Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Dawyd Żwanija, nazywany "człowiekiem Kremla". Były minister zginął w ostrzale artyleryjskim
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.05.2022 12:15

Nie żyje Dawyd Żwanija, nazywany "człowiekiem Kremla". Były minister zginął w ostrzale artyleryjskim

Nie żyje Dawyd Żwanija, "człowiek Kremla" zabity w czasie ostrzału
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Agencja Unian powołując się na słowa ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, podała, że nie żyje "człowiek Kremla". Dawyd Żwanija zginął w czasie ostrzału w obwodzie zaporoskim. Anton Heraszczenko informując o tym wydarzeniu, użył wobec zmarłego polityka określenia "zdrajca".

- Wiadomo, że Żwanija miał obywatelstwo rosyjskie i był nieoficjalnym przedstawicielem Rosatomu - napisał na telegramie Anton Heraszczenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Nie żyje Dawyd Żwanija, padł on ofiarą wojny Władimira Putina, z którym powiązany był ukraiński polityk. Dawyd Żwanija bywał wprost nazywany "człowiekiem Kremla", ale w przeszłości zasiadał w ławach ukraińskiego rządu.

Nie żyje Dawyd Żwanija, "człowiek Kremla" zginął w ostrzale obwodu zaporoskiego

- W tej historii jest więcej pytań niż odpowiedzi, zwłaszcza to, co zrobił w "szarej strefie"… - czytamy we wpisie ministra spraw wewnętrznych Ukrainy na temat śmierci Dawyda Żwanija.

Ukraiński polityk powiązany z Moskwą miał - zgodnie z informacjami podawanymi przez agencję Unian i informatorów z frontu - zginąć na terenie obwodu zaporoskiego w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

Kiedy zaczęły spadać pociski, Dawyd Żwanij przebywał niedaleko wsi Nowopokrowka tuż obok punktu kontrolnego okupujących teren Rosjan. Komentarz dotyczący śmierci "człowieka Kremla" opatrzony został w mediach społecznościowych opatrzony hashtagiem "zdrajcy".

Nie ujawniono o jakich czynach, których dokonywać miał Dawyd Żwanija w "szarej strefie" chodzi. Wszystko wskazuje na to, iż wiadomości te zostaną ujawnione później i mogą być związane z doniesieniami o kolaborowaniu części lokalnych polityków z Rosjanami.

Kim był Dawyd Żwanija?

Chociaż Dawyd Żwanija urodził się w stolicy Gruzji, Tbilisi, to swoje życie związał z Ukrainą. Jako dorosły człowiek przeprowadził się tam i rozpoczął swoją karierę polityczną. Nie był szeregowym członkiem partii.

W latach 2002–2005 jego nazwisko pojawiło się wśród deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia Bloku Nasza Ukraina. Zasiadał również w ukraińskim rządzie.

Dawyd Żwanija był ministrem ds. sytuacji nadzwyczajnych w gabinecie ministrów Julii Tymoszenko. Do ukraińskiego parlamentu trafiał również w 2006 r. oraz w 2012 r. W 2014 r. dołączył do Bloku Petra Poroszenki, a wcześniej przez krótki okres reprezentował również frakcję Partię Regionów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, telegram