Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zwolnienie Lekarskie

Zwolnienie Lekarskie

Zwolnienie lekarskie - zaświadczenie urzędowe wystawiane przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny.

ZUS
13.03.2024 12:33 ZUS przeprowadza wzmożone kontrole. Będzie sprawdzać jedną rzecz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza wzmożone kontrole wszystkich pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Wszystko w związku z rosnącą liczbą nadużyć z tytułu nieuczciwego L4. ZUS będzie tropił symulantów i wstrzymywał zasiłki.

pukanie do drzwi
07.02.2024 22:58 Nadchodzą ważne zmiany w L4. Możliwe masowe kontrole

Rząd Donalda Tuska zapowiedział zmiany w zasadach wypłacania tzw. chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych miałby wypłacać wynagrodzenie za czas choroby już od pierwszego dnia na L4, przejmując ten obowiązek od pracodawców. Według ekspertów zmiana ta może jednak mieć niekorzystny efekt.

Grzegorz Borys
28.10.2023 17:12 Nowe fakty nt. stanu zdrowia Grzegorza Borysa. W dniu zabójstwa 6-latka był na L4

Nowe fakty na temat Grzegorza Borysa wychodzą na jaw. Śledczy skomentowali doniesienia, iż w dniu morderstwa 6-letniego syna 44-latek przebywał na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Dokumentacja ujawniła prawdę, która obaliła wersję dotychczas powielaną w sprawie Grzegorza Borysa.

None
23.08.2023 10:07 ZUS skontroluje miliony Polaków. Będą sprawdzać zwolnienia lekarskie

Od początku 2023 roku ZUS zweryfikował już 222,9 tys. zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. W ubiegłym roku takich zaświadczeń urzędnikom udało się zweryfikować znacznie mniej, bo 209,7 tys. Mimo iż obecnie tendencja jest zwyżkowa, to statystyki sprzed pandemii będą bardzo trudne do powtórzenia. W ZUS brakuje bowiem rąk do pracy.

None
19.03.2023 14:15 Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało

W zakładzie pogrzebowym w woj. kujawsko-pomorskim doszło do niebywałej sytuacji. Pracownicy ZUS-u, którzy mieli skontrolować czy przebywający na L4 właściciel nie przyszedł przypadkiem do pracy, usłyszeli kaszel wydobywający się z trumny. Okazało się, że mężczyzna schował się w niej przed urzędnikami.

ZUS
01.02.2023 18:49 ZUS przedstawił dane dotyczące zwolnień lekarskich. Czy Polacy wyłudzają L4?

Według najnowszych danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2022 r. w Polsce zarejestrowano 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy o łącznej długości 288,8 mln dni. Jak jednak podkreśla ekspert w rozmowie z Wirtualną Polską, w naszym kraju nie ma problemu z "wyłudzaniem" L4. Zdaniem dr Michała Sutkowskiego jest wprost przeciwnie.

ZUS bada zasadność zwolnień lekarskich wystawionych przez teleporadę
05.05.2022 17:03 L-4 wystawione w czasie teleporady nielegalne? ZUS wysyła specjalne pisma

ZUS podważa zwolnienia lekarskie wystawione przez teleporady w czasie pandemii? - Wedle ich przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta - napisał Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej. Lekarze mogą nawet czasowo stracić uprawienia do wystawiania zwolnień. Lekarze mają problemy za wystawianie e-zwolnień lekarskich (e-ZLA) w czasie pandemii? Wszystko na to wskazuje. ZUS sprawdza zasadność takich dokumentów.Sprawę na Twitterze nagłośnił Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do medyków listy dotyczące konieczności wyjaśnienia okoliczności i podstaw wystawienia zwolnienia lekarskiego na podstawie teleporady.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
07.10.2021 20:06 Urzędnicy ZUS nie będą mogli pytać sąsiadów o osoby przebywające na L4

Urzędnicy ZUS nie będą mogli pytać sąsiadów o zwolnienia lekarskiego. Nie jest prawdą, że nowelizacja przepisów pozwala ZUS-owi na wystąpienie do operatorów komórkowych o udostępnienie informacji na temat danej osoby. - W ostatnich dniach pojawiło się kilka nieprecyzyjnych informacji - wyjaśnia Katarzyna Krupicka z podlaskiego ZUS.Obawa o tym, że ZUS będzie w sposób nachalny kontrolował pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim, obiegła w ostatnim czasie całą Polskę. Wielu Polaków nie kryło niepokoju.Powodem jest nowelizacja ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. ZUS, wbrew szerzącym się doniesieniom, nie będzie mógł odwiedzać sąsiadów kontrolowanych pracowników.

ZUS odebrał nauczycielce zasiłek chorobowy [list z ZUS w dłoniach]
06.05.2021 18:52 ZUS odbierze nauczycielce zasiłek chorobowy. Wszystko przez jedno zdjęcie, które wstawiła do sieci

ZUS niejednokrotnie udowodnił, że wszelkie próby oszustwa mające na celu wyłudzenie zasiłku chorobowego mogą spotkać się z surową karą. Wystarczającymi dowodami dla urzędników są zdjęcia umieszczane na stronach internetowych i donosy koleżanek z pracy.