Goniec.pl

Iberion

Minister Waldemar Buda pozbawił TVN ważnego statusu. Teraz tłumaczy. "Nie miałem wyboru"

19 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pozbawił TVN status centrum badawczo-rozwojowego. Upoważniał on między innymi do ulg podatkowych. Przyczyną takiej decyzji ze strony resortu, jest niedotrzymanie terminów przy składaniu odpowiedniej dokumentacji.

Minister Waldemar Buda pozbawił TVN ważnego statusu

- Nie miałem wyboru - poinformował na swoim Twitterze Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i w mediach społecznościowych zamieścił skan dokumentu z decyzją. - Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe - zaatakował przy okazji rozgłośnię, jednocześnie pozbawiając ją statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Przedstawiciele ministerstwa rozwoju i technologii argumentowali swoją decyzję w rozmowie z dziennikarzami PAP. - Status musiał zostać cofnięty zgodnie z art. 19 ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Każde centrum badawczo-rozwojowe (CBR) jest zobowiązane do złożenia wniosku o utrzymanie statusu centrum badawczo-rozwojowego nie później niż w terminie 2 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Przepisy określają to precyzyjnie bez możliwości zmian terminu składania wniosków o utrzymanie statusu CBR w późniejszym czasie - dowiadujemy się.

Jak widzimy na zamieszczonym na Twitterze skanie, udziałowcy TVN zatwierdzili sprawozdanie finansowe spółki za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. dnia 13 października.

Status to przede wszystkim ulgi

Status centrum badawczo-rozwojowego daje przedsiębiorcom prowadzonym tego typu działalność ulgi podatkowe. - Przedsiębiorcy, którzy posiadają status centrum badawczo-rozwojowego nadany na podstawie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych korzystają z ulgi odliczeniowej, która polega na możliwości odliczania od podstawy opodatkowania do 200 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową - informują urzędnicy z MRiT.

Wyjątkowa gorliwość ze strony obozu rządzącego w zwalczaniu TVN-u nie dziwi. Niedawno Krajowa Rada Radia i Telewizji podjęła kroki w celu ukarania stacji za emisję reportażu "Siła kłamstwa" , w którym dziennikarze ujawnili celowe zatajanie prawdy w raportach podkomisji smoleńskiej, badającej katastrofę prezydenckiego Tupolewa z 2010 roku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Twitter/ PAP

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zaskakujący głos księdza ws. Jana Pawła II. "Osoby skrzywdzone się nie liczą"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków jeszcze nie zawnioskowało o pieniądze. Termin upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Wiadomości

Podczas prac kanalizacyjnych dokonali porażającego odkrycia. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy zabrali głos ws. wykorzystywania wizerunku Jana Pawła II. Wyniki sondażu obnażyły prawdę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz? Duszpasterze nie mogą narzekać na pieniądze
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zasłabł w czasie niedzielnej mszy świętej, nie żyje. Parafianie w żałobie
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]