Goniec.pl > Polska > Babcia plus. Seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie? Rząd przedstawił strategię
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 11.01.2023 11:10

Babcia plus. Seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie? Rząd przedstawił strategię

babcia
Marek BAZAK/East News

Jednak będzie jednak program "Babcia plus"? Pierwszy raz wspominała o nim minister Marlena Maląg jeszcze w 2021 roku. Teraz temat powraca, a to za sprawą "Strategii Demograficznej 2040", czyli dokumentu zaprezentowanego niedawno przez resort rodziny i polityki społecznej. Zdaniem ekspertów znajduje się tam jeden zapis, który miałby otwierać furtkę do wprowadzenia głośnego programu.

Będzie program Babcia plus?

"Strategia Demograficzna 2040" to szeroko zakrojona analiza przygotowana przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej. "Głównym celem Strategii Demograficznej 2040 jest zbliżenie naszego kraju do poziomu dzietności, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń" - podkreśla Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rządowy dokument zakłada liczne działania, jakie powinny zostać podjęte w ramach krajowej strategii demograficznej. Jak jednak wskazuje Fakt, w dokumencie został zawarty jeden, nie do końca jasny zapis. Chodzi mianowicie o stwierdzenie "zwiększenie liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń związanych z opieką nad dzieckiem".

I to właśnie ten zapis zdaniem ekspertów dawałby rządzącym możliwość wprowadzenia programu Babcia plus. - To dość ogólnikowe hasło, pod które można "podciągnąć" wiele reform - stwierdził jeszcze w grudniu, w rozmowie Faktem dr Tomasz Lasocki, ekspert w zakresie zabezpieczenia społecznego z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

O szczegółach programu "Babcia plus" wypowiadał się także dr Antoni Kolek ekspert Instytutu Emerytalnego. - Kilka lat temu dużo mówiło się dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało Babcia Plus, jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego. "Strategia Demograficzna 2040" otwiera nową szansę na wprowadzenie tego świadczenia - podkreślał ekspert.

Kiedy i ile?

Na ten moment jest więcej pytań niż odpowiedzi jeśli chodzi o program Babcia plus. W przestrzeni medialnej nowe świadczenie niejednokrotnie funkcjonuje jako świadczenia "Babcia 500 plus", co mogłoby sugerować wysokość wsparcia otrzymywanego przez seniorów.

Nasi rządzący mogą sugerować się rozwiązaniami wprowadzonymi na Węgrzech. Tam, kobieta decydująca się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, ma możliwość przekazać zasiłek wychowawczy na babcię lub dziadka. Wówczas wysokość świadczenia za przejęcie opieki nad wnukami jest uzależniony od pensji rodzica. Maksymalna wysokość, po przeliczeniu to około 3000 złotych.

Jeśli chodzi o termin, to tutaj również ciężko dopatrywać się konkretów. Jak wskazują eksperci, potencjalnie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby się zdecydować na wprowadzenie świadczenia jeszcze przed wyborami, czyli w najbliższych miesiącach.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl/ Fakt

Zachęcamy do wsparcia zbiórkiktórej celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!