Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Iran zaczął atak na Izrael. Jest potwierdzenie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.04.2024 22:41

Iran zaczął atak na Izrael. Jest potwierdzenie

Iran
ATTA KENARE/AFP/East News

Przestrzeń powietrzna nad Teheranem została zamknięta. Izraelskie wojsko potwierdziło, iż w sobotę (13.04) w godzinach wieczornych doszło do ataku Iranu na Izrael. Wystrzelone zostały drony. Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie do narodu.

Izrael potwierdza atak ze strony Iranu

Konflikt na linii Iran-Izrael wkroczył w kolejną fazę. W sobotę (13.04) około godziny 21 podjęta została decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Teheranem. Powodem jest wystrzelenie przez Iran dronów.

Iran rozpoczął atak na Izrael. Izraelskie wojsko potwierdza, iż w stronę kraju zmierzają drony, które mogą przenosić ładunki wybuchowe. Bezzałogowe maszyny mają dotrzeć do celu około godziny 2 nad ranem. Nie jest jednak wykluczone, iż wcześniej zostaną zestrzelone. Nie jest wiadome, jaki ładunek przenoszą.

Nie żyje 22-latka, po 27-latka przyleciał LPR. BMW niemal owinęło się wokół drzewa

W stronę Izraela lecą drony

Jordania i Izrel zamykają przestrzeń powietrzną. Także czytam doniesienia o zakłóceniach GPS nad znacznymi obszarami Bliskiego Wschodu. Zakładać można, że drony dolecą do Izraela po 2 nad ranem naszego czasu. Spodziewam się, że Izraelczycy i Amerykanie zaczną je zestrzeliwać wcześniej. Pytanie, czy to początek złożonego ataku z wielu kierunków i z użyciem amunicji różnego rodzaju? Najbliższe godziny pokażą - napisał ekspert ds. Bliskiego Wschodu Jarosław Kociszewski na platformie x.pl.

ZOBACZ: Nieznana substancja przed kancelarią premiera. Zatrzymano 34-letniego mężczyznę

Kontradmirał Daniel Hagari, rzecznik IDF wygłosił specjalne oświadczenie prasowe. Potwierdził, że w stronę Izraela zmierzają dziesiątki irańskich dronów. Niemniej podkreślił, że systemy obronne kraju są już w pełnej gotowości do odparcia ataku. Do Izraelczyków zwrócił się również premier Benjamin Netanjahu.

Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie do narodu

Po potwierdzeniu rozpoczęcia ataku ze strony Iranu, Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie do narodu. Uspokoił on rodaków, iż kraj gotowy jest do odparcia zagrożenia.

ZOBACZ: Pozbawili Polaka życia na oczach 12-letniego syna. Policja zatrzymała dwie osoby

Obywatele Izraela. W ciągu ostatnich lat, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni, Izrael przygotowuje się na możliwość bezpośredniego ataku z Iranu. Nasze systemy obronne są gotowe. Gotowi jesteśmy na każdy scenariusz defensywny i ofensywny. Państwo Izrael jest silne, armia (Cahal) jest silna, społeczeństwo jest silne. Doceniamy wsparcie USA dla Izraela, a także poparcie Wielkiej Brytanii, Francji i wielu innych państw. Ustanowiłem jasną zasadę: uderzymy w każdego, kto uderza w nas. Będziemy się bronić przed każdym zagrożeniem w sposób spokojny i zdecydowany. Wiem, że także wy, obywatele Izraela, zachowujecie spokój. Wzywam was do podporządkowania się rozkazom obrony cywilnej. Razem stajemy do walki i razem, z bożą pomocą, pokonamy naszych wrogów - powiedział w oświadczeniu premier Izraela.

Źródło: PAP, x.pl