Goniec.pl
Z ostatniej chwili czerwone

[ZAPIS RELACJI] Ukraina się broni, giną cywile. Kolejne kraje zamykają dla Rosjan przestrzeń powietrzną

27 Lutego 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia na Ukrainie w niedzielę: konflikt w Ukrainie trwa. Rosjanie atakują nie tylko cele wojskowe, ale również cywilne. Kraje Zachodu decydują natomiast o wprowadzeniu ograniczeń, które mają skłonić Władimira Putina do przerwania agresji.

Relacja jest na bieżąco aktualizowana. Prosimy o odświeżanie.

2:18 ZOBACZ NAJNOWSZE INFORMACJE MINUTA PO MINUCIE W NOWEJ RELACJI NA ŻYWO POD TYM LINKIEM: [NA ŻYWO] Rosyjskie konwoje zmierzają na Kijów. Zapadła decyzja w sprawie referendum na Białorusi

01:12 Ukraina powinna przystąpić do Unii Europejskiej – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z Euronews.

01:06 Washington Post: dostarczone Ukrainie odrzutowce będą pochodziły z Bułgarii, Słowacji i Polski. Chodzi przede wszystkim o dobranie tych produkowanych w Rosji, których obsługę znają najlepiej ukraińscy piloci.

01:03 Szef rosyjskiej delegacji na szczycie klimatycznym ONZ w niedzielę  przeprosił za inwazję Władimira Putina na Ukrainę, mówiąc, że nie może  znaleźć dla niej „żadnego uzasadnienia” - przekazał Financial Times.

01:01 Apel Pawła Kowala do Rosjan.

00:58 „Do wszystkich państw członkowskich ONZ: Miejmy odwagę wesprzeć Ukraińców, którzy dzielnie bronią demokracji, stylu życia i przyszłości. Pokażmy im, że nie są sami – że świat stoi za nimi. Że ONZ ma cel. Że odwaga rosyjskich protestujących nie poszła na marne" - mówiła ambasadorka USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield.00:52 Wystrzelono kolejne pociski Iskander z terenu Białorusi (Mozyrz).

00:50 Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał przez telefon z Ursulą von der Leyen. Rozmawiali o "konkretnych decyzjach dotyczących wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, pomocy makrofinansowej i możliwym członkostwie Ukrainy w UE".

00:48 Niezwykły apel małej dziewczynki w TVP. Skierowała do Putina wzruszające słowa

00:47 Spectator News: Wołodymyr Zełenski przekazał premierowi Wielkiej Brytanii, Borisowi Johnsonowi, że najbliższe 24 godziny będą kluczowe dla Ukrainy.

00:44 Michał Kowalówka, który działa na granicy, przekazał słowa uciekającej z Ukrainy Nastyi: "Napisz po polsku w internecie. Napisz im. Żebyście dobrze zrozumieli. On tam został bić się nie tylko o nasze miasto. Walczy też za was".

00:40 Niezidentyfikowanie osoby włamały się na konto australijskiej dziennikarki Melisy Doyle na Twitterze i podszywając się pod Wołodymyra Zełenskiego. Rozpoczęli zbieranie darowizn w imieniu Czerwonego Krzyża (które trafią do oszustów), a z tego konta mogą pojawić się także fałszywe oświadczenia Zełenskiego.

00:39 NEXTA: Łącznie 545 osób zostało zatrzymanych w dniu referendum na Białorusi.

00:37 UE twierdzi, że wysłane przez wspólnotę myśliwce przybędą na Ukrainę w ciągu godziny.

00:36 Gubernatorka stanu Nowy Jork, Kathy Hokul (Demokraci), podpisała dekret zakazujący jej stanowi prowadzenia interesów z Rosją, nakazujący wycofanie inwestycji z kraju i przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

00:34 W referendum, któremu sprzeciwiały się tłumy Białorusinów, w sprawie zmian w Konstytucji Białorusi 65,16% obywateli podjęło pozytywną decyzję - poinformowała Białoruska Centralna Komisja Wyborcza.

00:32 Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i prezydentem Polski Andrzejem Dudą o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa. Uzgodniono dalsze wspólne kroki w celu przeciwdziałania agresorowi. Koalicja antywojenna w akcji - przekazał na Twitterze Wołodymyr Zełeński.

00:27 Tak wygląda każda nasza noc w Kijowie na Ukrainie. Dzwoniąca cisza, potem syreny pełzające pod skórą, potem od czasu do czasu wybuchy i znowu cisza - przekazała dziennikarka z Kijowa, Daria Sipigina.

00:20 Reuters: „Bardzo prawdopodobne”, że Szwajcarzy zamrożą rosyjskie aktywa - przekazał prezydent kraju.

00:18 Była ambasadorka USA pojechała na granicę polsko-ukraińską i rozmawiała z koczującymi w kolejkach Ukraińcami. "Jestem tu, na granicy z Polską. Wielu Ukraińców, których dzisiaj spotkałam, spało w samochodach przez wiele dni lub przeszło ponad 20 mil na mrozie, żeby się tu dostać".

00:16 Rolnik ukradł rosyjski czołg za pomocą traktora. Żołnierze stali jak wryci

00:15 W najbliższych dniach Estonia rozważy ograniczenia w wydawaniu wiz obywatelom Rosji – przekazał szef estońskiego MSW Kristian Jaani.

00:12 Rozpowszechniane w mediach nagranie dotyczące rzekomego wybuchu w Czerkasach jest fake newsem. Skala dezinformacji dotycząca konfliktu jest bardzo duża, warto sięgać po sprawdzone źródła.

00:10 Władimir Putin rozmawiał przez telefon z prezydentem Brazylii, Jairem Bolsonaro. Ten przyznał, że pozostanie neutralny w konflikcie. Dodał, że Rosja i Ukraina są "bratnimi narodami" oraz że część Ukraińców mówi po rosyjsku.

23:57 Samochód z napisami "To jest wojna" i "Ludzie powstańcie" wjechał w ogrodzenie na Placu Puszkina w Moskwie i stanął w płomieniach.

23:52 Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu - przekazało polskie MSWiA. 

23:43 Kamil Stoch napisał na nartach wiele mówiące słowa

23:27 Porażające dane ofiar cywilnych w Ukrainie

23:23 Zdjęcia satelitarne pokazują ogromne siły rosyjskiej armii zmierzające w kierunku Kijowa

23:15 Dwóch rosyjskich żołnierzy weszło na komisariat ukraińskiej policji, bo zabrakło im paliwa. Zostali natychmiast zatrzymani.

23:01

22:36 Do Berdiańska wjechało rosyjskie wojsko

22:23 Podjęto ostateczną decyzję ws. negocjacji między Rosją a Ukrainą. Znamy termin

21:58 Rzeczniczka prasowa mera Kijowa, Oksana Zinovieva, zaprzeczyła informacjom o blokadzie Kijowa. W rozmowie z "The Insider" przyznała, że według jej informacji Kijów nie jest otoczony.

21:54 Wpis Andrzeja Dudy ws. Ukrainy wywołał wielkie oburzenie w sieci

21:40 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został laureatem nagrody Orła Jana Karskiego

21:12 Z decyzją FIFA zdecydowanie nie zgadza się prezes PZPN Cezary Kulesza

21:05 FIFA postanowiła, że mecze reprezentacji Rosji odbędą się na neutralnym terenie i przy pustych trybunach

20:57 Michał Dworczyk zaapelował do Polaków. Chodzi o pomoc Ukrainie

20:44 Według AFP, Anglia zbojkotuje wszystkie międzynarodowe mecze piłki nożnej z udziałem Rosji

20:35 Komik, który został prezydentem wśród prezydentów, którzy stali się komikami. Portret Wołodymyra Zełenskiego

20:19 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował na Twitterze Belgi za wysłanie Ukrainie kolejnych 3000 karabinów maszynowych i 200 granatników przeciwpancernych

20:07 Rosyjski statek poprosił Gruzinów o pomoc. Odpowiedź zwaliła ich z nóg, szybko stała się hitem internetu

19:58 Ukraińcy rozszyfrowali tajne oznaczenia wojska rosyjskiego

19:52 Korespondent TVN24 nie ma dobrych informacji z Kijowa

19:40 W Kijowie znów słychać strzały

19:31 Uchodźcy z Ukrainy w drodze na Słowację

19:25 Według Janez Lenarčič, Komisarza ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej UE, liczba uchodźców z Ukrainy mogła już sięgnąć ponad 7 milionów ludzi.

19:13 Obecna sytuacja we Wrocławiu

18:59 Lesya Vasylenko, ukraińska parlamentarzystka, poinformowała, że toczą się zacięte walki pod Czernihowem. Według niej Rosjanie strzelają do cywili, zginęło już 16 osób.

18:33 UE postanowiła nałożyć nowe sankcje na Rosję. Podjęto też przełomową decyzję o pomocy Ukrainie.

18:13 Negocjacje pomiędzy Rosją a Ukrainą rozpoczną się dopiero za kilka godzin - przekazał właśnie ukraiński deputowany Fedir Wenisławski.

18:01 Ukraińskie MSW podało, że z terytorium Białorusi wystrzelone zostały rakiety w stronę Ukrainy. Pociski zostały uchwycone na nagraniu.

17:54 - Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kluczowych urzędników oraz przyłącza się do planów USA i UE dotyczących odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT – oświadczył premier Fumio Kishida. 

17:46 Prawda o dzieciach Putina wyszła na jaw. Przed laty zrobiły rzecz, po której każdy ojciec by się załamał.

17:41 Wstępu w unijną przestrzeń powietrzną nie będą miały również samoloty prywatne. "Zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE" - przekazał von der Leyen.

17:39 Ursula von der Leyen: Unia Europejska zamyka przestrzeń powietrzną dla Rosji i zakazuje działalności kanałów Russia Today i Sputnik.

17:37 - Rosyjskie siły desantowe wylądowały nieco ponad 50 km od ukraińskiego miasta Mariupol i zbliżają się do miasta - przekazał wysoki rangą przedstawiciel sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

17:32 Jak poinformował Ilia Ponomarenko z The Kyiv Independent, rosyjskie wojska weszły na teren Berdiańska na Zaporożu. Berdiańsk jest miastem portowym nad Morzem Azowskim i ośrodkiem przemysłowym z rafinerią ropy naftowej.

17:30 Fox News: w Kijowie zawyły syreny przeciwlotnicze.

17:25 Reuters: Rosja wystrzeliła z terytorium Białorusi rakiety w kierunku Ukrainy, mimo wcześniejszych zapewnień Alaksandra Łukaszenki o zawieszeniu aktywności rakiet stacjonujących na terenie Białorusi na czas rozmów ukraińsko-rosyjskich.

17:22 Wołodymyr Zełenski ujawnił, że nie wierzy w powodzenie rozmów z Rosją. W najnowszym wideo przekazał: "Ale niech spróbują, żeby żaden obywatel Ukrainy nie wątpił, że ja jako prezydent nie próbowałem zatrzymać wojny, kiedy była jeszcze szansa, choćby mała".

17:14 Minister zdrowia Ukrainy, Wiktor Laszko, przekazał, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło 16 ukraińskich dzieci. "Czwartą dobę, całodobowo operując rannych, ratujemy życie. Operujemy również dzieci. Niestety, 16 dzieci nie udało się uratować".

17:11 Reuters: rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie

17:04 NEXTA: ukraińskie media donoszą o wybuchu w okolicach lotniska w Żytomierzu.

17:00 Turcja zamknęła dla rosyjskich statków marynarki wojennej cieśninę Bosfor na Morzu Czarnym. "Na Ukrainie sytuacja zamieniła się w wojnę. Turcja zastosuje się do konwencji z Montreux w sprawie cieśnin tureckich" - poinformowały władze.

16:55 Portugalia kolejnym krajem, który zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

16:54 PAP, powołując się na Reuters, podała, że "Rosja wystrzeliła z terytorium Białorusi rakiety Iskander w kierunku Ukrainy".

16:38 Reuters poinformował, że rosyjsko-ukraińskie negocjacje już się rozpoczęły.

16:28 OSW pokazał najnowszą mapę, pokazującą szczegóły agresji Rosji na Ukrainę.

16:25 "To, co dzieje się teraz na Ukrainie, jest wojną prawdziwych ludzi. Nie upadniemy. Nie zatrzymamy się ani nie zmęczymy. Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć zaciekle tak długo, jak będzie trzeba, by ochronić naszą ziemię i lud" - napisał MSZ Ukrainy.

16:17 "Panie Prezydencie Zełenski, szanuję postawę Pana i całego Narodu Ukraińskiego w obliczu agresji rosyjskiej. Ukraina jest dla całego świata wzorem odwagi i poświęcenia w walce o wolność" - napisała Beata Szydło.

15:50 Ruszyła strona pomocowa dla uchodźców z Ukrainy.

15:43 Prezes Poczty Polskiej: "Poczta Ukrainy zwróciła się o pomoc i oczywiście Poczta Polska udzieli wszelkiego możliwego wsparcia".

15:40 "W związku z doniesieniami o oszustach, żerujących na krzywdzie uchodźców, poleciłem - jeśli informacje procesowo się potwierdzą - ich każdorazowe zatrzymywanie i jeśli zachodzą przesłanki z Kpk, kierowanie wniosków o tymczasowe aresztowanie" - przekazał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

15:38 Konferencję prasową MSZ Ukrainy możecie oglądać poniżej.

15:33 "My się nie poddamy, nie będziemy ogłaszać kapitulacji" - powiedział ukraiński szef ministerstwa spraw zagranicznych, pytany o zapowiadane rozmowy z rosyjską delegacją.

15:31 Nasi dziennikarze są w jednym z punktów recepcyjnych na polsko-ukraińskiej granicy. Zapraszamy do śledzenia ich relacji.

15:27 Na ulice wychodzą coraz większe grupy Białorusinów.

15:10 "Jestem głęboko poruszony solidarnością i troską Polaków o Ukrainę" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

15:08 PZPN przekazał, że polski piłkarz Tomasz Kędziora jest już w Polsce.

14:58 Informacje przekazane przez Zełenskiego potwierdziło ukraińskie ministerstwo obrony.

14:42 Prezydent Ukrainy potwierdził, że dojdzie do rozmów z Rosją.

14:20 Ukraiński dziennikarz pokazał, jak dziś wygląda jego "trasa rowerowa".

14:16 Władimir Putin nakazał postawienie sił odstraszania nuklearnego w stan gotowości.

13:53 Francja kolejnym państwem, które zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

13:43 Szef MSWiA Mariusz Kamiński: "Dopóki Ukraina nie będzie bezpiecznym krajem, każdy Ukrainiec będzie mógł znaleźć w Polsce bezpieczne schronienie. [...] Chcę powiedzieć wszystkim walczącym o wolność Ukrainy: jeżeli wasze żony, wasze matki trafią do Polski, Polska będzie dla nich bezpiecznym miejsce schronienia, drugim domem".

13:35 Poruszające nagranie obiega sieć. Tłumaczka rozpłakała się podczas transmisji przemówienia prezydenta Ukrainy. Widzowie usłyszeli jej płacz, a później przeprosiny.

13:32 Polska Policja poinformowała, że pod ambasadą rosyjską w Warszawie zaczyna się kolejna manifestacja.

13:19 Poruszające sceny na manifestacji w Madrycie.

13:09 Kraków okazuje ogromną solidarność z Ukrainą.

12:57 Ambasada Chin w Polsce opublikowała stanowisko swojego rządu ws. Ukrainy.

12:55 W mediach społecznościowych pojawiają się informacje, według których prezydent Zełenski miał odbyć rozmowę telefoniczną z Aleksandrem Łukaszenką. Szczegóły nie są jednak znane.

12:45 Białoruska dziennikarka Hanna Liubakova: Proszę Ukraińców o zobaczenie tego. Białorusini zbierają się w swoich miastach i skandują: "Nie dla wojny". Siły bezpieczeństwa są zmobilizowane, arestują obywateli, rozpędzają ich. Ludzie krzyczą do policjantów: "Zdrajcy!", wychodzą z transparentami, ale natychmiast są odciągani przez policję".

12:41 Dziennikarz Bartłomiej Bublewicz przekazał, że lwowski browar udostępnił społeczeństwu ukraińskiemu butelki, aby mogli robić z nich koktajle Mołotowa.

12:39 Przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów zamykają również Włochy.

12:37 Emmanuel Macron potwierdził, że rozmawiał z Aleksandrem Łukaszenką. "Braterstwo narodów białoruskiego i ukraińskiego powinno skłonić Białoruś do odmowy zostania wasalem i faktycznym wspólnikiem Rosji w wojnie z Ukrainą" - napisał francuski prezydent.

12:34 Nasi dziennikarze są na granicy. Na miejscu zobaczyli ogromną pomoc dla ukraińskich uchodźców zarówno ze strony zaangażowanych obywateli, jak i służb.

12:24 Andrzej Duda: "Tylko działając razem i pokazując jedność możemy pokojowo powstrzymać imperialne ambicje Putina i wojnę".

12:23 Rzecznik rządu: "W tej sytuacji, w szczególności woj. podkarpackim i lubelskim, jest możliwe otwarcie sklepów w niedzielę, bo działamy w celu wyższego dobra, w tym przypadku w celu dobra osób, które uciekają przed wojną. Te osoby, które otworzą sklep, nie będą karane".

12:19 Rzecznik rządu: "Dzisiaj i wczoraj wieczorem przychodzą dobre wiadomości, że wreszcie jest zgoda na zablokowanie systemu SWIFT".

12:13 Ukraina w pełni kontroluje Charków.

12:07 Reuters: Finlandia również zamknie przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

11:55 "Ze względu na stan wyższej konieczności apeluję o otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim" - napisała minister Marlena Maląg, obiecując przygotowanie odpowiednich rozwiązań prawnych.

11:52 PAP podała informacje o decyzji niemieckich władz ws. zamknięcia dla rosyjskich samolotów przestrzeni powietrznej.

11:46 Zełenski: "Ukraina złożyła wniosek przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości".

11:43 "Uciekasz przed konfliktem na UA - w razie potrzeby Polska za darmo zapewni opieke medyczna oraz nocleg wraz z transportem. Szczegoly na stronie http://ua.gov.pl." - to treść komunikatu, który RCB będzie rozsyłać abonentom ukraińskich sieci, logującym się w Polsce.

11:28 Czechy również odmówiły gry z reprezentacją Rosji w barażach piłkarskich Mistrzostw Świata.

11:27 Dania oraz Irlandia również zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

11:25 Zełenski: "Zniszczone rakietami i ogniem artyleryjskim budynki mieszkalne to ostateczny argument dla świata, by razem z nami powstrzymać najazd agresora. Mówię to najzupełniej otwarcie: naród Ukrainy już zasługuje i ma prawo uzyskać członkostwo w Unii Europejskiej".

11:14 Władze Belgii podjęły decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych.

11:11 Na Twitterze pojawiają się kolejne filmiki z walk, nagrywane przez ukraińskich żołnierzy.

10:46 Agencja TASS: Aleksander Łukaszenka rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Miał stwierdzić, że Białoruś rzekomo nie chce broni atomowej na swoim terytorium.

10:45 Swiatłana Cichanouska udostępniła fragment porannego wystąpienia prezydenta Ukrainy, podkreślając, że "Zełenski wie, że Białoruś to nie Łukaszenka ani Putin".

10:41 Polski ambasador w Ukrainie: "Rosyjska grupa dywersyjna dziś nad ranem ostrzelała samochód z cywilami. Zginęła 7-letnia dziewczynka".

10:29 Świat sportu coraz częściej reaguje na agresję Rosji na Ukrainę. Tym razem media obiegają informacje o usunięciu Władimira Putina ze stanowiska honorowego prezydenta i ambasadora Międzynarodowej Federacji Judo (IJF).

10:25 Rosyjska administracja najwyraźniej szybko zmieniła zdanie.

10:23 Jak poinformował dr Szymon Kardaś z OSW, powołując się przy tym na rosyjskie media, wkrótce Władimir Putin ma wygłosić kolejne wystąpienie.

10:19 Polski ambasador w Ukrainie wciąż jest w Kijowie. Codziennie publikuje zdjęcia, na których potwierdza, że nie ewakuował się z miasta.

10:15 Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że "od początku konfliktu z Ukrainy przybyło 156 tysięcy osób".

10:12 "Od dzisiejszego poranka infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) także w języku ukraińskim" - poinformowało polskie Ministerstwo Zdrowia.

10:10 W jednym z najnowszych nagrań prezydent Ukrainy zwrócił się do Białorusinów, którzy dziś będą uczestniczyć w referendum.

10:04 W odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w polskich diecezjach odbywa się dziś ogólnopolska zbiórka organizowana przez Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w czasie inwazji zbrojnej na Ukrainę. Zbiórka odbędzie się także w Środę Popielcową, 2 marca. 

9:42 Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował o przerwaniu współpracy miasta z Kaliningradem, Irkuckiem, Pskowem i Tomskiem.

9:40 W rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą pięciu tysięcy żołnierzy kontraktowych zbuntowało się przeciwko udziałowi w działaniach zbrojnych na Ukrainie - podaje w niedzielę ukraiński portal Obozrevatel. Oficjalnie swoją odmowę udziału w walkach na Ukrainie mają argumentować tym, że nie jest to przewidziane w ich kontraktach. Jeśli informacje zostaną potwierdzone, wojskowi mogą ponieść odpowiedzialność karną.

- W obwodzie biełgorodzkim, graniczącym z ukraińskim obwodem charkowskim, ługańskim i sumskim, wybuchł bunt wśród rosyjskich wojskowych - czytamy.

9:21 Jak podaje NEXTA, między miastami Bucza, a Irpień na zachód od Kijowa wysadzono most. Walki toczą się również w niedalekim Hostomelu oraz w rejonie Mariupola na wschodzie kraju.

9:18 Adam Niedzielski poinformował na Twitterze w języku ukraińskim, że ukraińscy uchodźcy mogą korzystać w Polsce z porad medycznych w swoim języku pod numerem 800 137 200.

9:16 Sieć stacji benzynowych KLO poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że całkowicie spłonęła baza paliwowa w Wasylkowie (około 20 km od Kijowa), która została ostrzelana pociskami rakietowymi.

Strażacy nie mogli przystąpić do gaszenia bazy z powodu walk o lotnisko pod Wasylkowem. Mieszkańcy nie powinni opuszczać domów wczesnym rankiem i w czasie mgły.

09:10 Wołodymyr Zełenski odrzucił w niedzielę możliwość prowadzenia z Rosją rozmów na terytorium Białorusi, zaznaczając, że Mińsk jest stroną konfliktu. Zapewnił jednak, że jest otwarty na negocjacje w innym miejscu.

Zdaniem przedstawicieli biura prezydenta Ukrainy, rosyjska delegacja przybyła już do białoruskiego Homla, by tam spotkać się z Ukraińcami, ale zdawała sobie sprawę z tego, że do rozmów nie dojdzie.

8:55 Operator ukraińskich gazociągów GTSOU przekazał, że wybuch w Charkowie nie wpłynął na ukraiński system gazociągów. Parametry techniczne nie wskazują na poważne zakłócenia, tranzyt gazu odbywa się normalnie - czytamy na stronie internetowej.

8:52 Dmytro Kuleba: "Cudzoziemców chcących bronić Ukrainy i porządku światowego w ramach Międzynarodowej Legii Obrony Terytorialnej Ukrainy zapraszam do kontaktu z zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w Państwa krajach. Razem pokonaliśmy Hitlera, pokonamy też Putina".

8:26 Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę - poinformował w niedzielę rano wiceszef MON Marcin Ociepa. Polska dostarcza Ukrainie amunicję i ręczne rakiety przeciwlotnicze Piorun, a także hełmy i kamizelki kuloodporne.

8:20 Sztab zapowiedziany przez Wołodymyra Zełenskiego ma działać w ramach sił terytorialnych. Prezydent Ukrainy powiedział, że są do niego zaproszeni ci, którzy chcą "przyłączyć się do oporu wobec rosyjskiego okupanta i obrony bezpieczeństwa światowego". Chętni mogą zgłaszać się do attaché ds. wojskowych ambasad Ukrainy w swoich krajach.

8:17 Ukraiński dziennikarz llia Ponomarenko twierdzi, że  ukraińskie siły powietrzne przechwyciły wrogi pocisk wystrzelony z bombowca w stronę Kijowa.

8:11 Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował rano, że rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup, które niszczą obiekty cywilnej infrastruktury i zabijają cywilów w dużych miastach.

Zdaniem sztabu Rosja zmniejszyła tempo ofensywy, kolumny sprzętu rosyjskich wojsk spowolniły tempo przesuwania się w głąb terytorium Ukrainy. - Wojska przeciwnika, pozbawione uzupełnienia na czas zapasów paliwa i amunicji, zatrzymują się - czytamy.

Eksperci wskazują, że skład osobowy rosyjskich sił, w większości młodzi ludzie, jest wyczerpany wcześniejszymi ćwiczeniami wojskowymi i ma niskie morale i jest w złym stanie psychicznym. Ukraińska strona twierdzi, że dochodzi do przypadków dezercji, odmowy udziału w walkach przeciwko Ukrainie i oddawania się w niewolę.

- Główną taktyką działań okupantów pozostaje zajmowanie niewielkich miast, wsi i szlaków drogowych. Dzięki oporowi Ukraińców Rosjanom nie udało się zająć dużych miast. Główny cel Rosji, zablokowanie Kijowa, pozostaje nieosiągnięty - pisze sztab.

7:57 Wołodymyr Zełenski zapowiedział utworzenie "międzynarodowego" legionu cudzoziemskiego dla ochotników z zagranicy. - Będzie to kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju - mówił.

7:55 BNO NEWS: Ukraińskie siły wkraczają do Kijowa. W mieście słychać odgłosy walki.

7:51 Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wyraził zaniepokojenie działaniami Rosjan. Jego zdaniem inwazja na Ukrainę może rozpocząć III wojnę światową. - Administracja Bidena będzie musiała zrobić znacznie więcej niż tylko sankcje - mówił.

7:50 Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie. Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi przypomniał o konieczności unikania wszelkich działań, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu.

7.25 Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy jest całkowicie pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w niedzielę rano mer miasta Wołodymyr Kowałenko. Z budynków zdjęto ukraińskie flagi.

7.13 W Kijowie uruchomiono alarm przeciwlotniczy.

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >