Goniec.pl
STR/AFP/East News, ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

STR/AFP/East News, ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina. Twierdzi, że Rosjanie uratowali "los ludzkości"

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina z okazji Dnia Zwycięstwa, w którym pochwalił naród rosyjski. Przywódca Korei Północnej stwierdził, że "bohaterscy" Rosjanie uratowali "los ludzkości". Wyraził też solidarność z działaniami, które Rosja podejmuje w Ukrainie. Oskarżył Zachód o zapraszanie świata do "nuklearnego holokaustu".

Treść listu została opublikowana przez "Rodong Sinmun", oficjalną gazetę Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. Jego treść cytuje amerykański portal NK News.

krasko

"Fakty TVN" pokazały wstrząsający reportaż. Piotr Kraśko nie krył poruszenia

CZYTAJ DALEJ

Kim Dzong Un w liście do Władimira Putina: "Naród rosyjski odniósł wielkie zwycięstwo w wojnie o sprawiedliwość"

Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina. Zrobił to z okazji Dnia Zwycięstwa - jednego z najważniejszych świąt narodowych w Rosji. W ten sposób wyraził swoją solidarność z prezydentem Rosji i jego państwem.

W liście wspomniał o przyjaźni między Koreą Północną a Rosją. Zaznaczył, że "strategiczne" i "tradycyjne" kontakty będą kontynuowane i wzmacniane.

"Jestem przekonany, że tradycyjna i strategiczna przyjaźń między dwoma krajami będzie stale wzmacniana i rozwijana zgodnie z wymogami czasu i podstawowymi interesami narodów obu krajów", czytamy w liście.

Kim Dzong Un pogratulował Rosjanom z okazji narodowego święta. "Naród rosyjski odniósł wielkie zwycięstwo w wojnie o sprawiedliwość, dzięki czemu udało się pokonać faszyzm, który zagrażał losowi ludzkości, wykazując się przy tym wybitnym bohaterstwem i poświęceniem", czytamy w liście.

Przywódca wyraził solidarność Korei Północnej z rosyjskimi działaniami na terenie Ukrainy. Z listu wynika, że ich celem ma być "wyeliminowanie politycznych i wojskowych zagrożeń ze strony wrogich sił oraz ochrona godności, pokoju i bezpieczeństwa kraju".

Korea Północna o "nuklearnym holokauście". Nie pierwszy raz oskarża Zachód

W liście przywódca Korei Północnej stwierdził również, że Zachód zaprasza świat do "nuklearnego holokaustu" i zakłóca "światowy pokój i stabilność". "Nie unikną oni potępienia ze strony społeczeństwa międzynarodowego", czytamy dalej.

Podobny był wydźwięk komunikatu, który dzień przed publikacją listu umieściło północnokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Pjongjang oskarżył w nim USA i inne kraje Zachodu, że wykorzystują Ukrainę do prowadzenia "wojny zastępczej" przeciwko Rosji. Korea Północna oceniła, że w ten sposób chcą zrealizować swój cel, "jakim jest hegemonia".

Korea Północna od początku popiera rosyjską agresję na Ukrainę. Reżimowe media publikowały już kilka oświadczeń, w których potępiły Zachód za wtrącanie się w konflikt. W jednym z nich zasugerowały, że to Zachód wywołał wojnę.

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, "Fakt"

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >