Goniec.pl
ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok (Iberion).

Iberion

ZUS wysyła ważne pismo do tysięcy seniorów. Dotyczy zwrotu podatku

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Rozpoczęła się masowa wysyłka deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje w ten sposób przede wszystkim seniorów pobierających świadczenia czy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku.

ZUS wysyła ważne pismo. Dotyczy zwrotu podatku

Już niebawem, każdy senior winien otrzymać pismo od ZUS-u z deklaracją podatkową PIT za 2022 r. Rozliczywszy ją, emeryt dowie się, czy na jego konto wpłynie zwrot nadpłaconego podatku czy też nie.

pieniadze-emeryt-biznesinfo

Najlepsze miesiące do przejścia na emeryturę. Jak być do przodu nawet o kilkaset złotych?

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z zapisami ustawowymi, emerytury do kwoty 2,5 tys zł zwolnione są od podatku dochodowego. Jeśli natomiast świadczenie przekracza tę kwotę, to wypłata z ZUS-u zostaje pomniejszona o zaliczkę na PiT w wysokości 12% od nadwyżki.

Za sprawą tego rozwiązania nie wszyscy emeryci otrzymają taką samą podwyżkę jaką sugerowałaby tabela wzrostu świadczeń w związku z planowaną na 2023 r. rekordową waloryzacją kwotowo-procentową.

W przypadku wysokich emerytur, część świadczenia pobierana jest bowiem w ramach wspomnianej zaliczki na PIT. Jeśli jednak ostateczna kwota świadczenia w rozliczeniu rocznym nie przekroczy kwoty 30 tys zł, to pobrane wcześniej zaliczki zostaną zwrócone.

- Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Pierwsza transza – blisko 124 tysięcy dokumentów PIT - została przygotowanych do wysyłki przez Biuro Poligrafii. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego - przekazał rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski.

W swojej wypowiedzi rzecznik zwrócił uwagę, iż ZUS nie rozliczy świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby takie otrzymają bowiem PIT 11A, zaś zwrot w związku z nadpłatą podatku od urzędu skarbowego. Według zapisów zwrot taki wpływa na konto świadczeniobiorcy w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.

Zgodnie z informacją ZUS-u, każdy, kto przynajmniej raz pobierał świadczenie, winien do 1 marca otrzymać deklarację podatkową.

Rodzaje PIT-ów

PIT-40A powinien trafić m.in. w ręce emerytów i rencistów, którzy otrzymywali świadczenie z ZUS-u przez cały rok kalendarzowy, zaś w wyniku złożenia deklaracji podatkowej uzyskali niedopłatę podatku albo wynik rozliczenia na poziomie zera zł.

PIT-11A to z kolei deklaracja podatkowa dotycząca osób, które pobierały m.in. zasiłki chorobowe lub macierzyńskie oraz tych, którzy w chwili rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. W grupie tej znajdują się również obywatele, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi.

PIT-11 znajdzie się u osób, na których konto wpływały środki w ramach świadczenia po osobie zmarłej lub alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu, lub ugody.

Jak podkreślają przedstawiciele ZUS-u, seniorzy, którzy kwalifikują się pod odliczenie od dochodu lub od podatku, winni to uczynić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 i złożyć je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion materiały własne

Wiadomości

Malediwy: Turysta z Polski zginął podczas nurkowania. Został potrącony przez motorówkę

Czytaj więcej >
Sędzia, sądownictwo Polska

Wiadomości

Chcąc zwalczyć gryzonie, zostawił w budynku trutkę. Nie żyje dziecko. Mężczyzna usłyszał wyrok

Czytaj więcej >
PKP
LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Wiadomości

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

Czytaj więcej >
Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >