Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Niespodziewane sceny w TVP. Widzowie mogli zobaczyć nietypowy komunikat
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 18.09.2023 20:53

Niespodziewane sceny w TVP. Widzowie mogli zobaczyć nietypowy komunikat

TVP info
TVP

Widzowie niegdyś publicznej telewizji mogli zobaczyć dzisiaj nietypowy komunikat. Na antenie TVP Info, podczas popołudniowego pasma ukazały się bowiem… przeprosiny. Związane są one z decyzją sądu, który zobowiązał rządową rozgłośnię do publicznego zadośćuczynienia wobec jednego z wyborczych komitetów. 

Pozew wobec telewizji rządowej

Przypomnijmy. 12 września, Bezpartyjni Samorządowcy, w związku z pomijaniem ich ugrupowania w przekazach medialnych oraz sondażach wyborczych zdecydowali się złożyć pozew w trybie wyborczym przeciwko rządowej telewizji. Pomimo poparcia na poziomie 3,1 proc., niegdyś publiczna rozgłośnia nie informowała o wyniku Samorządowców. - TVP uparcie pokazywała pięć partii, nas w tym pomijając. To wprowadzanie opinii publicznej w błąd i manipulacja - mówił w rozmowie z Interią Bohdan Stawiski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Przedstawiciele Bezpartyjnych Samorządowców poinformowali wówczas, że zamierzają wytoczyć proces TVP. - Nie zgadzamy się na ograniczenie Polakom dostępu do propozycji programowych ogólnopolskiego komitetu. Dlatego też postanowiliśmy założyć pozew w trybie wyborczym przeciwko TVP, która w swoich ostatnich materiałach dotyczących najnowszego sondażu celowo pominęła nasz komitet wyborczy, mimo że osiągnęliśmy w nim ponad 3 proc. - poinformowali.

Nie tylko kontrolerzy pukają do drzwi Polaków. 45-latek stracił wielkie pieniądze

Samorządowcy wygrali w sądzie

Triumf nadszedł szybko. 13 września Samorządowcy mogli cieszyć się z sądowej decyzji. - Wygraliśmy w sądzie z TVP. Sąd uznał wszystkie nasze roszczenia. TVP ma nas przeprosić w głównym wydaniu Wiadomości. Mam nadzieję, że TVP nie odwoła się od decyzji i rzetelnie będzie informować o działaniach Bezpartyjnych Samorządowców w kampanii wyborczej - napisał na Twitterze Kzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców. 

- Telewizja publiczna nie ma prawa manipulować danymi. Bezpartyjni Samorządowcy startują w wyborach parlamentarnych, zyskują popularność i to powinno być pokazywane przez rzetelne media - dodawał Maj na łamach Interii.

"Przepraszamy"

W poniedziałek, 18 września nadszedł czas ostatecznego triumfu. - Telewizja Polska S.A. przeprasza Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy za to, że w wyemitowanym w dniu 10 września 2023 r. programie 'Serwis Info Dzień' przedstawiła niepełne informacje na temat wyników sondażu poparcia dla partii politycznych przeprowadzonego przez Estymator dla portalu Dorzeczy.pl. (...) - mogli przeczytać widzowie rządowej rozgłośni.

Na antenie ukazało się także sprostowanie w postaci właściwej grafiki sondażowej. Słupek Bezpartyjnych Samorządowców sięgnął wspomniane 3,1 proc. głosów. 

Źródło: TVP/ Twitter