Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

L-4 wystawione w czasie teleporady nielegalne? ZUS wysyła specjalne pisma

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

ZUS podważa zwolnienia lekarskie wystawione przez teleporady w czasie pandemii? - Wedle ich przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta - napisał Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej. Lekarze mogą nawet czasowo stracić uprawienia do wystawiania zwolnień. 

Lekarze mają problemy za wystawianie e-zwolnień lekarskich (e-ZLA) w czasie pandemii? Wszystko na to wskazuje. ZUS sprawdza zasadność takich dokumentów.

Sprawę na Twitterze nagłośnił Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do medyków listy dotyczące konieczności wyjaśnienia okoliczności i podstaw wystawienia zwolnienia lekarskiego na podstawie teleporady.

Lekarze wystawiali zwolnienia przez teleporadę, ZUS chce od nich wyjaśnień

- ZUS wzywa lekarzy do wyjaśnień w sprawie wystawianych zwolnień przez teleporady - przekazał Jakub Kosikowski. - Ponieważ wedle ich (ZUS-u - przyp. red.) przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta - dodał lekarz w mediach społecznościowych.

W czasie kolejnych konferencji Ministerstwa Zdrowia i samego Mateusza Morawieckiego nie brakowało deklaracji, że kwestie dotyczące prawnych kwestii teleporad zostaną uregulowane. Tak się jednak nie stało i dość jednoznacznie przekonali się o tym lekarze, którzy otrzymali od ZUS pisma.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wywołany do tablicy postanowił odpowiedzieć na głos lekarzy oburzonych kontrowersjami związanymi z możliwym bezpodstawnym wystawieniem zwolnienia poprzez teleporadę.

ZUS się tłumaczy i lekko uspokaja, ale lekarzy nie przekonuje

Na Twitterze konto ZUS_pl odpowiada na kolejne wpisy oburzonych kontrolą osób. Zakład podkreśla, że każde z wystawionych zwolnień może zostać skontrolowane i może nie dotyczyć ono wcale tylko tych wystawionych w czasie teleporady.

Określenie, iż lekarze wystawiający L-4 poprzez teleporadę administrator konta ZUS na Twitterze określił, jako "nieprawda". - Lekarze mogli i mogą wystawiać zwolnienie lekarskie podczas teleporady. Każde zwolnienie lekarskie może podlegać kontroli - czytamy w kolejnych wpisach.

- Mamy prawo do kontroli e-ZLA - dodał ZUS w innej odpowiedzi. Nie brakuje również podkreśleń, że lekarz jest w stanie określić stan zdrowia pacjenta w sposób rzetelny nie tylko w czasie wizyty osobistej, ale również w czasie wnikliwego wywiadu medycznego w czasie teleporady.

ZUS odpowiada na krytyczne komentarze wobec kontroli e-ZLA
ZUS odpowiada na krytyczne komentarze wobec kontroli e-ZLA

Źródło: screen Twitter

Lekarze nie pozostawiają wątpliwości, że działania ZUS mogą nie przynieść zakładanego efektu. - Zawsze możemy masowo odstąpić od tego przywileju, z którego wynikają dla nas jedynie konsekwencje i kary - stwierdziła na Twitterze wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów, Anna Bazydło.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Doradca mera Mariupola: Rosjanie szykują "groteskową masówkę" 9 maja. Chcą prezentować Ukraińców jako "jeńców"

  • Siergiej Szojgu zagroził zachodnim transportom docierającym do Ukrainy. "Uzasadniony cel do zniszczenia"

  • Matura język angielski 2022. Arkusze maturalne, koniecznie sprawdź czy zdasz

Źródło: money.pl, rynekzdrowia.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ulga mieszkaniowa może cię zaskoczyć, warto o tym pamiętać. Rozliczysz się z podatku i zyskasz sporo pieniędzy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]