Goniec.pl > Wiadomości > Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina. Twierdzi, że Rosjanie uratowali "los ludzkości"
Maria Glinka
Maria Glinka 10.05.2022 21:40

Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina. Twierdzi, że Rosjanie uratowali "los ludzkości"

STR/AFP/East News, ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News
STR/AFP/East News, ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina z okazji Dnia Zwycięstwa, w którym pochwalił naród rosyjski. Przywódca Korei Północnej stwierdził, że "bohaterscy" Rosjanie uratowali "los ludzkości". Wyraził też solidarność z działaniami, które Rosja podejmuje w Ukrainie. Oskarżył Zachód o zapraszanie świata do "nuklearnego holokaustu".

Treść listu została opublikowana przez "Rodong Sinmun", oficjalną gazetę Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. Jego treść cytuje amerykański portal NK News.

Kim Dzong Un w liście do Władimira Putina: "Naród rosyjski odniósł wielkie zwycięstwo w wojnie o sprawiedliwość"

Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina. Zrobił to z okazji Dnia Zwycięstwa - jednego z najważniejszych świąt narodowych w Rosji. W ten sposób wyraził swoją solidarność z prezydentem Rosji i jego państwem.

W liście wspomniał o przyjaźni między Koreą Północną a Rosją. Zaznaczył, że "strategiczne" i "tradycyjne" kontakty będą kontynuowane i wzmacniane.

"Jestem przekonany, że tradycyjna i strategiczna przyjaźń między dwoma krajami będzie stale wzmacniana i rozwijana zgodnie z wymogami czasu i podstawowymi interesami narodów obu krajów", czytamy w liście.

Kim Dzong Un pogratulował Rosjanom z okazji narodowego święta. "Naród rosyjski odniósł wielkie zwycięstwo w wojnie o sprawiedliwość, dzięki czemu udało się pokonać faszyzm, który zagrażał losowi ludzkości, wykazując się przy tym wybitnym bohaterstwem i poświęceniem", czytamy w liście.

Przywódca wyraził solidarność Korei Północnej z rosyjskimi działaniami na terenie Ukrainy. Z listu wynika, że ich celem ma być "wyeliminowanie politycznych i wojskowych zagrożeń ze strony wrogich sił oraz ochrona godności, pokoju i bezpieczeństwa kraju".

Korea Północna o "nuklearnym holokauście". Nie pierwszy raz oskarża Zachód

W liście przywódca Korei Północnej stwierdził również, że Zachód zaprasza świat do "nuklearnego holokaustu" i zakłóca "światowy pokój i stabilność". "Nie unikną oni potępienia ze strony społeczeństwa międzynarodowego", czytamy dalej.

Podobny był wydźwięk komunikatu, który dzień przed publikacją listu umieściło północnokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Pjongjang oskarżył w nim USA i inne kraje Zachodu, że wykorzystują Ukrainę do prowadzenia "wojny zastępczej" przeciwko Rosji. Korea Północna oceniła, że w ten sposób chcą zrealizować swój cel, "jakim jest hegemonia".

Korea Północna od początku popiera rosyjską agresję na Ukrainę. Reżimowe media publikowały już kilka oświadczeń, w których potępiły Zachód za wtrącanie się w konflikt. W jednym z nich zasugerowały, że to Zachód wywołał wojnę.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, "Fakt"