Goniec.pl
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Papież Franciszek udzielił pierwszego od śmierci Benedykta XVI wywiadu. Stwierdził, że nawet nie rozważał ustalenia norm regulujących przyszłe rezygnacje papieży. Dodał, że planuje pozostać na tronie biskupa Rzymu tak długo, jak to możliwe - pomimo fali ataków ze strony niektórych kardynałów i biskupów.

Papież Franciszek o swoim zdrowiu

W swoim pierwszym wywiadzie od śmierci (31.12.2022) emerytowanego papieża Benedykta XVI, Franciszek odniósł się do swojego zdrowia, krytyków i kolejnej fazy pontyfikatu, którego w marcu będzie obchodził 10. rocznicę. - Jestem zdrowy. Jak na swój wiek czuję się dobrze - powiedział 86-letni papież, choć ujawnił, że uchyłkowatość lub wybrzuszenia w ścianie jelita "powróciły".

franciszek

Polski ksiądz nie zostawił suchej nitki na papieżu Franciszku, wypomniał mu jedną rzecz. "Okropna małość"

CZYTAJ DALEJ

W 2021 roku Franciszek miał usunięte 33 centymetry jelita grubego powodu zapalenia, które spowodowało zwężenie okrężnicy. Dodał, że lekkie złamanie kości w kolanie spowodowane upadkiem zagoiło się bez operacji po laseroterapii i magnetoterapii. - Jutro mogę umrzeć, ale wszystko jest pod kontrolą. Jestem w dobrym zdrowiu - powiedział w rozmowie z agencją Associated Press ze swoim typowym poczuciem humoru.

Franciszek wypowiedział się na temat ew. abdykacji

Spekulacje na temat zdrowia Franciszka i przyszłości jego pontyfikatu przybrały na sile po śmierci Benedykta, którego rezygnacja w 2013 roku była punktem zwrotnym dla Kościoła katolickiego, ponieważ był pierwszym papieżem od 600 lat, który abdykował. Niektórzy kardynałowie i prawnicy kanoniczni są przekonani, że papież powinien wydać normy regulujące przyszłe emerytury papieskie, aby zapobiec kilku przeszkodom, które miały miejsce podczas nieoczekiwanie długiej emerytury Benedykta, kiedy pozostawał on punktem odniesienia dla niektórych konserwatystów i tradycjonalistów, którzy odmówili uznania prawowitości wyboru Franciszka. - Watykan potrzebuje więcej doświadczenia z papieskimi emeryturami, zanim przystąpi do ich uregulowania - przekazał papież.

Niektórzy komentatorzy uważają, że Franciszek może mieć większą swobodę manewru, teraz gdy odszedł Benedykt, który spędził 10 lat na emeryturze w Watykanie. Inni sugerują, że Franciszek jest teraz bardziej narażony na krytykę, pozbawiony moderującego wpływu, jaki Benedykt odegrał, powstrzymując konserwatywne katolickie marginesy.

- Nie wiązałbym tego z Benedyktem, ale z powodu "zużycia" 10-letnich rządów - powiedział Franciszek. Na początku jego wybór zaskakiwał, ponieważ pochodzi "z końca świata", jak sam zaznaczył w swojej pierwszej odezwie. Potem pojawił się dyskomfort, "kiedy zaczęli dostrzegać moje wady i nie lubili ich" - wyznał papież. Franciszek powiedział, że Benedykt "otworzył drzwi" do przyszłych rezygnacji i że on również rozważy ustąpienie. Powtórzył, że gdyby zrezygnował, zostałby mianowany emerytowanym biskupem Rzymu i zamieszkałby w rezydencji dla emerytowanych księży w diecezji rzymskiej.

Papież wspomina swojego poprzednika

Franciszek nazwał Benedykta "dżentelmenem" i powiedział, że wraz z jego śmiercią "stracił ojca". - Dla mnie był stróżem. W obliczu wątpliwości poprosiłbym o samochód, pojechałbym do klasztoru i poradził się go - powiedział o swoich wizytach w miejscu przebywania papieża emeryta. - Straciłem dobrego towarzysza - dodał.

Franciszek powiedział, że decyzja Benedykta o zamieszkaniu w klasztorze w Ogrodach Watykańskich była "dobrym rozwiązaniem pośrednim", ale przyszli papieże na emeryturze mogą chcieć zrobić inaczej. - Nadal był "zniewolony" jako papież, prawda? To był niewolnik w dobrym znaczeniu tego słowa: w tym sensie, że nie był całkowicie wolny, ponieważ chciałby wrócić do swoich Niemiec i kontynuować studia teologiczne - przekazał Franciszek.

o. Tadeusz Rydzyk

Tadeusz Rydzyk wspomniał zmarłego papieża. Twierdzi, że Benedykt XVI "pytał o Radio Maryja"

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Associated Press

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Zuzanna PtaszyńskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: zuzanna.ptaszynska@iberion.pl

Podobne artykuły

Iberion materiały własne

Wiadomości

Malediwy: Turysta z Polski zginął podczas nurkowania. Został potrącony przez motorówkę

Czytaj więcej >
Sędzia, sądownictwo Polska

Wiadomości

Chcąc zwalczyć gryzonie, zostawił w budynku trutkę. Nie żyje dziecko. Mężczyzna usłyszał wyrok

Czytaj więcej >
PKP
LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Wiadomości

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

Czytaj więcej >
Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >