Goniec.pl
Szpital tymczasowy

PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News [zdjęcie ilustracyjne]

Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

30 marca br. w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich zabrakło tlenu dostarczanego pacjentom przez instalację tlenową. Redakcja "Gazety Wyborczej" dotarła do lekarzy, którzy ujawnili kulisy dramatycznych wydarzeń,

W czasie feralnego poranka w poznańskim szpitalu tymczasowym zmarło 6 osób, a 12 pacjentów w ciężkim stanie pilnie przetransportowano do innych placówek. Ówczesny dyrektor placówki został zwolniony, a sprawę bada obecnie lokalna prokuratura. 

W szpitalu tymczasowym zabrakło tlenu dla pacjentów

Dyrekcja szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich wskazała, że została poinformowana o problemach z dostawą tlenu dla pacjentów dopiero o godzinie 8:15, jednak jak wskazali w rozmowie z reporterami „Gazety Wyborczej” niektórzy lekarze, pierwsze kłopoty miały pojawić się już około 6:30.

Przedstawiciele placówki wezwali techników, którzy mieli sprawdzić, czy nie doszło do awarii instalacji tlenowej w budynku. Okazało się jednak, że nie jest ona uszkodzona, a alarm wywołał niski zapas tlenu w 30-tonowym zbiorniku głównym.

W zbiorniku zostało jedynie pół tony tlenu, z którego 30 marca br. korzystało w placówce około 50 pacjentów w ciężkim stanie. Chorzu byli podłączeni m.in. do respiratorów i masek tlenowych, a każda upływająca minuta sprawiała, że ich zdrowie i życie było coraz bardziej zagrożone.

- Widziałem w oczach chorych strach i przerażenie [...] Nie przesadzę, jeśli powiem, że działy się dantejskie sceny: próbowaliśmy, jak tylko możemy, ratować ludzi, ale byliśmy bezsilni - wyznał jeden z lekarzy, zacytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

12 pacjentów w najcięższym stanie przetransportowano do okolicznych szpitali. Część chorych zostało zaintubowanych i wentylowanych ręcznie workami samorozprężalnymi, a także podłączonych do butli z tlenem. Te jednak również nie wystarczały na długo.

Około 11:00 udało się uzupełnić zapas tlenu i ustabilizować sytuację, jednak do godziny 12:30 zmarło w placówce 6 pacjentów. Lokalna prokuratura rozpoczęła dochodzenie w sprawie wypadku w szpitalu. 

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych wykryto wyciek tlenu ze zbiornika. Przedstawiciele władz placówki zaprzeczyli jednak, by miał on związek z wcześniejszymi problemami. 

Dyrektor ds. Technicznych oraz jeden z pracowników, który nie zamówił cysterny z tlenem na czas, zostali zwolnieni. Na razie nie ustalono oficjalnej przyczyny porannych problemów, które miały miejsce w placówce pod koniec marca.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Artur Tomala

  • Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia

  • Naukowcy odkryli, kto może lżej przejść przez infekcję koronawirusem

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zainicjował zmiany w prawie. Będą odszkodowania za naruszenie więzi rodzinnej

Czytaj więcej >
wypadek

Wiadomości

Wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

Czytaj więcej >
nowa metoda oszustów

Wiadomości

Złodzieje opracowali nową metodę okradania mieszkań. Chcą mierzyć poziom hałasu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pod Pałacem Prezydenckim odbywają się Dożynki Prezydenckie

Czytaj więcej >

Wiadomości

74-latek został okradziony po wyjściu z banku. Rzucił się złodziejom na samochód

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Morderstwo w Suszu. Policjanci zarządzili obławę

Czytaj więcej >