Goniec.pl > Wiadomości > 4 stycznia starsze telefony marki BlackBerry przestaną działać. Firma wydała oświadczenie
Irmina Jach
Irmina Jach 02.01.2022 12:18

4 stycznia starsze telefony marki BlackBerry przestaną działać. Firma wydała oświadczenie

Telefon komórkowy
Freepik/jannoon028

4 stycznia użytkownicy starszych modeli telefonów marki BlackBerry utracą możliwość wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości tekstowych. Producent wydał oficjalne oświadczenie, w którym oznajmił, że niemożliwe stanie się także przesyłanie danych.

Po 4 stycznia producent telefonów komórkowych BlackBerry nie gwarantuje "niezawodnego funkcjonowania" urządzeń opartych na systemie operacyjnym BlackBerry 7.1 OS i jego wcześniejszych wersjach - BlackBerry 10 i BlackBerry PlayBook.

Telefony BlackBerry przestaną działać

Telefony komórkowe i tablety z tymi systemami nie będą mogły zostać zaktualizowane, dlatego ich użytkownicy utracą dostęp do podstawowych funkcji. Problem nie będzie dotyczył właścicieli nowszych urządzeń marki BlackBerry.

- Problem nie będzie dotyczył telefonów z Androidem, których producenci wynajęli prawa do marki BlackBerry - wyjaśnił serwis Spider's Web.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak czytamy w komunikacie, zmiany wiążą się z przekształceniami w strukturach firmy BlackBerry, która obecnie skupia się nie na produkcji telefonów komórkowych, a oprogramowania związanego z cyberbezpieczeństwem.

Koniec epoki

Zaprzestanie aktualizacji starszych urządzeń BlackBerry niewątpliwie jest końcem pewnej epoki. Nie brakuje osób, które do dziś cenią sobie urządzenia mobilne wyposażone w klawiaturę. Nie bez znaczenia były także kwestie bezpieczeństwa.

- Urządzenia BlackBerry były wyposażone w pełną klawiaturę, cieszyły się również renomą telefonów zapewniających duże bezpieczeństwo danych, przez co pod koniec pierwszej dekady XXI wieku miały 50-procentowy udział w rynku smartfonów w USA - zaznaczyli dziennikarze portalu The Verge.

Począwszy od 2010 roku urządzenia BlackBerry były wypierane przez popularne telefony komórkowe oparte na systemach Android oraz iOS, które okazały się bezkonkurencyjne. Warto przypomnieć, że użytkownicy nie zrezygnowali z nich nawet na rzecz systemu oferowanego przez uwielbianą na świecie firmę Nokia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: The Verge/Spider's Web

Tagi: BlackBerry