Goniec.pl > Wiadomości > Internauta policzył, ile razy prawicowy publicysta pojawił się w "Wiadomościach" TVP
Maria Glinka
Maria Glinka 02.01.2022 14:16

Internauta policzył, ile razy prawicowy publicysta pojawił się w "Wiadomościach" TVP

wydanie "Wiadomości" TVP z dn. 01.01.2022 r.
wydanie "Wiadomości" TVP z dn. 01.01.2022 r.

Adrian Stanowski, publicysta prawicowej "Gazety Polskiej Codziennie", stał się głównym ekspertem "Wiadomości" TVP. Użytkownik Twittera policzył, że słowa dziennikarza zacytowano w programie informacyjnym ponad 130 razy. Tylko w ubiegłym roku.

Poza tym internauta przedstawił wyliczenia dotyczące pokazywania polityków w tym samym ujęciu. Zwycięzcą okazał się Donald Tusk.

Stankowski liderem wśród ekspertów "Wiadomości" TVP

To już kolejny rok, kiedy Adrian Stanowski jest specjalistą od wszystkiego. Według wyliczeń użytkownika Twittera pod pseudonimem "FlasH" publicysta prawicowego dziennika gościł w "Wiadomościach" TVP 146 razy w 2020 r.

Mimo spadku w 2021 r. udało mu się utrzymać pozycję lidera. Z precyzyjnych wyliczeń internauty wynika, że Adrian Stanowski pojawił się w głównym programie informacyjnym telewizji publicznej 134 razy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

O czym mówił nadworny ekspert TVP?

W minionym roku Adrian Stankowski komentował wszystko, czym żyli Polacy. Jednak jego wypowiedzi koncentrowały się głównie na krytykowaniu opozycji, w tym przede wszystkim Donalda Tuska. Równie często wychwalał działania podejmowane przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Jednak TVP nie ogranicza się do cytowania wypowiedzi publicysty "Gazety Polskiej Codziennie". W ciągu ostatnich lat dziennikarzom udało się wypracować stały krąg komentatorów. 

Poza Adrianem Stankowskim należą do niego Miłosz Manasterski (redaktor naczelny Agencji Informacyjnej), Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej") i bracia Karnowscy (tygodnik "Sieci").

Te same ujęcia, te same osoby. Tusk liderem

Użytkownik Twittera przygląda się nie tylko ekspertom "Wiadomości". Z ogromną wnikliwością analizuje również ujęcia, które pojawiają się w głównym wydaniu programu informacyjnego.

Ze statystyk internauty wynika, że TVP wyjątkowo często pokazywała pięść Donalda Tuska. W 2021 r. to ujęcie pojawiło się w "Wiadomościach" łącznie 34 razy. Z kolei słowa Rafała Trzaskowskiego, że "wyrok TSUE trzeba wykonać, a Turów zamknąć" cytowano 31 razy.

Na celowniku dziennikarzy z ul. Woronicza znaleźli się także politycy zagraniczni. Główną postacią, która przewijała się w "Wiadomościach" w minionym roku jest była kanclerz Niemiec Angela Merkel. Działaczka była pokazywana w trakcie odkręcania gazu aż 22 razy.

TVP od dłuższego czasu mierzy się z zarzutami o stronniczość. Zaledwie kilka dni temu pojawiła się skarga dotycząca zaskakującego wydania "Wiadomości", w trakcie którego dziennikarze przez 18 minut opowiadali o "Sylwestrze Marzeń" w Zakopanem. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: Twitter, wp.pl