Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > L-4 wystawione w czasie teleporady nielegalne? ZUS wysyła specjalne pisma
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.05.2022 17:03

L-4 wystawione w czasie teleporady nielegalne? ZUS wysyła specjalne pisma

ZUS bada zasadność zwolnień lekarskich wystawionych przez teleporadę
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS podważa zwolnienia lekarskie wystawione przez teleporady w czasie pandemii? - Wedle ich przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta - napisał Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej. Lekarze mogą nawet czasowo stracić uprawienia do wystawiania zwolnień. 

Lekarze mają problemy za wystawianie e-zwolnień lekarskich (e-ZLA) w czasie pandemii? Wszystko na to wskazuje. ZUS sprawdza zasadność takich dokumentów.

Sprawę na Twitterze nagłośnił Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do medyków listy dotyczące konieczności wyjaśnienia okoliczności i podstaw wystawienia zwolnienia lekarskiego na podstawie teleporady.

Lekarze wystawiali zwolnienia przez teleporadę, ZUS chce od nich wyjaśnień

- ZUS wzywa lekarzy do wyjaśnień w sprawie wystawianych zwolnień przez teleporady - przekazał Jakub Kosikowski. - Ponieważ wedle ich (ZUS-u - przyp. red.) przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta - dodał lekarz w mediach społecznościowych.

W czasie kolejnych konferencji Ministerstwa Zdrowia i samego Mateusza Morawieckiego nie brakowało deklaracji, że kwestie dotyczące prawnych kwestii teleporad zostaną uregulowane. Tak się jednak nie stało i dość jednoznacznie przekonali się o tym lekarze, którzy otrzymali od ZUS pisma.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wywołany do tablicy postanowił odpowiedzieć na głos lekarzy oburzonych kontrowersjami związanymi z możliwym bezpodstawnym wystawieniem zwolnienia poprzez teleporadę.

ZUS się tłumaczy i lekko uspokaja, ale lekarzy nie przekonuje

Na Twitterze konto ZUS_pl odpowiada na kolejne wpisy oburzonych kontrolą osób. Zakład podkreśla, że każde z wystawionych zwolnień może zostać skontrolowane i może nie dotyczyć ono wcale tylko tych wystawionych w czasie teleporady.

Określenie, iż lekarze wystawiający L-4 poprzez teleporadę administrator konta ZUS na Twitterze określił, jako "nieprawda". - Lekarze mogli i mogą wystawiać zwolnienie lekarskie podczas teleporady. Każde zwolnienie lekarskie może podlegać kontroli - czytamy w kolejnych wpisach.

- Mamy prawo do kontroli e-ZLA - dodał ZUS w innej odpowiedzi. Nie brakuje również podkreśleń, że lekarz jest w stanie określić stan zdrowia pacjenta w sposób rzetelny nie tylko w czasie wizyty osobistej, ale również w czasie wnikliwego wywiadu medycznego w czasie teleporady.

ZUS odpowiada na krytyczne komentarze wobec kontroli e-ZLA
ZUS odpowiada na krytyczne komentarze wobec kontroli e-ZLA

Źródło: screen Twitter

Lekarze nie pozostawiają wątpliwości, że działania ZUS mogą nie przynieść zakładanego efektu. - Zawsze możemy masowo odstąpić od tego przywileju, z którego wynikają dla nas jedynie konsekwencje i kary - stwierdziła na Twitterze wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów, Anna Bazydło.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl, rynekzdrowia.pl