Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > MON opublikował nagranie z granicy. Zastraszające strzały i przemoc wobec migrantów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.11.2021 08:45

MON opublikował nagranie z granicy. Zastraszające strzały i przemoc wobec migrantów

Białoruskie służby zastraszają migrantów strzałami i przemocą
MON

Dramatyczne wydarzenia na granicy. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagrania, na których widać, jak białoruskie służby strzelają, by zastraszyć migrantów koczujących na granicy z Polską. - Uchwyciliśmy także akty przemocy ze strony Białorusinów - dodaje MON.

- Służby białoruskie zastraszają migrantów, oddając strzały w ich obecności - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej w środę rano.

Kryzys na granicy: Białorusini strzelają i biją migrantów

Nagrania udostępnione przez MON pokazują, z czym ze strony białoruskich służb liczyć muszą się migranci przebywający przy granicy z Polską. Na jednym z nagrań widać, jak tłum ludzi zgromadzonych przy ogrodzeniu kuli się, gdy padają strzały.

Tuż po tym, jak słychać huk, rozbrzmiewa krzyk przestraszonych ludzi. To jednak nie wszystko, co ujawniło ministerstwo. Zamieszczono również drugie nagranie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Mamy odejść, chodź. Mamy odejść - mówi jeden z funkcjonariuszy, których głos słychać na nagraniu. Na krótkim filmie widać również, jak w kierunku skulonych przy siatce na granicy ludzi podchodzi białoruski żołnierz.

MON wprost mówi o aktach przemocy wobec migrantów. Widać na nim, jak ubrana w mundur osoba podchodzi do uchodźcy i wymierza kopnięcie.

Strzały przygranicy nie padły po raz pierwszy

To nie pierwszy raz, gdy polskie służby informują o niebezpiecznym incydencie przy granicy z Białorusią. Już 8 listopada w serwisie goniec.pl informowaliśmy o doniesieniach, jakoby białoruskie służby strzałami zastraszały migrantów i zmuszały ich do siłowego forsowania granicy z Polską.

Ujawnione przez MON nagrania pokazują, że doniesienia te były prawdą. Migranci są nie tylko zastraszani, ale również bici.

Kolejne próby przekroczenia granicy

- To nie była spokojna noc - poinformował w środę rano w Radiowej Jedynce minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Po godzinie 8 Straż Graniczna przekazała, że zeszłej nocy doszło do 599 nielegalnych prób przekroczenia granicy. 48 osób z tej grupy otrzymało postanowienie wydalenia z Polski.

Za pomocnictwo w organizacji tych przedsięwzięć zatrzymano trzy osoby. Są to obywatele Rosji, Szwecji oraz Litwy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: MON_GOV_PL