Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od lat nie płacił abonamentu RTV. Kwota kary po kontroli zwala z nóg
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 20.06.2024 10:57

Od lat nie płacił abonamentu RTV. Kwota kary po kontroli zwala z nóg

telewizor, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek; materiały własne

Obowiązek opłacania abonamentu RTV od lat wzbudza w części społeczeństwa duże kontrowersje. Wiele osób uprawia swoisty bojkot tej płatności. To jednak nie jest dobra decyzja. Przekonał się o tym m.in. mieszkaniec Pomorza, z którego urząd skarbowy ściągną aż 187 tys. zł.

Nie płacisz abonamentu? Odwiedzi cię skarbówka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak płatności za abonament radiowo-telewizyjny, skończyć się może niezbyt przyjemnym pismem ze skarbówki. Kontrolerzy nieustannie prowadzą działania, które mają wyłapać unikających tej obowiązkowej daniny.

Sprawa dotyczy w szczególności osób, które zarejestrowały na Poczcie Polskiej swój odbiornik. Wówczas jeżeli nie będziemy regulować płatności, to poczta skieruje sprawę do urzędu skarbowego, a wtedy musimy liczyć się nawet z postępowaniem komorniczym.

Tragedia na drodze. Nie żyje mężczyzna, ratownicy byli bezradni

Rekordowi dłużnicy abonamentowi

Dziennikarze portalu Interia zwrócili się do Ministerstwa Finansów o przekazanie danych, dotyczących rekordowych kwot ściągniętych w trakcie postępowań w sprawie zadłużeń abonamentowych

Okazuje się, że w przypadku niektórych dłużników kwoty ściągnięte przez skarbówkę są naprawdę wysokie. Rekordzistą jest mieszkaniec Pomorza, którego dług wynosił aż 187 tys zł. Mężczyzna nie płacił abonamentu RTV od lat. Pozostałe 5 największych należności ściągnięto z mieszkańców województwa:

  • łódzkiego 82 tys. zł
  • dolnośląskiego 76 tys. zł
  • śląskiego 74 tys. zł
  • podlaskiego 61 tys. zł
  • mazowieckiego 59 tys. zł.

Kto musi płacić abonament RTV?

Do opłacania abonamentu RTV zobowiązany jest każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego. Używane przez nas urządzenia powinniśmy również zarejestrować. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym w myśl przepisów, jest urządzenie stałe lub przenośne umożliwiające natychmiastowy odbiór programu radiowego lub telewizyjnego. 

Nie każdy musi jednak opłacać abonament. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które ukończyły 75. rok życia; zaliczone do I grupy inwalidzkiej; weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi; oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, a jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.