Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nie odśnieżysz chodnika i stracisz ogromne pieniądze. Mowa nawet o 80 tys. zł
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 04.12.2023 17:56

Nie odśnieżysz chodnika i stracisz ogromne pieniądze. Mowa nawet o 80 tys. zł

chodnik upadek zima śnieg
Wojciech Olkusnik/East News

Nie odśnieżysz chodnika i dostaniesz mandat. Trzeba jednak pamiętać, że możesz zapłacić jeszcze więcej, w niektórych sprawach padają kwoty rzędu 80 tysięcy złotych kary. Wszystko przez zalegający przy posesji śnieg lub lód. Nie zawsze odśnieżać mają samorządy, gdyż przepisy jasno stanowią, iż obowiązek ten ciąży również na osobach prywatnych. Wyjaśniamy.

Stracisz spore pieniądze, jeśli nie odśnieżyć chodnika

1500 zł, tyle możesz zapłacić, jeśli zignorujesz leżący na chodniku śnieg. Nieodśnieżone chodniki mogą prowadzić do nakładania na prywatne osoby potężnych kar grzywny. Wszystko reguluje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Nadrzędną sprawą jest to, że to nie kto inny, a samorządy zapewniają porządek oraz czystość na swoim terenie. Niemniej usuwanie śniegu, lodu oraz błota pośniegowego nie należy tylko i wyłącznie do ich obowiązków. Jak wyjaśnia portal infor.pl, w tej samej ustawie znaleźć można konkretne wiadomości, które powinny interesować osoby posiadające dom. Wszystko przez ciążący na nich obowiązek, którego ignorowanie może zakończyć się ogromnymi wydatkami.

Księża wyjawili smutną prawdę o prowadzeniu kolędy. Padły mocne słowa

Sąd staje po stronie poszkodowanych

Przepisy jasno regulują, że również właściciele nieruchomości mają obowiązek odśnieżania chodnika w przypadku, gdy trasa przejścia pieszych bezpośrednio sąsiaduje z naszą działką. W przypadku, gdy na nieodśnieżonym chodniku dojdzie do wypadku grzywna 1500 zł staje się małą i drobną karą.

ZOBACZ: Będzie nowe świadczenie. Niektórym ZUS wypłaci ponad 3 tys. złotych

Osoba, która ulegnie wypadkowi na nieodśnieżonym chodniku, może ubiegać się o odszkodowanie cywilne. W polskich sądach nie brakuje podobnych spraw, a kwoty zasądzane przez sędziów to spore obciążenie dla domowych budżetów. 31 752 zł otrzymała osoba, która skierowała do Sądu Rejonowego w Człuchowie sprawę złamania kości podudzia i stawu skokowego w lewej nodze. Za bolesny upadek pieszego można jednak zapłacić jeszcze więcej. 

Takie wyroki zapadały, wielkie pieniądze za efekty nieodśnieżonych chodników

Pieniądze uzyskane w ramach odszkodowania za przewrócenie się na śliskim lub nieodśnieżonym chodniku mogą być ogromne. Wysokość zasądzonego odszkodowania jest bezpośrednio związana z tym, jak poważne okazały się poniesione szkody i jak mocno będą one ujawniać się w przyszłości.

ZOBACZ: Kolej sparaliżowana na południu Polski. Duże opóźnienia pociągów

17 lutego 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 80 678 zł i odsetki dla kobiety, która z racji niewłaściwego stanu chodnika w czasie zimy doznała złamania podudzia z przemieszczeniem. Z kolei Sąd Okręgowy w Łodzi 19 kwietnia 2021 r. orzekł, że powodowi należy się 78 482 zł oraz odsetki, a do tego poszkodowany miał otrzymać niewielką comiesięczną rentę od sprawców. Mężczyzna doznał centralnego zwichnięcia lewego stawu biodrowego II stopnia ze złamaniem dna panewki z przemieszczeniem. Stało się to wtedy, gdy poślizgnął się obok śmietnika.

65 tys. zł otrzymał natomiast poszkodowany, który złamał kostkę po tym, jak poślizgnął się i upadł na oblodzony chodnik. Wyrok ten wydał 12 października 2021 r. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Źródło: infor.pl