Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > W kilka godzin dojdzie do gwałtownego załamania pogody. IMGW już wydało alerty
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.04.2024 19:29

W kilka godzin dojdzie do gwałtownego załamania pogody. IMGW już wydało alerty

mapa, deszcz, wiatr
Fot. Unsplash.com/Misael Silvera; IMGW

W ciągu kilku godzin pogoda przyniesie ze sobą załamanie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega Polaków przed silnym wiatrem. Wichury będą szczególnie odczuwalne w dwóch województwach i to właśnie tam ze względu na prognozę pogody na niedzielę (14.04) wydano żółte alerty I stopnia.

W kilka godzin pogoda zmieni się zupełnie

Prognoza pogody na niedzielę (14.04) nie przynosi ze sobą wyczekiwanego powrotu wiosny. Koniec tygodnia upłynie pod znakiem groźnej i niebezpiecznej aury. To, co widzimy za oknem, zmieni się diametralnie w zaledwie kilka godzin.

Przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będzie zatoka z układem frontów atmosferycznych, związana z niżem znad południowej Szwecji. Na wschodzie kraju pozostanie ciepłe powietrze polarne morskie, a na zachód zacznie napływać z północnego zachodu chłodniejsza masa polarna morska. Ciśnienie będzie spadać - czytamy w prognozie pogody IMGW na niedzielę (14.04).

Sanepid ostrzega przed popularną herbatą. "Stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia"

Niedziela pod znakiem wichur

W niedzielę nie zabraknie chmur, deszczu, wiatru, a nawet burz. IMGW ostrzega przed nagłym załamaniem pogody. Nie będzie ono sprzyjać spokojnym spacerom. Wydane zostały już żółte alerty.

ZOBACZ: Pracodawca może wymagać opłacania abonamentu RTV. Po kontroli karę dostanie pracownik

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu - przekazał IMGW w ostrzeżeniu I stopnia dla Gdańska.

IMGW wydało alerty w związku z prognozowanymi wichurami dla dwóch województw. Są to: województwo pomorskie oraz województwo zachodniopomorskie. Średnia prędkość wiatru w tych regionach nie spadnie poniżej 40 km/h.

pogoda-prognoza-silny-wiatr-wichura.jpg
Ostrzeżenia I stopnia przed wiatrem. Fot. IMGW

Możliwe wydanie alertów przed burzami

Ostrzeżenia I stopnia przed wiatrem obowiązywać będą w niedzielę od samego rana. IMGW planuje utrzymać alerty od godziny 8 aż do godziny 20. Nie jest wykluczone rozszerzenie terenu, gdzie obowiązują oraz wydłużenia ostrzeżenia również na godziny nocne z niedzieli (14.04) na poniedziałek (15.04).

ZOBACZ: Ile zarabia ksiądz? Niektórzy co miesiąc dostają ponad 9000 zł

Dodatkowo synoptycy, którzy nieustannie kontrolują sytuację pogodową nad Polską, wskazują, że w niedzielę pojawić się mogą również inne alerty. Część z nich dotyczy gwałtownych burz. Zagrzmieć może we wschodniej części kraju. W okresie burzowym wiatr osiągać ma prędkość nawet 70 km/h. Niemniej tydzień pożegnamy wysokimi temperaturami. W kraju termometry będą pokazywać średnio od 19°C do 21°C. W Rzeszowie będzie aż 24°C.

pogoda-alerty-burze.jpg
W niedzielę (14.04) na wschodzie może zagrzmi. Fot. IMGW

Źródło: IMGW