Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Moskwa wydała oficjalne oświadczenie po ataku na Andriejewa. Jest decyzja ws. ambasad w Polsce

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Jest oficjalna decyzja rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po ataku na ambasadora Siergieja Andriejewa, który w poniedziałek został oblany w Warszawie czerwoną substancją. Rosja zapowiedziała, że nie planuje zamykać swoich ambasad w Polsce. - To nie należy do naszych tradycji - zadeklarował wiceszef tamtejszego MSZ.

Po poniedziałkowym incydencie, podczas którego ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został oblany przez ukraińską dziennikarkę czerwoną substancją, napięte już relacje na linii Moskwa-Warszawa jeszcze bardziej się pogorszyły.

Ona oblała rosyjskiego ambasadora czerwoną farbą, zabrała głos

"Na rosyjskich dyplomatach jest krew narodu ukraińskiego". Iryna Zemlyana zabrała głos, to ona oblała rosyjskiego ambasadora

CZYTAJ DALEJ

Wielu obserwatorów zaczęło się zastanawiać, jaka będzie ostateczna odpowiedź Kremla, zwłaszcza, że Polska nie spełniła postawionego jej ultimatum, by zorganizować ponowną uroczystość złożenia kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich i zapewnić dyplomacie ochronę.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Agencja RIA Novosti zacytowała dziś wypowiedź wiceszefa rosyjskiego MSZ Aleksandra Gruszko, który zapowiedział, że nie są planowane żadne surowe reperkusje.

fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ZOBACZ JAK AMBASADOR ROSJI DOSTAŁ FARBĄ PROSTO W TWARZ

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą w Warszawie (09.05.2022)

Zobacz galerię >

MSZ Rosji odpowiada na atak na ambasadora

- Rosja zadeklarowała, że nie zamierza zamykać swoich ambasad. Wciąż będziemy utrzymywać relacje dyplomatyczne - ogłosił Gruszko, dodając, że zamykanie placówek nie należy do rosyjskich "tradycji", a praca misji dyplomatycznych postrzegana jest jako ważna.

Polityk nie omieszkał przy tym zaznaczyć, że to nie Moskwa rozpoczęła wyciąganie konsekwencji wobec dyplomatów, czym wbił szpilę zachodnim rządom.

Serwis naTemat określa zachowanie Rosji jako nadzywczajnie łagodne, choć nie pomija zdecydowanego stanowiska rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, która o uczestnikach protestu w Warszawie mówiła jako o "fanach neonazizmu".

Młyn na wodę Kremla

Powściągliwość strony rosyjskiej może być jednak jedynie zasłoną dymną. Nie ulega wątpliwości, że incydent sprzed Cmentarza Żołnierzy Radzieckich będzie wodą na młyn kremlowskiej propagandy.

- Jednym z ostrzy propagandy rosyjskiej jest to, że Polacy to takie dzikusy, którzy nie potrafią dotrzymać standardów, umów i klasy, wymaganych w świecie cywilizowanym. I, oczywiście, że są zoologicznymi przedstawicielami rusofobii - powiedział dla naTemat senator Marcin Bosacki.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ambasador Rosji skomentował incydent na cmentarzu. "To inscenizacja. Jestem dumny z mojego prezydenta"

CZYTAJ DALEJ

Z kolei była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła w radiu RMF FM, że machina propagandowa Moskwy jest "tak drapieżna, że zawsze znajdzie sobie pretekst".

Poozstaje więc czekać na ostateczną odpowiedź Kremla. Może ona przybrać postać reperkusji wobec polskich dyplomatów, którzy jeszcze przed oblaniem Andriejewa, za aktywne poparcie Ukrainy, byli szykanowani przez rosyjskie władze.

fot. Пресс-служба Президента Российской Федерации

Ludzie w Ukrainie giną, a przyjaciel Putina opływa w luksusy. Wyciekły porażające zdjęcia

Ramzan Kadyrow jest jednym z największych przyjaciół Putina. W jakich luksusach się pławi?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: naTemat, Goniec.pl, RMF FM

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >