Do KRRiT wpłynęła skarga ws. wydania "Wiadomości" TVP o Sylwestrze w Zakopanem
Środowe wydanie "Wiadomości" zostało zaskarżone do KRRiT przez trzech byłych prezesów TVP. W ich ocenie poświęcenie 18 minut na "reklamowanie" Sylwestra w Zakopanem narusza zasady. Całe główne wydanie programu uznali za "infantylne i stronnicze".
TVP to poza Polsatem jedyna stacja, która organizowała koncert sylwestrowy z udziałem publiczności. Wirusolodzy i politycy opozycji grzmią, że to tak naprawdę "igrzyska" w dobie czwartej fali pandemii.
Jest skarga na "Wiadomości". Złamali cztery artykuły ustawy?
Główne wydanie "Wiadomości" TVP z 29 grudnia 2021 r. przejdzie do historii. Jak informowaliśmy wcześniej, przez pierwsze 18 minut programu dziennikarze wspominali tylko o "Sylwestrze Marzeń", który został zorganizowany w Zakopanem. To wydarzenie transmitowała stacja TVP2.
W trakcie materiału prezentowano fragmenty prób prosto ze sceny, a także wypowiedzi osób zaangażowanych w organizację koncertu i zwykłych obywateli. Na koncert Sylwestrowy zapraszał widzów sam Jason Derulo - gwiazdor muzyki rozrywkowej, którego ściągnięcie do Zakopanego wcale nie było takie proste (więcej tutaj).
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Środowe wydanie "Wiadomości" nie przypadło do gustu ekspertom, którzy postanowili złożyć skargę. Pod dokumentem podpisali się: Juliusz Braun (były przewodniczący KRRiT, były prezes TVP, członek Rady Mediów Narodowych), Janusz Daszczyński (były prezes TVP, członek rady programowej TVP), Jan Dworak (były przewodniczący KRRiT, były prezes TVP), a także Krzysztof Luft (były członek KRRiT, członek rady programowej TVP).
Zarzuty o "reklamowanie i sponsoring"
Skarga została skierowana do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego. Sygnatariusze zarzucają TVP załamanie czterech artykułów Ustawy o radiofonii i telewizji. Dwa z nich dotyczą zasad reklamy i sponsoringu, a pozostałe - misji TVP, czyli pluralizmu, niezależności i bezstronności.
W ocenie skarżących blok materiałów o "Sylwestrze Marzeń" był "przekazem handlowym dotyczącym produktu, jakim jest program telewizyjny". Dodatkowo zwrócili uwagę, że TVP poświęciło na ten cykl ponad dwie trzeciego całego programu.
Poza tym ocenili, że w programie "dominowały określenia wartościujące" i podali kilka przykładów. Przytoczyli m.in. wypowiedź prezesa TVP Jacka Kurskiego, który stwierdził, że "Zakopane jest stolicą światowego Sylwestra", czy dziennikarza "Wiadomości" Adriana Boreckiego: "Najlepsza impreza sylwestrowa w Europie".
Poza tym Braun, Daszczyński, Dworak i Luft zwrócili uwagę, że TVP dopuściło się lokowania produktu. W trakcie "Wiadomości" pojawiło się bowiem logo PGE - Polskiej Grupy Energetycznej, która jest sponsorem "Sylwestra Marzeń".
Wulgaryzmy i ukrywanie ważnych tematów. Kara finansowa wisi nad TVP
W skardze pojawia się także zarzut dotyczący wulgaryzmów - dwukrotnie zaprezentowano fragment piosenki Maryli Rodowicz ze słowami "Niezła lufa, zaraz będzie rozpierducha". Zdaniem zaskarżających tego typu przekaz jest "daleki od oczekiwań jakościowych" stawianych względem "publicznego nadawcy" w zakresie audycji informacyjnych.
Na koniec sygnatariusze dokumentu podnoszą, że doszło do "radykalnego zachwiania proporcji ważności, co raziło infantylizmem". Tego dnia odnotowano bowiem aż 800 zgonów z powodu COVID-19.
Skarżący domagają się nałożenia kary finansowej na TVP za te "skandaliczne naruszenia". Ich zdaniem niezbędne jest również wdrożenie działań, które uniemożliwią powielanie tego typu praktyk w przyszłości.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
źródło: "Gazeta Wyborcza", wydanie "Wiadomości" z dn. 29.12.2021 r.