Goniec.pl > Polska > Matka i jej partner mieli znęcać się nad 2,5-letnim dzieckiem. Jest opinia biegłego seksuologa
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 03.10.2023 13:28

Matka i jej partner mieli znęcać się nad 2,5-letnim dzieckiem. Jest opinia biegłego seksuologa

policja
materiały policyjne (zdj. ilustracyjne)

26-letni Vitalij S., podejrzewany jest o próbę zamordowania syna swojej partnerki, a także o zgwałcenie i znęcanie się nad nim ze szczególnym okrucieństwem. Zarówno mężczyzna jak i kobieta przez okres czterech tygodni byli poddawani obserwacjom psychiatrycznym w zamkniętych warunkach aresztu śledczego na ul. Montelupich w Krakowie. Biegły wydał opinię w ich sprawie.

Makabryczna sprawa 2,5-letniego Danyla

Badania zatrzymanej pary były przeprowadzane w różnych terminach. Oksana P., 23-letnia Ukrainka, była obserwowana od połowy maja, natomiast Vitalij S. - cztery tygodnie później. Celem takiego rozwiązania było zapewnienie, że podejrzani nie będą mieli ze sobą żadnego kontaktu.

Obserwacje przeprowadzało dwóch psychiatrów, psycholog oraz seksuolog. Ich opinie zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa chłopca.

Dramatyczne sceny miały miejsce prawie rok temu. W środę 5 października 2022 roku 2,5-letnie dziecko w stanie krytycznym trafiło do szpitala w Stalowej Woli. Lekarze, widząc stan małego chłopca, zawiadomili o wszystkim policję. Później małego Danyla przetransportowano do szpitala w Rzeszowie. Stan zdrowia dziecka wskazywał, że maluch od dłuższego czasu był katowany, wielokrotnie gwałcony i przypalany papierosami przez matkę i jej partnera. Para została zatrzymana jeszcze tego samego dnia przez policję.

Anita Werner zakończyła "Fakty" TVN w nietypowy sposób. Widzowie nie mogli się tego spodziewać

Zgwałcone małe dziecko. Chcieli je zabić. Jest opinia biegłych

- Biegły uznał, że Vitalij S. ma zaburzenia preferencji seksualnych, zaś u podejrzanej biegły nie stwierdził tego typu zaburzeń - poinformował w poniedziałek PAP prokurator Andrzej Dubiel, rzecznik tarnobrzeskiej prokuratury. Nie zdradził więcej szczegółów z uwagi na charakter sprawy.

Z kolei biegli psychiatrzy i psycholog w swojej opinii przekazanej wcześniej do prokuratury stwierdzili, że podejrzani są poczytalni i mogą uczestniczyć w czynnościach postępowania przygotowawczego oraz stawać przed sądem. Dodatkowo uznali, że są zdolni do odbycia kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego.

Ukraińcy podejrzani o usiłowanie zabójstwa dziecka

Oksana P. i jej partner Vitalij S., obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce, są podejrzani o usiłowanie zabójstwa małoletniego synka kobiety - 3,5-letniego Danyla P., oraz zgwałcenie dziecka ze szczególnym okrucieństwem, a także znęcanie się nad "osobą nieporadną z uwagi na wiek" ze szczególnym okrucieństwem.

Obserwacja psychiatryczna, której poddani zostali oskarżeni, miała już miejsce w kwietniu, jednak wówczas biegli uznali, że po jednorazowym badaniu nie są w stanie uzyskać pełnego i ostatecznego rozpoznania ich stanu psychicznego. Do wydania opinii o ich poczytalności konieczna była obserwacja psychiatryczna w warunkach zamkniętych.

Przeprowadzone w szpitalu w Rzeszowie badania wykazały u skatowanego chłopczyka krwiaka przymózgowego. Danylo przeszedł operację neurochirurgiczną. Został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, ale ze względu na liczne urazy m.in. głowy, nie było z nim żadnego kontaktu. Zdaniem lekarzy dziecko będzie najprawdopodobniej miało dużą niepełnosprawność.


Źródło: PAP