Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Masz to w samochodzie? Możesz dostać mandat nawet do 500 zł mandatu
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 08.05.2024 10:40

Masz to w samochodzie? Możesz dostać mandat nawet do 500 zł mandatu

samochód droga
Fot. Unsplash.com/Tony Litvyak

Polacy uwielbiają ozdabiać wnętrza swoich samochodów, czym niestety mogą się narazić na wysoki mandat. Kara za ograniczoną widoczność nie dotyczy jedynie brudnej, zaśnieżonej, czy zaparowanej przedniej szyby. Jeśli w jakikolwiek sposób zasłonimy ją, chociażby puchatym gadżetem czy figurką, również możemy zostać ukarani.

Nie przystrajaj tak samochodu. Może cię czekać spory mandat

Kierowcy często otrzymują mandaty za przewinienia pokroju wyprzedzania w niedozwolonym miejscu, wymuszanie pierwszeństwa, czy zbyt wysoką prędkość. Chociaż wszyscy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji takich działań, na niektórych rosnące ceny kar zdają się w ogóle nie wpływać. Kodeks drogowy przewiduje setki innych wykroczeń, o których nie słyszmy tak często w mediach, a które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców.

Szokujące sceny na pogrzebie. Rodzina jest załamana

Figurki i gadżety w samochodzie. Grozi za nie mandat

Ozdabianie wnętrza samochodów do częsty zabieg wśród Polaków. Dużą popularnością cieszą się pluszowe maskotki czy figurki, które umieszczane są przed przednią szybą. Niektórzy przyczepiają także różnego rodzaju akcesoria do wewnętrznych lusterek, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Te mogą być bolesne dla portfela.

ZOBACZ TAKŻE: Tadeusz Rydzyk nie ma powodów do radości. Kosztowna inwestycja świeci pustkami

500 zł mandatu za gadżety, które ograniczają widoczność w aucie

Prawo o ruchu drogowym jasno określa warunki, jakie ma spełnić pojazd, aby mógł poruszać się na drogach.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu – napisano w przepisach.

W związku z tym niedozwolone jest poruszanie się po drogach z brudną, zaśnieżoną, czy nawet zaparowaną szybą. Pole widzenia kierowców może być ograniczone także przed akcesoria – te również podlegają karze. Duże maskotki i gadżety są często uważane przez policjantów za potencjalne zagrożenie. Ile wynosi mandat za jazdę z przedmiotami, które ograniczają widoczność? Możemy zapłacić nawet 500 zł. Jeśli kierowca doprowadzi w takich warunkach do wypadku lub kolizji, kara może być jednak znacznie wyższa.

Źródło: Radio ZET