Goniec.pl
Nie żyje Dawyd Żwanija, "człowiek Kremla" zabity w czasie ostrzału

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Nie żyje Dawyd Żwanija, nazywany "człowiekiem Kremla". Były minister zginął w ostrzale artyleryjskim

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Agencja Unian powołując się na słowa ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, podała, że nie żyje "człowiek Kremla". Dawyd Żwanija zginął w czasie ostrzału w obwodzie zaporoskim. Anton Heraszczenko informując o tym wydarzeniu, użył wobec zmarłego polityka określenia "zdrajca".

- Wiadomo, że Żwanija miał obywatelstwo rosyjskie i był nieoficjalnym przedstawicielem Rosatomu - napisał na telegramie Anton Heraszczenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Ambasador

Warszawa: Ambasador Rosji oblany farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Dawyd Żwanija, padł on ofiarą wojny Władimira Putina, z którym powiązany był ukraiński polityk. Dawyd Żwanija bywał wprost nazywany "człowiekiem Kremla", ale w przeszłości zasiadał w ławach ukraińskiego rządu.

Nie żyje Dawyd Żwanija, "człowiek Kremla" zginął w ostrzale obwodu zaporoskiego

- W tej historii jest więcej pytań niż odpowiedzi, zwłaszcza to, co zrobił w "szarej strefie"… - czytamy we wpisie ministra spraw wewnętrznych Ukrainy na temat śmierci Dawyda Żwanija.

Ukraiński polityk powiązany z Moskwą miał - zgodnie z informacjami podawanymi przez agencję Unian i informatorów z frontu - zginąć na terenie obwodu zaporoskiego w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

Nie żyje dyrektor związany z Gazpromem, Andriej Krukowski

Andriej Krukowski nie żyje, zginął w wypadku. Czarna seria wśród oligarchów Gazpromu trwa

CZYTAJ DALEJ

Kiedy zaczęły spadać pociski, Dawyd Żwanij przebywał niedaleko wsi Nowopokrowka tuż obok punktu kontrolnego okupujących teren Rosjan. Komentarz dotyczący śmierci "człowieka Kremla" opatrzony został w mediach społecznościowych opatrzony hashtagiem "zdrajcy".

Nie ujawniono o jakich czynach, których dokonywać miał Dawyd Żwanija w "szarej strefie" chodzi. Wszystko wskazuje na to, iż wiadomości te zostaną ujawnione później i mogą być związane z doniesieniami o kolaborowaniu części lokalnych polityków z Rosjanami.

Kim był Dawyd Żwanija?

Chociaż Dawyd Żwanija urodził się w stolicy Gruzji, Tbilisi, to swoje życie związał z Ukrainą. Jako dorosły człowiek przeprowadził się tam i rozpoczął swoją karierę polityczną. Nie był szeregowym członkiem partii.

W latach 2002–2005 jego nazwisko pojawiło się wśród deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia Bloku Nasza Ukraina. Zasiadał również w ukraińskim rządzie.

Dawyd Żwanija był ministrem ds. sytuacji nadzwyczajnych w gabinecie ministrów Julii Tymoszenko. Do ukraińskiego parlamentu trafiał również w 2006 r. oraz w 2012 r. W 2014 r. dołączył do Bloku Petra Poroszenki, a wcześniej przez krótki okres reprezentował również frakcję Partię Regionów.

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • "Na rosyjskich dyplomatach jest krew narodu ukraińskiego". Iryna Zemlyana zabrała głos, to ona oblała rosyjskiego ambasadora

  • Moskwa wydała oficjalne oświadczenie po ataku na Andriejewa. Jest decyzja ws. ambasad w Polsce

  • Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?

Źródło: onet.pl, telegram

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

materiały policyjne

Wiadomości

Łódzkie: Wypadek autobusu szkolnego w Siedliskach. Ośmioro dzieci zostało rannych

Czytaj więcej >
Screen z "Wiadomości" TVP

Wiadomości

Wpadka w "Wiadomościach" TVP. Grafika stacji poniosła fantazja

Czytaj więcej >
atpeka iberion

Wiadomości

Seniorzy muszą wybierać pomiędzy lekami a jedzeniem. 80 proc. nie realizuje wszystkich recept

Czytaj więcej >
kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >