Goniec.pl

DENIS LOVROVIC/AFP/East News

Kryptowaluty rosyjskim sposobem na ominięcie sankcji? Europejski Bank Centralny komentuje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Nałożone na Rosję sankcje są odczuwalne, a sami Rosjanie masowo próbują je obejść. Coraz mniej wart rubel i blokowanie rosyjskich banków sprawiło, że wzrosło zainteresowanie krypotwalutami. Przed sprytnym planem ostrzega Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Po alternatywną formę płatności umożliwiającą ominięcie zachodnich sankcji sięga coraz więcej Rosjan. Potwierdzają to dane z systemów, które są nieustannie monitorowane przez Europejski Bank Centralny.

Rosjanie omijają sankcje dzięki kryptowalutom?

We wtorek "Wall Street Journal" powołało się na ocenę prezes Europejskiego Banku Centralnego. - Rosyjskie osoby prywatne i korporacje próbują ominąć międzynarodowe sankcje, wymieniając swoje ruble na kryptowalut - powiedziała Christine Lagardenie.

Wojna w Ukrainie oraz sankcje nałożone zarówno na oligarchów, jak i na zwykłych Rosjan sprawiły, że spadająca wartość rubla zmusiła obywateli Władimira Putina do szukania alternatywnych sposobów na ominięcie problemów finansowych. Dowodzą tego dane.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wskazała, iż to właśnie teraz ilość rubli, jakie wymieniane są na kryptowaluty, jest najwyższa od maja 2021 roku. Specjaliści nie mają wątpliwości, iż Rosjanie próbują obejść nałożone sankcje.

Cytowana przez "Wall Street Journal" Christine Lagarde wskazała, iż aktywa krypotwalutowe "są z pewnością wykorzystywane, tak jak mówimy, jako sposób na obejście sankcji, które zostały nałożone na Rosję przez wiele krajów na całym świecie, a pewna liczba graczy, czy to osób fizycznych, czy korporacji, oczywiście próbuje zamienić swoje ruble na aktywa kryptowalutowe".

Europa nie chce być bierna, zaczęto specjalne prace

Świadomość działań Rosjan i rosyjskich firm wywołała jednoznaczną reakcję. Prezes Europejskiego Banku Centralnego nie ukrywała, że europejscy urzędnicy zaczęli już działać przeciwko omijaniu sankcji. W planach uderzenie również w firmy, które wspierają dotkniętych restrykcjami w związku z wojną w Ukrainie.

Jak wyjaśniła Christine Lagarde urzędnicy "podjęli kroki, aby wyraźnie zasygnalizować wszystkim tym, którzy wymieniają, przeprowadzają transakcje, oferują usługi związane z aktywami kryptowalutowymi, że są wspólnikami w próbach obejścia sankcji, które są stosowane w innych przypadkach".

USA zapowiada uszczelnienie, chodzi o kryptowaluty?

Nie tylko Europa ma świadomość, że część Rosjan chce uciec od sankcji. Obawy w związku z wymianą rubli na kryptowaluty mają także politycy ze Stanów Zjednoczonych. Departament Stanu USA podkreśla jednak, że ten aspekt działalności Rosji na rynkach jest nieustannie monitorowany.

We wtorek Jake Sullivan zapowiedział, że Joe Biden podczas wizyty w Europie ogłosi kolejny pakiet sankcji oraz uszczelnienie dotychczasowych restrykcji , jakie USA nałożyła na Rosję i samych Rosjan. Możliwe, iż kwestie dotyczące kryptowalut będą jedną z możliwych zmian łatających luki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zaskakujący głos księdza ws. Jana Pawła II. "Osoby skrzywdzone się nie liczą"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków jeszcze nie zawnioskowało o pieniądze. Termin upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Wiadomości

Podczas prac kanalizacyjnych dokonali porażającego odkrycia. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy zabrali głos ws. wykorzystywania wizerunku Jana Pawła II. Wyniki sondażu obnażyły prawdę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz? Duszpasterze nie mogą narzekać na pieniądze
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zasłabł w czasie niedzielnej mszy świętej, nie żyje. Parafianie w żałobie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]