Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > O krok od awantury rzecznika rządu i dziennikarki TVN. Poszło o dotacje dla PKP
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.01.2023 18:23

O krok od awantury rzecznika rządu i dziennikarki TVN. Poszło o dotacje dla PKP

Agata Adamek
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W trakcie dzisiejszej (25.02) konferencji prasowej rzecznika rządu Piotra Müllera dziennikarka TVN24 dopytywała się o podwyżkę cen biletów PKP Intercity. Polityk zwrócił uwagę, że Agata Adamek wykonuje swoją pracę nierzetelnie, w związku z czym rozpoczęła się nerwowa wymiana zdań.

Podwyżki cen biletów kolejowych

Na początku stycznia br. przedstawiciele spółki PKP Intercity poinformowali, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. Opłaty bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8%, w EIC o 17,4%, zaś w pociągach TLK/IC średnio o 11,8%, a uzasadniono to wzrostem cen prądu.

Sprawę podwyżek cen biletów poruszyła dziś (25.01) podczas konferencji prasowej rzecznika rządu Piotra Müllera dziennikarka TVN24, Agata Adamek. Przytoczyła wczorajszą wypowiedź ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, który powiedział, że "gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50%, a nie 12%".

Starcie dziennikarki z rzecznikiem rządu

Agata Adamek dopytywała o dwugłos pomiędzy premierem i ministrem, zastanawiając się, dlaczego rząd nie obniży podatku VAT do 0%. - Minister Adamczyk mówi prawdę. Gdyby nie pomoc rządu związana z wielomilionowym wsparciem, to faktycznie ceny biletów poszybowałyby jeszcze w górę, ale to nie wyklucza podejmowania kolejnych działań. Jedno nie wyklucza drugiego — odpowiedział Müller

Dziennikarka pociągnęła temat i chciała dowiedzieć się, jakie konkretnie działania podjęła Rada Ministrów. Jej rzecznik tłumaczył, że "chyba 500 mln zł zostało skierowane do PKP w zakresie buforowania cen energii eklektycznej". - Gdyby państwa redakcja chciała rzetelnie sprawdzić te informacje, to znalazłaby je, ale zapewne nie chce — ostro skomentował Müller. Reporterka nie dała jednak za wygraną. - Nie rozmawiajmy o mojej rzetelności, bo to nie jest najważniejszy temat. Ja pytam, kiedy będą niższe ceny i dlaczego VAT jest na poziomie 8, a nie 0%. Szkoda czasu na takie wycieczki, naprawdę — skwitowała Adamek.

Piotr Müller polecił dziennikarce "się nie stresować". - Jeżeli pani chce przygotować rzetelny materiał, to zauważyłaby pani, że kilkaset milionów zostało z rządu skierowane na tę pomoc i nie zadawałaby pani pytania, że minister Adamczyk twierdzi to, co twierdzi — mówił, na co Agata Adamek ponowiła apel, by nie rozmawiać o niej, bo to nie ona jest bohaterką konferencji.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Konferencja prasowa Piotra Muellera z dn. 25.01.2023

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!