Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wysyła ważne pismo do tysięcy seniorów. Dotyczy zwrotu podatku
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 25.01.2023 11:46

ZUS wysyła ważne pismo do tysięcy seniorów. Dotyczy zwrotu podatku

ZUS i pieniądze
Iberion

Rozpoczęła się masowa wysyłka deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje w ten sposób przede wszystkim seniorów pobierających świadczenia czy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku.

ZUS wysyła ważne pismo. Dotyczy zwrotu podatku

Już niebawem, każdy senior winien otrzymać pismo od ZUS-u z deklaracją podatkową PIT za 2022 r. Rozliczywszy ją, emeryt dowie się, czy na jego konto wpłynie zwrot nadpłaconego podatku czy też nie.

Zgodnie z zapisami ustawowymi, emerytury do kwoty 2,5 tys zł zwolnione są od podatku dochodowego. Jeśli natomiast świadczenie przekracza tę kwotę, to wypłata z ZUS-u zostaje pomniejszona o zaliczkę na PiT w wysokości 12% od nadwyżki.

Za sprawą tego rozwiązania nie wszyscy emeryci otrzymają taką samą podwyżkę jaką sugerowałaby tabela wzrostu świadczeń w związku z planowaną na 2023 r. rekordową waloryzacją kwotowo-procentową.

W przypadku wysokich emerytur, część świadczenia pobierana jest bowiem w ramach wspomnianej zaliczki na PIT. Jeśli jednak ostateczna kwota świadczenia w rozliczeniu rocznym nie przekroczy kwoty 30 tys zł, to pobrane wcześniej zaliczki zostaną zwrócone.

- Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Pierwsza transza – blisko 124 tysięcy dokumentów PIT - została przygotowanych do wysyłki przez Biuro Poligrafii. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego - przekazał rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski.

W swojej wypowiedzi rzecznik zwrócił uwagę, iż ZUS nie rozliczy świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby takie otrzymają bowiem PIT 11A, zaś zwrot w związku z nadpłatą podatku od urzędu skarbowego. Według zapisów zwrot taki wpływa na konto świadczeniobiorcy w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.

Zgodnie z informacją ZUS-u, każdy, kto przynajmniej raz pobierał świadczenie, winien do 1 marca otrzymać deklarację podatkową.

Rodzaje PIT-ów

PIT-40A powinien trafić m.in. w ręce emerytów i rencistów, którzy otrzymywali świadczenie z ZUS-u przez cały rok kalendarzowy, zaś w wyniku złożenia deklaracji podatkowej uzyskali niedopłatę podatku albo wynik rozliczenia na poziomie zera zł.

PIT-11A to z kolei deklaracja podatkowa dotycząca osób, które pobierały m.in. zasiłki chorobowe lub macierzyńskie oraz tych, którzy w chwili rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. W grupie tej znajdują się również obywatele, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi.

PIT-11 znajdzie się u osób, na których konto wpływały środki w ramach świadczenia po osobie zmarłej lub alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu, lub ugody.

Jak podkreślają przedstawiciele ZUS-u, seniorzy, którzy kwalifikują się pod odliczenie od dochodu lub od podatku, winni to uczynić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 i złożyć je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: ZUS