Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.01.2023 17:16

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Papież Franciszek udzielił pierwszego od śmierci Benedykta XVI wywiadu. Stwierdził, że nawet nie rozważał ustalenia norm regulujących przyszłe rezygnacje papieży. Dodał, że planuje pozostać na tronie biskupa Rzymu tak długo, jak to możliwe - pomimo fali ataków ze strony niektórych kardynałów i biskupów.

Papież Franciszek o swoim zdrowiu

W swoim pierwszym wywiadzie od śmierci (31.12.2022) emerytowanego papieża Benedykta XVI, Franciszek odniósł się do swojego zdrowia, krytyków i kolejnej fazy pontyfikatu, którego w marcu będzie obchodził 10. rocznicę. - Jestem zdrowy. Jak na swój wiek czuję się dobrze - powiedział 86-letni papież, choć ujawnił, że uchyłkowatość lub wybrzuszenia w ścianie jelita "powróciły".

W 2021 roku Franciszek miał usunięte 33 centymetry jelita grubego powodu zapalenia, które spowodowało zwężenie okrężnicy. Dodał, że lekkie złamanie kości w kolanie spowodowane upadkiem zagoiło się bez operacji po laseroterapii i magnetoterapii. - Jutro mogę umrzeć, ale wszystko jest pod kontrolą. Jestem w dobrym zdrowiu - powiedział w rozmowie z agencją Associated Press ze swoim typowym poczuciem humoru.

Franciszek wypowiedział się na temat ew. abdykacji

Spekulacje na temat zdrowia Franciszka i przyszłości jego pontyfikatu przybrały na sile po śmierci Benedykta, którego rezygnacja w 2013 roku była punktem zwrotnym dla Kościoła katolickiego, ponieważ był pierwszym papieżem od 600 lat, który abdykował. Niektórzy kardynałowie i prawnicy kanoniczni są przekonani, że papież powinien wydać normy regulujące przyszłe emerytury papieskie, aby zapobiec kilku przeszkodom, które miały miejsce podczas nieoczekiwanie długiej emerytury Benedykta, kiedy pozostawał on punktem odniesienia dla niektórych konserwatystów i tradycjonalistów, którzy odmówili uznania prawowitości wyboru Franciszka. - Watykan potrzebuje więcej doświadczenia z papieskimi emeryturami, zanim przystąpi do ich uregulowania - przekazał papież.

Niektórzy komentatorzy uważają, że Franciszek może mieć większą swobodę manewru, teraz gdy odszedł Benedykt, który spędził 10 lat na emeryturze w Watykanie. Inni sugerują, że Franciszek jest teraz bardziej narażony na krytykę, pozbawiony moderującego wpływu, jaki Benedykt odegrał, powstrzymując konserwatywne katolickie marginesy.

- Nie wiązałbym tego z Benedyktem, ale z powodu "zużycia" 10-letnich rządów - powiedział Franciszek. Na początku jego wybór zaskakiwał, ponieważ pochodzi "z końca świata", jak sam zaznaczył w swojej pierwszej odezwie. Potem pojawił się dyskomfort, "kiedy zaczęli dostrzegać moje wady i nie lubili ich" - wyznał papież. Franciszek powiedział, że Benedykt "otworzył drzwi" do przyszłych rezygnacji i że on również rozważy ustąpienie. Powtórzył, że gdyby zrezygnował, zostałby mianowany emerytowanym biskupem Rzymu i zamieszkałby w rezydencji dla emerytowanych księży w diecezji rzymskiej.

Papież wspomina swojego poprzednika

Franciszek nazwał Benedykta "dżentelmenem" i powiedział, że wraz z jego śmiercią "stracił ojca". - Dla mnie był stróżem. W obliczu wątpliwości poprosiłbym o samochód, pojechałbym do klasztoru i poradził się go - powiedział o swoich wizytach w miejscu przebywania papieża emeryta. - Straciłem dobrego towarzysza - dodał.

Franciszek powiedział, że decyzja Benedykta o zamieszkaniu w klasztorze w Ogrodach Watykańskich była "dobrym rozwiązaniem pośrednim", ale przyszli papieże na emeryturze mogą chcieć zrobić inaczej. - Nadal był "zniewolony" jako papież, prawda? To był niewolnik w dobrym znaczeniu tego słowa: w tym sensie, że nie był całkowicie wolny, ponieważ chciałby wrócić do swoich Niemiec i kontynuować studia teologiczne - przekazał Franciszek.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Associated Press

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!