Goniec.pl
Ksiądz kończy odbywanie kary

czarnydunajec.parafia.info.pl

Ksiądz kończy odbywanie kary za pedofilię, zgłosiły się kolejne ofiary

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Ksiądz Jan W., proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim, przez kilka lat miał wykorzystywać ministranta. Wkrótce kończy się kara, na którą Kościół skazał duchownego. Tymczasem wciąż przybywa relacji osób, które r&oacut

Janusz Sz. jako dziecko był ministrantem w międzybrodzkiej parafii św. Marii Magdaleny. Ksiądz Jan W. miał zacząć wykorzystywać chłopaka, kiedy ten miał zaledwie dwanaście lat. Ofiara opowiedziała o haniebnych czynach byłego sekretarza metropolity krakowskiego na łamach Kroniki Beskidzkiej.

Ksiądz kończy odbywanie kary

- Proboszcz zaproponował mi herbatę, podał jakieś ciastka, dowcipkował i tryskał wesołością. Usadził mnie na fotelu obrotowym i w pewnym momencie wstał, podszedł, zakręcił tym fotelem, aż zakręciło mi się w głowie, a później nagle złapał mnie za rękę, przyciągnął i zaczął całować. Najpierw w czoło, policzki, w końcu w usta. A później przytulił mnie i wtedy to poczułem - jego wzwód. Byłem przerażony i niezdolny do niczego. Nie wiedziałem, co się dzieje - relacjonował dorosły dziś mężczyzna.

Janusz Sz. twierdzi, że został przez księdza wykorzystany seksualnie kilkaset razy. Cały proceder miał trwać blisko pięć lat. Ostatecznie nastoletnia wówczas ofiara trafiła pod opiekę jednego z warszawskich ośrodków, gdzie trafił z powodu problemów natury psychicznej. Sześć lat temu poinformował o sprawie ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindela.

Zgłoszenie mężczyzny wpłynęło do kurii w styczniu 2014 roku i jeszcze w tym samym miesiącu rozpoczęło się wstępne dochodzenie mające na celu stwierdzenia wiarygodności zeznań pokrzywdzonego. 8 marca 2014 roku ksiądz Jan W. został zwolniony z pełnionych urzędów oraz przeniesiony w miejsce odosobnienia.

Dwa miesiące później zapadła decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego. Postępowanie zakończyło się w 2015 roku. Proboszcz został skazany przez Kongregację Nauki Wiary na 10 lat kar kanonicznych. Po apelacji wyrok skrócono o połowę.

Kara kanoniczna kończy się w maju bieżącego roku. Do kurii zgłaszają się kolejne ofiary poszkodowane przez Jana W. Jedna z osób, która miała być molestowana, złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Żywcu, ale sprawa została umorzona z powodu przedawnienia. 

Proboszcz międzybrodzkiej parafii św. Marii Magdaleny konsekwentnie milczy. Nie kontaktuje się z mediami, nigdy nie przeprosił także Janusza Sz. Miejsce aktualnego pobytu duchownego nie jest znane opinii publicznej. Informatorzy twierdzą, że wyjechał do Ameryki Południowej.

- Ksiądz przebywa w miejscu odosobnienia i nadzoruje go wyznaczona osoba duchowna - zapewnił w rozmowie z Gazetą Wyborczą przedstawiciel Centrum Informacyjno-Medialnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja: Podczas chrztu ksiądz uderzył głową dziecka o chrzcielnicę. Matka interweniowała

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >