Goniec.pl > Polityka > Kolejni przegrani Polskiego Ładu. Dostali pensje mniejsze nawet o 1400 złotych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.01.2022 22:19

Kolejni przegrani Polskiego Ładu. Dostali pensje mniejsze nawet o 1400 złotych

Senatorowie przez Polski Ład dostali pensje mniejsze o 1400 złotych
Piotr Molecki/East News

Kolejna grupa Polek i Polaków dotkliwie straciła na Polskim Ładzie. Styczniowe wynagrodzenie senatorów dotarło pomniejszone o nawet 1400 złotych. - Większość była przekonana, że reforma będzie dla nich neutralna - przekazał polityk Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski.

Poruszenie w Senacie, politycy stracili na Polskim Ładzie duże pieniądze. Senatorowie otrzymali wynagrodzenia i podobnie, jak nauczyciele zauważyli, że wpływ na konto jest po zmianach podatkowych wprowadzonych przez PiS zdecydowanie mniejszy.

Pierwsze doniesienia na temat straty ponad tysiąca złotych przekazał Konrad Piasecki. - Senatorowie dostali już pensje za styczeń. Polski Ład solidnie je pokiereszował. W porównaniu do grudnia na konto przyszło po ok. 1400 złotych mniej. Za chwilę to samo czeka posłów… - napisał na Twitterze dziennikarz TVN24.

Polski Ład drastycznie obciął pensje senatorów

Doniesienia Konrada Piaseckiego potwierdza senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski. Co więcej, politycy nie mogą liczyć na gest rządu dotyczący wyrównania straconych na Polski Ładzie pieniędzy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Dostaliśmy informację, że w przypadku parlamentarzystów na razie nie będzie żadnej zmiany, a sytuacja jest wyjaśniana - powiedział Bogdan Zdrojewski w rozmowie z portalem money.pl.

Najwięcej na Polskim Ładzie mieli stracić senatorowie, którzy objęli dodatkowe funkcje. Dla przykładu szef komisji straci nie 1400 zł, a nawet 1600 zł. Bogdan Zdrojewski poinformował, że spora część polityków izby wyższej parlamentu była przekonana, że zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS będą dla nich neutralne.

Jednocześnie senator KO wyjaśnił, dlaczego Polski Ład tak mocno uderzył w kieszenie polityków. Powodem okazują się części składowe wynagrodzenia, jakie pobierają senatorowie.

Mniej pieniędzy dla polityków

- Trzeba pamiętać, że nasze wynagrodzenia składają się z dwóch składników - zaczął swoje wyjaśnienia mniejszych wynagrodzeń po Polskim Ładzie Bogdan Zdrojewski.

- Jednym z nich jest dieta, a drugim wynagrodzenie. Drugie jest poniżej 12,8 tys. zł, więc powinno być neutralne - powiedział dla money.pl senator KO. - Były oczywiście osoby, które wiedziały o tym, że stracą. Dlatego że Polski Ład wprowadzał pewien bałagan dla tych, którzy mają dwa lub trzy źródła wynagrodzeń - kontynuował.

Jak dodał polityk Koalicji Obywatelskiej, niektórzy senatorowie nie skupiają się tylko i wyłącznie na swojej działalności politycznej. Część z nich prowadzi działalność gospodarczą, "część otrzymuje emeryturę, mamy też grupę profesorów akademickich".

Obniżkę pensji z powodu Polskiego Ładu dla polityków Bogdan Zdrojewski skomentował dosadnie. - Posłowie i senatorowie to jest mały ból - stwierdził. Nie należy zatem spodziewać się planów złożenia pozwu zbiorowego, co obecnie rozważają emeryci.

To nie senatorowie najbardziej odczują cięcia Polskiego Ładu

W rozmowie z money.pl Bogdan Zdrojewski jednoznacznie wskazał, że o ile senatorowie faktycznie dostaną mniejsze pieniądze za swoją pracę, to kwestie cięć pensji po Polskim Ładzie odczują przede wszystkim zwykli Polacy.

Polityk KO przekazał, że to nie kwestia senatorów spędza mu obecnie sen z powiek. - Martwię się tymi grupami, które nie mają wysokich dochodów, ale mają różne ich źródła. Dodatki opiekuńcze, dodatki na niepełnosprawne dziecko albo rozliczające się osobno, ale na szczególnych warunkach - powiedział.

- Muszę powiedzieć, że w tym przypadku bajzel jest do kwadratu - dodał gorzko Bogdan Zdrojewski dla money.pl. Mniejsze pensje to niejedyne zmartwienie. Przypomnijmy, że inny polityk KO przekazał, że już niedługo chleb może kosztować nawet 14 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: money.pl