Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Obywatel Polski porwany w Izraelu. Bliscy potwierdzili dramatyczne doniesienia
Monika Majko
Monika Majko 09.10.2023 13:01

Obywatel Polski porwany w Izraelu. Bliscy potwierdzili dramatyczne doniesienia

Izrael po atakach
MAHMUD HAMS/AFP/East News

Hamas uprowadził obywatela Polski, właśnie potwierdzono dramatyczne doniesienia z Izraela. Informację o uprowadzeniu potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi.

Obywatel Polski został uprowadzony przez Hamas

Do Polski dotarły dramatyczne doniesienia z Bliskiego Wschodu, gdzie od ponad doby trwa brutalny atak palestyńskiego ugrupowania Hamas na Izrael. Oddziały napastnika w ciągu zaledwie kilku godzin zabiły lub uprowadziły setki cywilów, w tym obywatela Polski - Alexa Dancyga. Informację tę potwierdzili znajomi znanego rzecznika współpracy Polski i Izraela.

- Mam niestety informacje o uprowadzeniu Dancyga potwierdzone przez jego znajomych z Izraela, został uprowadzony przez oddziały Hamasu - przekazała w rozmowie z PAP Jarosław Papis-Rozenbaum z gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi.

Wierni napisali petycję do papieża. Chcą odwołania biskupa sosnowieckiego

Alex Dancyg mieszka w Izraelu od lat

Alex Dancyg jest obywatelem Polski, który mieszka w kibucu Nir Oz na południu Izraela. To właśnie w tej okolicy nastąpił atak Hamasu, który wstrząsnął nie tylko Izraelem, ale i całym światem. 

ZOBACZ: Pilna ewakuacja Polaków z Izraela. Wysłano po nich samoloty

- Urodzony w 1948 roku w Warszawie Dancyg to niesamowita postać na mapie relacji polsko-żydowskich, zwolennik współpracy obu narodów. Przyjechał do Izraela w latach 50. ub. wieku. Zawsze szczycił się tym, że jest obywatelem RP - wskazał Papis-Rozenbaum. 

Papis-Rozenbaum: "To jest wielki dramat"

Jak podkreślił Papis-Rozenbaum, znany zwolennik dialogu polsko-żydowskiego, obecne wydarzenia w Strefie Gazy są wielkim dramatem dla ludności cywilnej, która zamieszkuje sporne tereny. Palestyńscy bojownicy wtargnęli do wielu miast na południu Izraela, a także zaatakowali kraj tysiącami rakiet. Na razie nie jest znany dokładny bilans ofiar, bowiem ciała kolejnych zabitych wciąż są odkrywane. 

- To jest wielki dramat, bo oczywiście też na terenie Gazy mieszkają zwykli, bardzo ubodzy ludzie, którzy są stłamszeni przez terrorystów, a działacze tej organizacji opływają w luksusy, bo cały głupi świat pompuje miliardy dolarów w Hamas - ocenił Papis-Rozenbaum.

Tagi: Izrael