drożyzny. Ta, zdaniem wielu ekspertów, może pogrążyć Zjednoczona Prawicę, dlatego mocno eksploatowana jest przez jej oponentów.Nie tak dawno zresztą Tusk apelował do samego Jarosława Kaczyńskiego o stanowcze działania, mówiąc o zaciskającej się na szyi przedsiębiorców pętli. Odezwa nie spotkała się z adekwatną reakcją, a były szef Rady Europejskiej dotarł dziś do Radomia, w którym w lipcu zorganizował huczną konwencję.

Poczta Polska wprowadza od października nowy cennik usług. Więcej zapłacimy za listy i paczki
20.09.2022 08:08 Już od października Poczta Polska wprowadzi nowy cennik usług. Znów będzie drożej

Drożyzna nie oszczędza żadnej z branż i coraz mocniej uderza w kieszenie Polaków. Rosnące ceny żywności, opłat za energię elektryczną, gaz, wodę, śmieci czy łamiące serca raty kredytów to nie wszystko. Od października łzy rozpaczy popłynąć nam mogą także na poczcie, która wprowadza nowy cennik usług. Co oczywiste, obsługa naszych potrzeb będzie jeszcze droższa. Słysząc o podwyżkach na Poczcie Polskiej niejeden może mieć poczucie deja vu. W końcu jedna miała już miejsce na początku roku i była tłumaczona rosnącymi kosztami pracy i transportu oraz wzrostem cen surowców i spadającym wolumenem przesyłek listowych.Dziś tłumaczenie jest podobne i poniekąd zrozumiałe, bo sytuacja na światowych rynkach uległa jeszcze pogorszeniu. Co gorsze, w styczniu 2023 roku, gdy dojdzie do wynikającej z inflacji rekordowej podwyżki płacy minimalnej, również może nie być kolorowo. Póki co skupmy się jednak na tym, co w najbliższym czasie, bowiem wieści są i tak wystarczająco przytłaczające.

Podwyżka emerytur
30.06.2022 12:35 Od 1 lipca wyższe emerytury. Niektórzy otrzymają ponad 120 zł podwyżki

Już 1 lipca emeryci otrzymają wyższe świadczenia. Najbardziej zamożni seniorzy mogą liczyć na podwyżkę rzędu nawet 121 zł netto. Podwyżki są związane ze zmianami podatkowymi. Zyska na nich około 3,1 mln emerytów i rencistów.Zważając na to, że w Polsce mieszka około 6 mln emerytów to grono osób, które zyskają na zmianach, wydaje się dość skromne. Mimo zmian połowa seniorów nie będzie mogła liczyć na wyższe świadczenia.

Prezes PGE ostrzega przed nadchodzą zimą
29.06.2022 14:55 Prezes PGE apeluje do Polaków. "Najbliższa zima będzie bardzo trudna"

Dla wszystkich, którzy już teraz ledwo wiążą koniec z końcem dobrych wiadomości nie ma prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem "najbliższa zima będzie bardzo trudna". W związku z tym zaapelował do klientów o oszczędzanie energii. Niestety, ale dla wielu polskich rodzin, które na co dzień ledwo wiążą koniec, takie informacje mogą być niezwykle przytłaczające. Wysokie ceny paliw i produktów w sklepach to nie jedyny problem, który spędza sen z powiek tysiącom Polaków. Wiele osób już teraz drży na myśl o nadchodzącej zimie. Splot niekorzystnych wydarzeń może bowiem sprawić, że pojawią się niedobory lub dotkliwe podwyżki cen.

Jakub Kaminski/East News
26.03.2022 14:01 Ważne zmiany dla polskich żołnierzy. Minister obrony narodowej podpisał rozporządzenie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla żołnierzy Wojska Polskiego. Ich wynagrodzenia wzrosną średnio o 676 zł. Zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia 2022 r.W pierwszym roku obowiązywania nowych stawek podwyżki będą kosztowały MON 6 mln zł. W kolejnych latach pochłoną 6,5 mln zł rocznie.

pieniądze
06.02.2022 22:04 "Wyborcza": Usługi w Polsce podrożały nawet o 30 procent. Gdzie zapłacimy więcej?

Przedsiębiorcy nie mogą dłużej pozostawać obojętni wobec wyższych kosztów prowadzenia działalności i podnoszą ceny. Więcej zapłacimy już nie tylko w restauracji, ale także u fryzjera, kosmetyczki, mechanika czy jadąc na wakacje w hotelu. Co gorsze, analitycy przewidują, że to tylko przedsmak tego, co czeka nas w drugim półroczu.Nowy Rok przyniósł same niemiłe niespodzianki dla przedsiębiorców. Ogromne podwyżki rachunków za prąd, gaz, wynajem lokali, a do tego wszystkiego zwalające z nóg koszty fiskalno-podatkowe związane z wprowadzeniem "Polskiego Ładu".Obecna sytuacja właścicieli biznesów nie przedstawia się optymistycznie, zwłaszczazwłaszcza że niektóre branże, takie jak beauty, hotelarstwo czy gastronomia znacznie ucierpiały w pandemii i ledwo przetrwały okresy lockdownów. Teraz, mimo iż rząd nie zdecydował się na zamknięcie nas w domach, o powrocie do obrotów sprzed epidemii można jedynie pomarzyć.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
25.01.2022 15:39 Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Fundacja Polskie Pralnie alarmuje, że branży grozi upadek. Przedsiębiorstwa nadal walczą z negatywnymi skutkami pandemii, a na dodatek muszą płacić rachunki nawet o 500 proc. wyższe. Organizacja ostrzega, że już niebawem czyste pranie może stać się luksusem, na który nie każdy będzie mógł sobie pozwolić i apelują o wdrożenie trzech rozwiązań.Właściciele pralni opowiadali o swoich problemach również w trakcie sejmowego wysłuchania, które zorganizowała Koalicja Obywatelska. Jacek Czauderna z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej przyznał, że "małe firmy będą po cichu umierały".

Poseł KO przewiduje, że za chleb zapłacimy niemal 15 zł
21.01.2022 19:47 "Chleb będzie kosztował 12 -14 zł". Poseł powiedział, co może się zdarzyć już za chwilę

Przykre przewidywania dotyczące cen chleba w niedalekiej przyszłości. - Mówi się, że chleb będzie kosztował 12 -14 zł - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej, Aleksander Miszalski. Więcej zapłacić mamy również za inne produkty oferowane przez piekarnie.Niedawne słowa ministra finansów Tadeusza Kościńskiego dotyczące dwucyfrowej inflacji stają się coraz bardziej realne. Poseł Koalicji Obywatelskiej na przykładzie piekarni wskazał, że już niedługo Polacy za chleb zapłacą małą fortunę.- Żeby wyjść na swoje, piekarze muszą drastycznie podnieść ceny - stwierdził Aleksander Miszalski. Padły też tragiczne dla portfelów Polaków prognozy cen chleba.

Orange będzie oddawał pieniądze swoim klientom, jest decyzja UOKiK
04.01.2022 07:47 Ikea podniosła ceny produktów. Podwyżki sięgną średnio 9 procent

Podwyżki cen gazu i prądu nie są jedynymi, które w nowym roku odbiją się na portfelach Polaków. Na zmianę cennika zdecydowała się także popularna sieć Ikea. Według informacji przekazanych przez korporację ceny wzrosną średnio o dziewięć procent. Podwyżki cen w sklepach sieci Ikea odnotowano nie tylko na terenie Polski. Do doniesień na ten temat odniosła się w rozmowie z portalem Money.pl dyrektor do spraw komunikacji w IKEA Retail w Polsce Anita Ryng. Przedstawicielka korporacji wyjaśniła, jakie czynniki będą miały wpływ na cennik w poszczególnych państwach.- Różnice w poszczególnych krajach będą wynikać z lokalnych czynników, w tym presji inflacyjnej oraz dostępu do surowców i łańcucha dostaw - poinformowała.

Prąd
16.12.2021 20:16 W 2022 roku czekają nas wysokie podwyżki cen prądu i gazu. Nawet o 40 procent

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarli dziennikarze Radia Zet wynika, że Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżkę od 2022 roku cen prądu o 20 procent, a gazu nawet o 40 procent. Decyzja ma zostać ogłoszona w piątek. O ile więc wzrosną nasze rachunki? Jak ustaliło Radio ZET, URE zgodził się na znaczące podwyżki cen energii elektrycznej. Po odbytych negocjacjach z firmami, wspólnie ustalono, że opłaty za energię elektryczną dla odbiorcy indywidualnego wzrosną o około 20 procent.Z kolei portal Money.pl informuje, że przedstawiciele regulatora przygotowywali nas już na nowe zmiany już od jakiegoś czasu. W wywiadzie udzielonym dla portalu w listopadzie prezes URE przyznawał, że czekają nas "dwucyfrowe wzrosty".- Jest to wartość większa niż inflacja. Jeżeli mówimy o łącznym rachunku odbiorcy w gospodarstwie domowym, bo tylko o takim możemy mówić w kategorii zatwierdzania taryf. Wszystkie postępowania chcemy zakończyć do 17 grudnia, by tego dnia opublikować nowe taryfy, bo to daje możliwość przedsiębiorcom na wprowadzenie ich od 1 stycznia - tłumaczył prezes URE, Rafał Gawin w rozmowie z money.pl.Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Koleje Mazowieckie
06.12.2021 18:34 Kolejna podwyżka cen biletów w Kolejach Mazowieckich

Od niedzieli, 12 grudnia, pasażerowie Kolei Mazowieckich zapłacą więcej za bilety. Będzie to druga podwyżka cen biletów. Oprócz tego dojdzie do aktualizacji odległości taryfowych, przez co w wielu przypadkach zmienią się odległości na biletach, a to również podniesie ich cenę. Powód? Galopująca inflacja.Ostatnia podwyżka cen biletów w Kolejach Mazowiecki miała miejsce w lutym 2020 roku. Wtedy opłaty za przejazd wzrosły o 10 procent. Tym razem, przewoźnik zwiększy ceny o 5 procent. Informacja o podwyżce cen biletów została opublikowana w ostatnim akapicie komunikatu Kolei Mazowieckich dotyczącego zmian w rozkładzie, który zostanie wprowadzony 12 grudnia.- Wraz ze zmianą rozkładu jazdy, zmienią się także ceny biletów. Jest to spowodowane m.in. rosnącą inflacją – prognozowana na koniec tego roku może wynieść nawet 8 proc. – drastyczną podwyżką cen energii, podwyżką płacy minimalnej, a także wzrostem kosztów związanych z wymianą części, podzespołów, elementów zamiennych do taboru kolejowego. W związku z tym, spółka Koleje Mazowieckie została zmuszona do podjęcia decyzji o podwyżce cen biletów o 5 proc., od 12 grudnia 2021 r. - informuje Donata Nowakowska, rzeczniczka prasowa Kolei Mazowieckich.Dodatkowo tego samego dnia zostanie wprowadzona aktualizacja odległości taryfowych dotycząca systemów sprzedaży biletów wszystkich pasażerskich przewoźników kolejowych, w tym Kolei Mazowieckich. Odległości taryfowe mogą się różnić od dotychczasowych. Korekta może spowodować przekroczenie progu taryfowego, co oznacza, że należności za przejazd w niektórych relacjach mogą ulec zmianie.