Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Wojna w Ukrainie. Piotr Müller o możliwości wsparcia Ukrainy samolotami

7 Marca 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał w programie "Gość Wydarzeń", że Polska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów do celów bojowych. Wcześniej o wydaniu pozwolenia na takie wsparcie poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Antony Blinken przekazał w niedzielę wywiadzie na antenie telewizji CBS, że Stany Zjednoczone dają zielone światło m.in. dla Polski, by przekazać Ukrainie poradzieckie myśliwce w celach bojowych. W zamian za to USA miałoby rozważać wysłanie do naszego kraju "innych samolotów".

Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty – informował na konferencji prasowej Sekretarz stanu USA.

Wojna w Ukrainie. Piotr Müller o deklaracji sekretarza stanu USA

Zaproszony do programu "Gość Wydarzeń" rzecznik polskiego rządu przyznał, że "dyskusja, co do wsparcia przez NATO Ukrainy się toczy, ale żadne decyzje nie zapadły". Piotr Müller dodał jednak, że nie dotarła do niego informacja o rzekomym zezwoleniu NATO na takie wsparcie naszego wschodniego sąsiada.

Nic nie słyszałem o żadnym zielonym świetle ze strony NATO co do takiej decyzji – podkreślił Piotr Müller. 

Zdaniem rzecznika rządu, jeśli miałaby zostać podjęta decyzja o przekazaniu samolotów Ukrainie, to "musi być zgodność w całym NATO". Na razie jednak w tej kwestii nie zapadły żadne wiążące postanowienia.

Wołodymyr Zełenski apelował o dostarczenie Ukrainie samolotów bojowych

Piotr Müller publicznie zdementował także doniesienia o tym, że z naszego kraju "miały startować na teren Ukrainy samoloty w celach bojowych". Przedstawiciel rządu zapewnił, że "takie rzeczy nie mają miejsca".

W minioną sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował podczas wystąpienia przed amerykańskim Kongresem o dostarczenie Ukrainie myśliwców. Wcześniej ukraiński prezydent kilkukrotnie prosił także kraje zachodnie o ustanowienie zakazu lotów nad terytorium swojego państwa. Do prośby prezydenta Zełenskiego odniósł się także minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio, który oświadczył w niedzielę w telewizji RAI, że przekazanie samolotów bojowych Ukrainie nie jest możliwe. Ostrzegł również, że ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą mogłoby doprowadzić do zaostrzenia obecnego konfliktu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wojna w Ukrainie. Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Zaskakujące słowa

  • Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska opowiedziała historie dzieci, które zginęły podczas wojny

  • Wojna w Ukrainie. Kreml: "Wstrzymamy operację, gdy Ukraina przestanie walczyć"

Źródło: PAP/Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

55-latek doświadczył śmierci klinicznej. Opowiedział, co widział
Czytaj więcej >

Wiadomości

7 i 9-latek uduszeni w sypialni, matka została powieszona. "Byli normalną rodziną"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarze podejrzewali, że bije własne dziecko. Prawda okazała się być równie dramatyczna
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]